Diskuse k článku

Nevybuchlé pumy nejsou na Mostecku nezvyklé, upozorňuje archeolog

Na město Most padaly za války pravidelně letecké pumy, které stále zůstávají v zemi. Jednu takovou v neděli na Širokém vrchu našli hledači pokladů a byly kvůli ní evakuovány čtyři tisíce lidí. Petr Čech, jenž se věnuje válečné archeologii, říká, že nevybuchlá munice není na Mostecku nic až tak nezvyklého.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

J51i65ř21í 50C33h41l85á33d77e98k 3160978960682

Pan archeolog je na omylu. Tam, kde se nachází nevybuchlé letecké pumy a ostatní nevybuchlá munice, tam není důležitý archeologický ale především pyrotechnický průzkum! Pokud se systematiky věnuje vyhledávání nevybuchlých pum a ostatní nevybuchlé munice, např. u postavení Flaků, jeho činnost odpovídá zákonné definici pojmu "provádění pyrotechnického průzkumu" .Pak je na místě se zeptat, zda má k tomu oprávnění - zbrojní průkaz sk. F a zda jeho zaměstnavatel je držitelem zbrojní licence sk. K. Pokud ne, je třeba si položit otázku, zda nedochází k porušení zákona č.119/2002 Sb.

Problém nevybuchlé munice jako pozůstatku II. sv. války, tak i munice, která zůstala na různých cvičištích armád, které na našem území pobývaly je jednoznačně selháním státu! Stát by měl být zadavatelem a investorem pyrotechnických průzkumů na municí zasažených územích. Pyrotechnický průzkum by pak měly samozřejmě realizovat pyrotechnici ze specializovaných pyrotechnických firem!

pro info doplňuji:

V rámci novelizace zákona č.20/87 Sb., o státní památkové péči uplatnilo MV zásadní připomínku, která byla Ministerstvem kultury akceptována a §23, odst.7 měl nově znít:

"Nález zbraně, střeliva nebo výbušniny podle zvláštního zákona upravujícího I nález střelné zbraně kategorie A, B anebo C nebo střelivo do těchto zbraní anebo zbraň kategorie D, munice anebo výbušninu a provádění pyrotechnického průzkumu není archeologickým nálezem"

J.CH. pyrotechnik

0/0
10.12.2016 17:15

Najdete na iDNES.cz