Do Šluknovského výběžku přijeli ministři vnitra Milan Chovanec, pro lidská práva Jiří Dienstbier a ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Navštívili například sídliště ve Šluknově nebo holobyt v tamní Mlýnské ulici.
"Chceme, aby zdejší situaci viděli na vlastní oči a lidé z okolí problematických ghett jim k tomu přišli říci své," sdělil jeden z organizátorů návštěvy, severočeský poslanec Jaroslav Foldyna.
Co chtějí starostovéPosílení policistů v ulicích, řešení obchodu s drogami, účinné potírání drobné kriminality. Zrušení sytému doplatků na bydlení, který ze státního rozpočtu vysává miliony korun do kapes spekulantů a vede k vykupování bytů a vzniku ghett. Zastavení zneužívání sociálních dávek a postihování práce načerno. Řešení problematiky zlodějů kovů, tedy krádeží dopravních značek, kanálů, kabelů, což města a obce stojí statisíce korun, větší postih pro sběrny. |
Ministr vnitra Chovanec starostům slíbil, že centrální registr přestupků bude platit od roku 2016. Radnice se tak poprvé dozvědí, za jaké přestupky byli lidé potrestaní jinde.
"Do Ústeckého kraje také přijde 150 nových policistů, kteří jsou nyní na školách," poznamenal Chovanec.
Ministři měli na programu i návštěvu nově vznikajícího ghetta ve varnsdorfské Kovářské ulici. Tam se stěhují do soukromých bytů sociálně slabí lidé, kvůli čemuž roste v oblasti napětí. Jedním ze zásadních problémů, které starostové chtějí řešit, je tak například podnikání se sociálním bydlení.
"Sestěhování a ghetta vznikají tím, že podnikatel podniká, aby vydělal. Vydělává podle zákona, a pokud ten nebude jiný, sestěhovávání do ghett neskončí," řekl varnsdorfský starosta Martin Louka.
Starostové doufají, že tentokrát návštěva ministrů přinese nějaké konkrétní kroky, které by sociálně vyloučeným lokalitám opravdu pomohly. Při sociálních nepokojích před třemi lety sice do výběžku přijela řada ministrů, ale nic podstatného se nezměnilo.
Ke šluknovské výzvě se přidalo 600 měst a obcí
"Že se něco zlepší, doufáme už tři roky. Je nutné si přiznat, že se problémy musíme vážně zabývat. Obyčejní občané se obracejí na nás a my můžeme jen tlačit na vládu. Bez změny zákonů sami ničeho nedosáhneme," říká šluknovská starostka Eva Džumanová.
Problém sociálně vyloučených lokalit není jen na Šluknovsku, ale i v Litvínově, Krupce, Duchcově, Chanově a mnoha dalších místech republiky. "Jen naši Výzvu starostům podpořilo téměř 600 měst a obcí z celé země. Bez změn zákonů ovšem k řešení nedojdeme," míní Džumanová.
Loňská Výzva starostům vznikla, aby na problémy neupozorňovala jen jednotlivá města, ale aby byl tlak na řešení potíží ze strany státu od stovek měst a obcí větší. V řadě z nich už totiž vzplály nepokoje kvůli vysoké kriminalitě či bezpečnosti. I podle zprávy Bezpečnostní informační služby jsou protiromské nálady části veřejnosti pro bezpečnost státu větším problémem než skupinky pravicových extremistů.
Podle starostů ze Šlukovska městům a obcím chybí policisté v ulicích, kvete obchod s drogami, systém příplatků a doplatků na bydlení nahrává spekulantům s byty, obyvatele obtěžuje drobná kriminalita.
Ministr Dienstbier zamíří také do Duchcova
"Je super, že sněmovna diskutuje o OKD, Ukrajině, Paskově. Nás ale zajímá, aby se pohnuly věci, které se týkají lidí v našem regionu. Chtěl bych, aby do tří měsíců byly v oběhu připomínky k zákonům upravujícím sociální bydlení, příspěvek na bydlení, sociální dávky i řešícím lichvu. Tedy věci, které starostové nejen v našem kraji potřebují nejvíce," sdělil poslanec Foldyna.
Není to jediná návštěva, kterou Ústecký kraj v nejbližší době čeká. Příští pondělí ministr Dienstbier přijede do Duchcova.
"Pan ministr chce vidět i další místa, ubytovny a slyšet od lidí jejich problémy. Je to důležité pro přípravu zákonů, které sami budeme předkládat nebo na nich spolupracovat. Prioritou je například zákon o sociálním bydlení," řekla mluvčí ministerstva Jarmila Balážová k návštěvě Duchcova, kde loni po brutálním napadení manželského páru několikrát pochodovali radikálové.