Nemocnice v Rumburku skončí v konkurzu, pokud město neuhradí ztrátu

  7:27aktualizováno  7:27
Kvůli velkému zadlužení hrozí rumburské Lužické nemocnici insolvence. Správce nastoupí v případě, že rumburští zastupitelé odmítnou na svém čtvrtečním zasedání uhradit ztrátu 51 milionů korun za loňský rok a pokrýt i letošní deficit, který je se odhaduje na 32 milionů do září.

Lužická nemocnice v Rumburku | foto: Jiří Nýdrle, MF DNES

O insolvenci uvažuje Rumburk jako vlastník ztrátového špitálu. Zdravotnické zařízení pro 55 tisíc obyvatel ve Šluknovském výběžku je v minusu řadu měsíců a v současné době už město deficit dotovat nemůže, protože prý už nemá z čeho.

Fotogalerie

„Je otázkou, zda agonii prodloužit o měsíc nebo dva, či vyhlásit insolvenci.,“ řekl novinářům starosta Lumír Kus (ANO) na pondělním jednání krajských zastupitelů.

„Koalice a opozice je ve shodě, že už se jim tento stav prodlužovat nechce, a vzhledem k tomu, že jsme slyšeli, že po vyhlášení insolvence bude jednání o případném převzetí nemocnice společností Krajská zdravotní jednodušší, bude to také návrh zastupitelům,“ dodal Kus.

Vyhlášení insolvence podle něj pro obyvatele nebude žádná změna, nemocnici jen povede insolvenční správce.

Hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) v pondělí potvrdil, že stále platí, že kraj má eminentní zájem zdravotní péči v rumburské nemocnici zachovat prostřednictvím Krajské zdravotní (KZ), ale více mu napoví právě probíhající audit rumburského špitálu, který si nechává zpracovat KZ.

Bez auditu nemocnici s dluhy převzít nemůžeme, říká hejtman

„Nemůžeme totiž bez auditu převzít nemocnici s dluhy ve výši mnoha desítek milionů korun. Pokud rumburští zastupitelé neschválí další finance pro svoji nemocnici, jediná možnost je insolvence,“ sdělil hejtman.

„Protože největším věřitelem zde zřejmě budou zdravotní pojišťovny, s nimi a konkurzním správcem by mohla být jednodušší jednání a budeme se snažit, aby nemocnice byla zachována,“ dodal Bubeníček.

O dalším osudu budou kromě insolventního správce totiž rozhodovat i věřitelé.

„Myslím, že když jde o zachování nemocnice v takto odlehlé oblasti, budou mít všichni zájem, aby zde lékařská péče zůstala zachována. Když nám vyjdou vstříc, my péči ve Výběžku zajistíme,“ ujistil Bubeníček.

Hrozí odliv personálu do Libereckého kraje

Podle místostarosty Rumburku a krajského zastupitele Jiřího Pimpary (ODS) je situace v nemocnici velmi vážná.

„Má to vliv i na personál, hrozí jeho odliv zejména do Libereckého kraje. Až do nemocnice nastoupí insolvenční správce, nebude tam už žádný personál,“ upozornil Pimpara.

„Zaměstnanci po vyhlášení insolvence asi ztratí poslední kapku naděje a možná budou hledat práci jinde. A nejen sami, zájem o ně mají nemocnice v okolí,“ potvrdil starosta Kus.

Podle Bubeníčka insolvence neznamená, že se nemocnice ruší

Podle Bubeníčka lékaři, sestry ani další personál nemají k odchodu důvod.

„Vyhlášení insolvence v tuto chvíli znamená, že se situace začne řešit. Není to krok do nejistoty. Insolvence neznamená, že se nemocnice ruší nebo zavírá, ale zjednoduší se jednání a zaměstnanci nemocnice vědí, že kraj nyní jen hledá formu, jak péči zajistit,“ dodal hejtman.

Za zachování špitálu dlouhodobě bojují starostové z výběžku, protože do nejbližších nemocnic v České Lípě, Děčíně i Liberci musí lidé jet až padesát kilometrů.

Budoucnost špitálu budou řešit starostové, zástupci kraje, pojišťovny a ministerstva zdravotnictví tento pátek s premiérem Andrejem Babišem (ANO), který již dříve řekl, že je pro zachování tohoto zdravotnického zařízení.

Nejčtenější

Při srážce s autem vykolejil na Lounsku rychlík, škoda je dvacet milionů

Nehoda na přejezdu u Hořetic na Lounsku (16. července 2019)

Na Lounsku vjelo osobní auto před rychlík z Mostu do Plzně. Vážně vypadající nehoda nakonec skončila jen jedním lehkým...

Co může za sesuv na D8? Podle odborníků déšť a nezajištěný zářez

Podle odborníků z Technické univerzity Ostrava se ve svahu objevily trhliny už...

Nezajištěný zářez trasy dálnice ve svahu a silný déšť jsou podle odborníků z Technické univerzity Ostrava hlavními...

Pod lipami v Ústí ležely desítky čmeláků, zřejmě uhynuly vyčerpáním

Čmeláci pod lipami v Ústí zřejmě uhynuli vyčerpáním

Desítky mrtvých čmeláků a včel se v minulých dnech objevily v ulici Sociální péče na sídlišti Severní Terasa v Ústí nad...

Lákali chudé do Anglie a udělali si z nich otroky, viní žalobce manžele

Ústecký krajský soud začne brzy řešit rozsáhlý případ vykořisťování

Ústecký krajský soud začíná řešit případ manželů, kteří podle obžaloby vylákali do Anglie nejméně desítku krajanů na...

Vysoká hra chomutovských patriotů. Piráti mají nové vlastníky

Fanoušci Chomutova a jejich vzkaz vedení klubu, majitelům Veverkovým.

Hokejový Chomutov má nové majitele. Klub, který sestoupil do první ligy, nově vlastní skupina patriotů. Zástupci sedmi...

Další z rubriky

Skládka Celio smí u třídicí linky skladovat jen setinu dřívějšího odpadu

Požár haly s linkou na drcení odpadu na skládce firmy Celio v Litvínově. (19....

Po loňském velkém požáru v třídírně a úpravně objemného komunálního a průmyslového odpadu smí litvínovská skládka Celio...

Severočeská Přísečnice zažila vzestupy i pády, nakonec ustoupila vodě

Krušnohorské městečko Přísečnice muselo v 70. letech 20. století ustoupit...

Zaniklé horské městečko Přísečnice dnes připomíná jen jméno přehrady v Krušných horách na Chomutovsku. Vyprávění jeho...

Roudnický most čeká oprava, spojení by mohla zajistit provizorní lávka

Lidé z Vědomic přes most denně dojíždějí do práce nebo k lékaři a děti přes něj...

Obce v okolí Roudnice a Ústecký kraj se začaly připravovat na dopravní komplikace spojené s opravou historického mostu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz