Nový jednací řád zastupitelů omezuje diskuzi, zlobí se ústecká opozice

  11:03aktualizováno  11:03
Nový jednací řád, který nyní schválilo městské zastupitelstvo v Ústí nad Labem, je podle opozice skandální a nedemokratický. Opoziční zastupitelé říkají, že omezuje prostor promluvit jak jim samotným, tak i veřejnosti.

Zasedání ústeckého zastupitelstva, které schválilo opozicí kritizovaný nový jednací řád. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Podle jednacího řádu se totiž smějí členové zastupitelstva k jednotlivým bodům vyjádřit jen dvakrát a v limitu tří minut. Pokud budou chtít mluvit vícekrát, musí to odhlasovat jejich kolegové. 

Veřejnost se může zapojit také, svůj příspěvek však musí zkrátit také na tři minuty a pronést jej z balkonu. Přímo do sálu již občané nesmí, přestože v minulosti to nebyl problém.

„Nevidíme důvod, proč by veřejnost měla být držena na balkoně. Velmi problematická při schválení tohoto bodu je skutečnost, že veřejnost do sálu bude moci jen na pozvání. Je otázka, kdo to pozvání bude udělovat a jestli ho nedostanou jen lidé s členskou kartičkou ANO, tak jako tomu bylo na ustavujícím zastupitelstvu,“ pronesl například Lukáš Blažej (PRO! Ústí) v narážce na to, že hnutí ANO je ve vedení krajského města.

Podle primátora Petra Nedvědického (ANO) je takové pozvání určeno hlavně důležitým hostům, jako jsou ředitelé spřátelených organizací nebo úředníci z krajského úřadu a ministerstev. 

„Zvát by je měli radní a po poradě s radními i jednotliví zastupitelé. O tom, kdo dostane pozvánku, budu předpokládám rozhodovat já, je zbytečné tím zaměstnávat radu. Pokud si budou chtít pozvat hosta i opoziční subjekty, nebude problém,“ vysvětlil Nedvědický.

Fotogalerie

Už během jednání se ale ukázaly nedostatky této novinky. Zastupitelé museli hned dvakrát hlasovat, aby opozičníci Karel Karika (PRO! Ústí) a Yveta Tomková (Vaše Ústí) mohli své připomínky přednést i potřetí.

„Je vidět, že možnost mluvit jen dvakrát skutečně trochu zdržuje. Kdyby zastupitelé dostali delší čas, pak by se do toho dvojího termínu výstupu vešli. Asi to budeme muset ještě vyhodnotit,“ doplnil primátor.

Ani občanům, kteří se na jednání přišli podívat, se takové změny nelíbí. „Ty, kteří změnu navrhují, v nejmenším nezajímá, co nás trápí. Občan se může vyjádřit jen jednou, to je diskuze? Toto opravdu myslíte vážně?“ ptala se jedna Ústečanka.

Opoziční hnutí PRO! Ústí navrhlo zachovat jednací řád ve stejné podobě, jako fungoval doposud. Pro bylo ale jen dvanáct zastupitelů.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Nákladní vůz slisoval auto pod další náklaďák, osádka zázračně přežila

Kamion sešrotoval malé osobní auto, osádka vozu přežila jako zázrakem.

Děsivě vyhlížející nehoda se stala v pondělí odpoledne na Teplickém Předměstí v Bílině. Nákladní vozidlo tam zezadu...

Čtyři lidé z Ústecka mají vzácný typ salmonelózy, hygienici se bojí epidemie

Ilustrační foto

Vzácnou salmonelou hadar, která se v Česku vyskytuje jen výjimečně, se nakazili už čtyři lidé z Ústecka a hygienici se...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

Růžička se s Chomutovem dohodl na předčasném ukončení smlouvy

Zarmoucený chomutovský trenér Vladimír Růžička.

 Trenér Vladimír Růžička opouští hokejový Chomutov, ač z jeho desetileté smlouvy uplynuly teprve čtyři roky. Klub po...

Další z rubriky

Dělníci překopli kabel, plavecký areál zůstal bez vody a musel zavřít

Rekonstrukce plaveckého areálu na Klíši měla podle původní smlouvy skončit do...

Plavecký areál v ústecké čtvrti Klíše musel přerušit provoz. Dělníci při opravě koupaliště přiléhajícího k plavecké...

Sociálním službám chybí peníze na provoz, v kraji hrozí propouštění

Ilustrační snímek

Během prázdnin začnou s největší pravděpodobností ředitelé sociálních organizací v Ústeckém kraji rozdávat výpovědi...

Účastníka klimakempu legitimovali policisté nezákonně, rozhodl soud

Aktivisté vnikli do dolu Bílina na Mostecku (24.6.2017)

Policisté zasahující během klimakempu na Mostecku v roce 2017 pochybili, když vyzvali k prokázání totožnosti jednoho z...

PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano
PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano

Přítel na mě tlačí že chce druhé dítě synovi je 6 let a že by to už chtělo druhé. Jenže já druhé nechci. Když mu řeknu důvody ( jsem na vše sama nemáme ani hlídací babičku, přítel s námi nikam nechce výlet, dovolená vše sama se synem.) On si stejně mele svou ale že by něco změnil to ne.

Najdete na iDNES.cz