Chci uklidnit ANO, ne spekulovat o koalici, říká nový šéf hnutí v Ústí

  14:18aktualizováno  14:18
Hnutí ANO v Ústí nad Labem zvolilo novým předsedou 68letého ústeckého zastupitele Josefa Matějku. Vystřídal Pavla Štěpaře, který je ve městě radním. Někteří zastupitelé ANO v Ústí hlasují s opozicí a mluví se o tom, že chtějí pohřbít koalici s hnutím PRO! Ústí a spojit se s bývalými vládci města.

Josef Matějka je vlastníkem betonářské společnosti CS-Beton ve Velkých Žernosekách. | foto: archiv Josefa Matějky

Jsou spory v ústeckém ANO zažehnány?
Určitě ne. Vždyť uběhlo pouhých pár dní od sněmu, kde došlo ke změnám. Důležité je, že je připraven k realizaci program rozhovorů se členy jiného názorového proudu, kde budeme při vzájemné komunikaci hledat potřebnou shodu.

Josef Matějka

Narodil se 9. 10. 1947 v Děčíně.

Vystudoval ČVUT, Fakultu stavební v Praze.

Od roku 1973 pracoval v podniku Pozemní stavby Ústí nad Labem, v roce 1988 přešel do podniku Prefa, ve kterém od roku 1990 působil jako ředitel.

Od roku 1993 zastával pozici ředitele společnosti CS-Beton ve Velkých Žernosekách, kterou založila jeho manželka. Od roku 2007 je jediným vlastníkem této betonářské společnosti.

Do roku 2014 byl prezidentem Asociace českých betonářů a členem předsednictva Svazu podnikatelů ve stavebnictví.

V květnu 2015 se stal předsedou ústecké organizace ANO.

Co je pro vás z pozice předsedy nyní prvořadé?
Uklidnění situace uvnitř hnutí. Jako předseda udělám vše pro to, aby se hnutí ANO stalo monolitním blokem a chovalo se kultivovaně především uvnitř. Mám na mysli zejména komunikaci. Vázla a přitom je velice důležitá. V partnerských, přátelských nebo pracovních vztazích a obzvlášť v regionální politice. Zastupitelé hnutí ANO nevystupovali jednotně a jednotně nepohlíželi ani na problematiku města a její řešení. Důkazem bylo hlasování na zastupitelstvech.

Ústecké ANO je v koalici ve vedení magistrátu s PRO! Ústí. Rozhodně to není klidná spolupráce. Kde je chyba z vašeho pohledu?
Politika, a tím i koaliční, je vždy věcí možného. Nedomnívám se, že sebestřednost v řešení problematiky města je ta správná metoda řešení. Bohužel přibývá informací, které vnášejí do naší spolupráce další neklid. Musíme především vnímat a řešit většinové problémy města při respektování jeho ekonomických možností.

Spekuluje se, že odvolání náměstkyně Jany Bohuňkové z PRO! Ústí kvůli nejasnostem ve financování spolku Klub pro 3 generace, který vedla, by mohlo vést ke konci koalice. Primátor z ANO se veřejně vyjadřuje, že by měla náměstkyně skončit. Z toho plyne, že je koalice v Ústí opravdu před rozpadem, ne?
Od svých předchůdců o problematice vím. Předpokládali jsme, že je vyřešena. Bohužel zřejmě není. Jedno souvisí s druhým. Výhrady vůči Janě Bohuňkové trvaly delší dobu a dnes se ukazuje, že se střety prohloubily. Školství a sociální věci, které má náměstkyně v kompetenci, jsou důležité. I proto zastáváme názor, že by měl mít tyto oblasti pod palcem člověk, který se jim bude věnovat na víc než sto procent. My jsme toho názoru, že je v rámci koalice nezbytné jednat. Zahájili jsme pečlivou přípravu na takové jednání. Výsledky nelze předjímat. Záleží jen na ochotě respektovat určité priority a hodnoty, díky kterým nám voliči dali hlasy (o sporech v koalici zde).

Dokdy podle vás vydrží koalice?
Koalice vydrží do té doby, dokud v ní bude snaha o transparentní jednání a ochota ke komunikaci a dohodě. Vše musí být podepřeno vysokou profesionalitou v jednání a nezbytnou odborností.

Co bude následovat, rozpadne-li se koalice? Pokuste se předpovědět budoucnost pro případy: koalice zůstane - koalice se rozpadne.
Promiňte, ale točíme se v kruhu. Nechci na toto téma opravdu spekulovat. Do budoucna pro nás platí volební sliby a konstruktivní služba našim voličům.

Autor:

Nejčtenější

Na Ústecku uhořel třináctiletý chlapec, další je vážně popálený

Při požáru chatky v Habrovanech na Ústecku (12. ledna 2018)

Při požáru chatky v Habrovanech na Ústecku uhořel v noci na sobotu třináctiletý chlapec. Další, patnáctiletý hoch, má...

V Hřensku se zřítil balvan velikosti dodávky, poškodil náhon vodopádu

V Hřensku se zřítil obří balvan

Vlivem tání sněhu a dešťů se v sobotu v Hřensku nad parkovištěm u vodopádu, kudy se chodí na Pravčickou bránu, uvolnil...

Koza, která žila mezi vlky, se vrátila k lidem. Z lesa ji vyhnalo počasí

Koza v přechodném "bydlišti" v Krásné Lípě, než se přidá ke stádu u...

Zaběhnutá koza domácí, která několik měsíců přežívala v lesích Českého Švýcarska a úspěšně se tam vyhýbala vlkům, je...

Děti hodily psa do zazděného sklepa paneláku, vysvobodili jej strážníci

Ilustrační snímek

Strážníci v Litvínově vyprošťovali malého psa uvězněného v zazděném sklepě. Hodila jej tam parta sídlištních dětí....

Ústavní soud odmítl stížnost Romů z Chanova na nenávistnou kampaň

Ústavní soud v Brně (ilustrační snímek)

Ústavní soud odmítl stížnost čtyř Romů ze sídliště Chanov, kteří poukazovali na nenávistná hesla v kampani před...

Další z rubriky

Sníh ani bláto dětem v lesním klubu nevadí, venku tráví většinu času

Děti v lesním klubu v Hlinné jsou prakticky stále venku.

Děti z lesního klubu v Hlinné na Litoměřicku tráví bez ohledu na počasí většinu času venku. Nyní do zařízení, které...

Kvůli sesuvu zdi u zámku se v Děčíně evakuovalo šest studentů

U děčínského zámku se v pátek večer sesunulo zhruba 30 metrů opěrné zdi. Nikdo...

Kvůli sesuvu části opěrné zdi u děčínského zámku muselo být v pátek večer evakuováno šest lidí z vysokoškolské koleje...

V tunelu na D8 hořel kamion, škoda je přes dvacet milionů korun

Požár polského kamionu v Lochkovském tunelu (13.1.2014)

V sobotu po poledni vzplál kamion v tunelu Panenská na dálnici D8. Škoda na technice tunelu se vyšplhala na dvacet...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz