Žena obžalovaná za hajlování namítala, že soudkyně je muslimka. Neuspěla

  15:27aktualizováno  15:27
S nezvyklou námitkou podjatosti se musela vypořádat teplická soudkyně Lucie Yakut. Romana Frieselová obžalovaná z hajlování v Dubí si nepřála, aby její případ rozhodovala právě ona. Vedlo ji k tomu podezření, že je soudkyně muslimka. S výhradou však neuspěla a za čin dnes dostala podmínku.

ilustrační snímek | foto: freeimages

„Mám podezření, že je muslimka, a proto by nemusela být ve svém rozhodování nestranná. Ačkoli nejsem neonacistka, netajím se tím, že nesouhlasím s imigrací z islámských zemí,“ napsala Romana Frieselová v podané námitce.

„Proto mám obavy, že soudkyně muslimského vyznání by čin, z něhož jsem obviněna, posuzovala přísněji a mohla by mě odsoudit nikoli na základě důkazů, ale na základě předsudků,“ stojí dále v námitce.

Podezření prý u ní vzbudilo jméno soudkyně a to, že Yakut v minulosti zřejmě pobývala v Turecku. Na internetu si totiž obžalovaná našla několik let starý záznam zpravodajské relace České televize, v němž Yakut telefonovala do vysílání z Turecka coby spolupracovnice ČT.

„Osobně soudkyni neznám. Vše, co uvádím, jsou informace z internetu. Nevím o jejím původu, rodině či vyznání nic bližšího, ale mám za to, že pouhé podezření stačí na to, aby soudkyně byla uznána podjatou,“ stálo dále v námitce Frieselové.

Obžalovaná se loni v komunálních volbách objevila na kandidátce Dělnické strany sociální spravedlnosti na pražský magistrát. Partaj ji nicméně nakonec z listiny stáhla. O rok dříve se ucházela o post v Poslanecké sněmovně za Rozumné hudebníka Petra Hanniga.

Lucie Yakut námitku smetla ze stolu. „Obžalovaná neuvedla žádné konkrétní skutečnosti, které by odůvodňovaly závěr, že u osoby soudkyně lze mít pochybnosti, že v projednávané věci nemůže rozhodovat nestranně,“ uvedla Yakut.

Fotogalerie

„Domněnka obžalované není ničím podložená. A i kdyby byla, samotné náboženské přesvědčení soudce či naopak jeho nepříslušnost k žádnému z náboženství nemůže samo o sobě zakládat důvod k vyloučení soudce,“ dodala.

Prostřednictvím e-mailu Frieselová poslala omluvenku, že je zdravotně indisponovaná a navíc jí jako obyvatelce Prahy nevyhovuje čas začátku jednání stanovený na osmou hodinu ráno. Přítomen nebyl ani její advokát. Soud tak dnes jednal v jejich nepřítomnosti.

Podle obžaloby Frieselová loni v srpnu v Dubí na povoleném shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti při hudbě skupiny Ortel hajlovala.

Státní zástupce zároveň poukázal, že na levém předloktí ženy bylo vidět vytetované heslo Blood and Honour (anglický překlad německého Blut und Ehre užívané jako heslo Hitlerjugend). Jako důkaz posloužila videa i fotografie z místa.

Protože Frieselová v jednací síni nebyla, přečetla soudkyně její výpověď z přípravného řízení. V ní žena popřela, že by hajlovala.

„Hráli zrovna píseň kapely Ortel s názvem Mešita, při níž se často dělá gesto, kdy má člověk pravou ruku zaťatou v pěst, která je pak vedená od hrudníku do vzpřímené polohy pořád s rukou zaťatou v pěst. Já jsem to tak udělala, akorát jsem při napřímení ruky rozevřela dlaň. Rozhodně nešlo o nacistický pozdrav, protože jinak bych ruku na hrudníku měla také rozevřenou,“ uvedla tehdy obžalovaná.

DSSS pořádala loni v srpnu v Dubí protest „proti násilí, rasismu a zvýhodňování nepřizpůsobivých“:

Soud ji původně potrestal trestním příkazem. Měla zaplatit pokutu 30 tisíc. Proti tomu však Frieselová mimo jiné kvůli své finanční situaci podala odpor a muselo tak být nařízeno hlavní líčení.

To dnes trvalo zhruba půl hodiny, Frieselová dostala osm měsíců vězení s podmínečným odkladem na zkušební dobu třiceti měsíců.

„Obhajobu obžalované o choregrafii na danou píseň považuje soud za zcela účelovou se snahou vyhnout se trestní odpovědnosti,“ podotkla soudkyně Yakut.

Dodala, že peněžitý trest by vzhledem k situaci Frieselové, která je v invalidním důchodu, podle všeho nebyl vymahatelný.

Rozsudek zatím kvůli nepřítomnosti obžalované není pravomocný. Státní zástupce se práva na odvolání vzdal.

Nejčtenější

(Ne)létám v oblacích. Francouz o uspokojení, dluhu i zvedání ramen

Pavel Francouz

Zažívá nejklidnější léto za poslední roky. „Dřív to byl chaos. Měl jsem pár týdnů volna, kdy jsem se snažil věnovat...

Zabil jsem ji, ale neznásilnil, tvrdí muž souzený za vraždu prostitutky

Muž ubil ženu kamenem. Hrozí mu výjimečný trest

Ústecký krajský soud začal projednávat loňské znásilnění a vraždu prostitutky. Na lavici obžalovaných stanul Ukrajinec...

Skupinka výtržníků napadla dva chlapce. Útočníky policie zná, hochy hledá

Skupinka výtržníků napadla dva chlapce. Útočníky policie zná, hochy hledá

V obchodním centru Fórum v Ústí nad Labem napadla skupinka výtržníků dva chlapce. Ústečtí policisté žádají veřejnost o...

Zásahovka vytáhla z auta dealera heroinu, záhy zatkli i jeho bratra

Zásah do sítě distributorů heroinu na Ústecku

Zásahová jednotka zatkla na dálnici D5 muže podezřelého z distribuce heroinu na Ústecku. Ve voze se našlo několik...

Hygienici našli v nemocniční kuchyni sedmnáct kilogramů prošlého masa

V kuchyni litvínovské Nemocnice následné péče objevili hygienici prošlé maso.

V kuchyni litvínovské Podkrušnohorské nemocnice následné péče objevili hygienici sedmnáct kilogramů prošlého masa...

Další z rubriky

Řidič u Duchcova zemřel v časných ranních hodinách po nárazu do stromu

Řidič v Brandýse nad Labem naboural do stromu a od nehody utekl (5.2.2016).

V obci Háj u Duchcova došlo v sobotu v šest hodin ráno k tragické dopravní nehodě. Třicetiletý řidič osobního...

Za přihlížení brutálnímu týrání hrozí matce mrtvého chlapce pět let

U domu, kde zemřelo dítě, vzniklo pietní místo. (21. 2. 2109)

Matku utýraného tříletého chlapce z Loun, z jehož vraždy je obžalovaný jeho otčím, viní státní zastupitelství podle...

První oběť sovětské okupace byla v Ústí. Mladého muže zachytil tank

Centrum Ústí se od ranních hodin 21. srpna 1968 začalo zaplňovat lidmi. Na...

Nechvalné prvenství drží město Ústí nad Labem v souvislosti s vpádem sovětských vojsk do Československa, od něhož...

Najdete na iDNES.cz