Ředitel roudnické nemocnice netuneloval, prohlašuje právní opatrovník

  9:36aktualizováno  9:36
Nemocnice v Roudnici nad Labem je už rok v nucené správě poté, co jeden ze spolumajitelů obvinil druhého, že z ní vyvádí miliony. Opatrovník, kterého určil soud, aby na špitál dohlédl, teď prohlásil, že se nic takového nestalo.

Protestní mítink v Roudnici nad Labem | foto: Pavel Křivohlavý, 5plus2.cz

Do vyhroceného sporu ve vedení roudnické nemocnice významně vstoupil soudem jmenovaný hmotně právní opatrovník Jan Mašek (o sporu více zde). 

Na setkání se zaměstnanci prohlásil, že ředitel Tomáš Krajník nevyvedl z nemocnice 73 milionů korun, jak ho loni obvinil spolumajitel Jakub Zavoral a vymohl si kvůli tomu uvalení nucené správy na špitál.

„Neevidujeme nic, co by nás vedlo k závěru, že ředitel Krajník v rámci svého působení jakýmkoli způsobem nemocnici poškodil,“ řekl Jan Mašek před shromážděnými zaměstnanci na schůzce, o kterou jej požádal nemocniční stávkový výbor.

O uvalení nucené správy rozhodl loni v červnu ústecký soudce Jiří Fellner. „Uvalení nucené správy způsobila lež pana Zavorala o vytunelování 73 milionů z nemocnice do soukromé firmy,“ řekl tehdy Ondřej Krajník, který je synem jednoho ze spoluvlastníků nemocnice Josefa Krajníka.

Druhý společník Jakub Zavoral pronesl, že o nucenou správu požádal kvůli ochraně svého majetku. 

„Jsem majitelem padesáti procent nemocnice, a přitom nemám od managementu v čele s Tomášem Krajníkem informace o důležitých rozhodnutích. V oblasti financování dělalo vedení kroky, se kterými nesouhlasím a které nemocnici škodí,“ řekl Zavoral.

Podle něj se jedná mimo jiné o přesměrování plateb za péči od VZP na účet mimo nemocnici nebo o neprůhledné zakázky.

V reakci na uvalení nucené správy svolali zaměstnanci špitálu stávku, které se zúčastnilo několik stovek lidí. Už tam Ondřej Krajník odmítl nařčení z tunelování. 

Dohoda společníků není pravděpodobná

„Na výpisu z účtu nemocnice je vidět, jak 73 milionů nejprve putovalo z konta soukromé firmy do nemocnice, abychom měli na zaplacení výplat, a teprve když přišly platby od VZP, tak se peníze na účet firmy vrátily. Výpis z účtu je důkaz, který i soudu musí stačit, aby toto podezření ihned rozmetal. Bohužel samosoudce Jiří Fellner si žádné důkazní řízení nevyžádal,“ prohlásil. 

I přes vyjádření, že ředitel Krajník peníze ze špitálu nevyvedl, hmotně právní opatrovník Jan Mašek v roudnické nemocnici dál zůstává. 

„Mandát trvá a končí až rozhodnutím krajského soudu nebo okamžikem, kdy oba společníci dojdou ke společné dohodě,“ vysvětlil Mašek.

Stávkový výbor věří, že co nejdříve k jedné z variant dojde a spolu s tím skončí i nucená správa. Dohoda obou společníků je ale spíše nepravděpodobná. Jakub Zavoral totiž nadále trvá na svém.

„O tom, že platby z VZP byly z Podřipské nemocnice s poliklinikou přesměrovány, odkloněny a můžeme nepochybně hledat další synonyma, na účet třetí osoby, není sporu,“ sdělil MF DNES.

Zaměstnance nemocnice i její vedení Mašek každopádně ubezpečil, že nehodlá nijak zasahovat do provozu nemocnice ani ho omezovat. „Všechny naplánované investice mají mou plnou podporu,“ ujistil.

Nejčtenější

Stát podporuje lenost a zneužívání dávek, říká šéfka ústecké sociálky

Ivana Šťastná, vedoucí sociálního odboru ústeckého magistrátu.

Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá nový systém vyplácení sociálních dávek. Návrhy připomínkuje vedoucí...

Děti z tábora na Lounsku otrávila bakterie, která v jídle produkuje jed

Že jíte doma těstoviny celkem často? Na Valentýna vyberte ty ve tvaru srdíček a...

Hygienici objevili ve vzorcích potravin z kuchyně dětského tábora v Žerotíně na Lounsku, kde tři desítky dětí postihly...

Při srážce s autem vykolejil na Lounsku rychlík, škoda je dvacet milionů

Nehoda na přejezdu u Hořetic na Lounsku (16. července 2019)

Na Lounsku vjelo osobní auto před rychlík z Mostu do Plzně. Vážně vypadající nehoda nakonec skončila jen jedním lehkým...

Co může za sesuv na D8? Podle odborníků déšť a nezajištěný zářez

Podle odborníků z Technické univerzity Ostrava se ve svahu objevily trhliny už...

Nezajištěný zářez trasy dálnice ve svahu a silný déšť jsou podle odborníků z Technické univerzity Ostrava hlavními...

Pod lipami v Ústí ležely desítky čmeláků, zřejmě uhynuly vyčerpáním

Čmeláci pod lipami v Ústí zřejmě uhynuli vyčerpáním

Desítky mrtvých čmeláků a včel se v minulých dnech objevily v ulici Sociální péče na sídlišti Severní Terasa v Ústí nad...

Další z rubriky

Při srážce s autem vykolejil na Lounsku rychlík, škoda je dvacet milionů

Nehoda na přejezdu u Hořetic na Lounsku (16. července 2019)

Na Lounsku vjelo osobní auto před rychlík z Mostu do Plzně. Vážně vypadající nehoda nakonec skončila jen jedním lehkým...

Imunita skončila a začal soud. Expolitičce z Ústí nad Labem hrozí 10 let

Bývalá poslankyně Kailová u ústeckého okresního soudu

Ústecký okresní soud opět řeší údajně zmanipulovaný projekt vítání občánků. Loni nepravomocně zprostil obžaloby...

Pod lipami v Ústí ležely desítky čmeláků, zřejmě uhynuly vyčerpáním

Čmeláci pod lipami v Ústí zřejmě uhynuli vyčerpáním

Desítky mrtvých čmeláků a včel se v minulých dnech objevily v ulici Sociální péče na sídlišti Severní Terasa v Ústí nad...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz