Neděle 26. září 2021, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 26. září 2021 Andrea

Povodeň zasáhla desítky domů, na Děčínsku se dávají do úklidu

  10:08aktualizováno  15:58
Desítky domů se ocitly ve vodě v Lobendavě či Dolní Poustevně na Děčínsku. V sobotu se tam přehnala povodeň a nedělní ráno ukázalo, co způsobila. V některých domech bylo i tři čtvrtě metru vody. Část odtekla, laguny a sklepy ale musejí vyčerpat hasiči. Místní začínají s úklidem, ač jejich zoufalství umocňuje to, že vodu v domech nemají poprvé.

„Je to tu snad horší než při povodních v roce 2010. Lidi uklízí, vyhazují nábytek a počítají škody,“ posteskl si starosta Lobendavy Stanislav Jirásek. Několik domů v obci bylo zaplaveno už před 14 dny, kdy praskla bobří hráz. 

V Lobendavě se rozvodnil Luční potok a podle starosty zalil polovinu domů v obci. To znamená, že se voda dostala do nejméně třiceti domů. „ Ani nevím, jak bych to popsal, je to katastrofa,“ dodává Jirásek s tím, že místní doufali, že se situace před 11 lety už nebude opakovat. „Lidé už jsou zoufalí, chuť uklízet ale mají. Co jiného jim také zbývá, když chtějí v domku dál bydlet,“ popsal Jirásek. 

Lobendavu postihly nejsilnější srážky, od pátku tam spadlo přes 130 litrů vody na metr čtvereční, uvedla ČTK. „Kde nejsou vyplavené domy, tak jsou vyplavené studny a septiky, protože tady nemáme vodovod ani kanalizaci. Nakoupili jsme nějakou balenou vodu, hasiči už ty studny odsávají a čistí, a pokud se to nezlepší tak budu muset zajistit nějakou cisternu s vodou,“ řekl starosta. 

On sám měl dům i zahradu také zatopené, voda je i v objektu obce, kde dřív býval ústav sociální péče. V noci museli hasiči část z 280 obyvatel obce evakuovat. „Jeli k příbuzným. Pro jednoho pána museli i na člunu, protože potok byl opravdu hodně rozvodněný,“ popsal starosta, který zrovna přivážel rukavice, kolečka, lopaty nebo desinfekci. S úklidem už místním pomáhají hasiči z okolních obcí a přijeli už i dobrovolníci.

Problémy v Děčíně

V Děčíně jsou nejvíce zasaženými lokalitami Bělá a cesta do Dolního Žlebu. „K cestě autem je možné využít cyklostezku. Přívoz přes Labe nejezdí,“ sdělil mluvčí Děčína Luděk Stínil s tím, že ve městě ráno zasedala povodňová komise. „Město lidem nabízí k zapůjčení vysoušeče a vysokotlaké mytí. V pondělí ráno magistrát zřídí krizovou linku pro obyvatele města, kam se budou moci obracet s dotazy,“ doplnil Stínil.

Situace je vážná především v ulici Jiřího z Poděbrad, kde došlo k propadu kanalizace. V ulici Václavovská je zase vytržený kus asfaltu z komunikace. V ulicích Saská, Oldřichovská, Bynovská jsou nánosy bahna a v ulici 5. května zůstává uzavřena odbočka ke garážím.  

Mosty čeká oprava

Podobně na tom byl ráno také starosta vedlejší Dolní Poustevny Robert Holec, který po deváté ráno, kdy s ním mluvila redaktorka iDNES.cz, zrovna z hmotných rezerv odvážel kolečka, lopaty nebo košťata.

„Voda se konečně vrátila do potoka, počítáme škody a začínáme s úklidem. Povodeň zasáhla třicet až padesát nemovitostí, v některých domácnostech bylo tři čtvrtě metru vody. Mobilizujeme proto všechny ruce a nohy a pomáháme lidem uklízet,“ popsal Holec.

V obci jsou poškozené tři mosty. „Jeden se nám zvedl, budeme je muset uzavřít a opravit,“ doplnil Holec pro ČTK.

Voda šla rychleji než před lety

Zatopený dům měl v Dolní Poustevně i Marek Bureš. Hladina potoka, s nímž dům bezprostředně sousedí, během chvilky přetekla, voda mu zatopila sklep do výšky až dvou metrů.

„Šlo to rychle. Zatímco v roce 2010 při podobných záplavách voda stoupala postupně, teď to byl fofr,“ řekl Bureš iDNES.cz.

Přitom v půl osmé večer se zdálo, že voda už ustupuje. „Přivezli jsme k domu nějaké pytle s pískem. Sotva jsme je vyložili, už jsme s autem museli odjet, během pěti minut se to sem znovu valilo,“ dodal.

Přestože záběry vodou zasaženého domu budí respekt, do přízemních bytů se voda zřejmě nedostala. „Vypadá to, že je voda skutečně naštěstí jen ve sklepě,“ dodal Bureš.

Ranní záběry, kdy se voda vrátila zpět do koryta potoka, pak ukazují, že živel zanechal spoušť i na přilehlé komunikaci. „Je to tady samá díra. Je to síla. Čeká nás teď hodně práce.“

V Dolní Poustěvně, kde žije 1 700 obyvatel, voda spláchla zhruba stometrový úsek na pravé i levé straně Lučního potoka. Podle starosty se během hodiny jeho hladila zvedla o tři metry, protože napršelo 130 milimetrů na metr čtvereční. Dolní Poustevna nemusela být evakuována, lidé přečkali noc v prvních patrech domů. Ti, kteří byli na chalupách, odjeli. 

„Máme tu sto dobrovolných hasičů, kteří nám pomáhají odčerpávat vodu z domovů a sklepů. Je to velká pomoc a já za ni moc děkuju,“ dodal Holec.

Pokud by chtěl přijet pomoci místním i někdo jiný, je dle starosty vítán a do obce se dostane. „Scházíme se u místní hasičárny v ulici U Letadla 404, odtud si jednotky dobrovolných hasičů rozdělují lidi dle potřeby,“ dodal Holec.

Pomáhat by mohly i peníze ze sbírek. Starosta Dolní Poustevny už jedná s Člověkem v tísni. V Lobendavě v pondělí proberou vypsání obecní sbírky. „Skoro všechny domy máme v zátopové oblasti, takže asi málokdo je pojištěný. V pondělí asi vypíšeme veřejnou sbírku,“ řekl iDNES.cz starosta Lobendavy.

Dolní Poustevna

Dolní Poustevna

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

V Ústeckém kraji počasí napáchalo škody na více místech. „V Ústeckém kraji evidujeme 200 událostí spojených s přírodními živly. Nejvíce postižené jsou Dolní Poustevna, Lobendava, Vilémov, Děčín, Jílové a Hřensko. Zasahovalo celkem 50 jednotek hasičů. Situace se uklidnila, v současné době už probíhá hlavně odčerpávání sklepů a uklízení komunikací,“ řekl před 16. hodinou mluvčí Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje Milan Tabi.

„V Mikulášovicích přetekla hráz rybníka Vágnetrák a zaplavila rodinný dům, v Dolní Poustevně pak bylo kompletně zatopené centrum obce, komunikace jsou tam poměrně dost poničené,“ doplnil mluvčí.

Voda zaplavila i parkoviště pod penzionem Klepáč v Hřensku. Popraskala zde komunikace a několik vozidel z ní zůstalo doslova viset. Odtahová služba v neděli dopoledne lidem pomáhala auta dostat zpátky na komunikaci. „Přijeli jsme z Dánska, jsme tady na výletě. Co se stalo, bereme s humorem, co se dá dělat jiného. Akorát domluva s místními hasiči je trochu složitá, téměř nikdo tady neumí anglicky,“ řekla na místě dvojice mladých turistů Nikola a Cecile, jejichž vůz voda zcela odřízla. 

Správa železnic před nedělním polednem uvedla, že po záplavách dokončila u Dolního Žlebu úklid posledního úseku trati z Děčína k hranici s Německem. „Pro osobní vlaky je nyní průjezdná jedna kolej. Samotné obnovení dopravy závisí na zprovoznění trati v Německu, to se podle současných informací předpokládá ještě v neděli v podvečerních hodinách,“ uvedl její mluvčí Dušan Gavenda.

K obnovení dvoukolejného provozu mezi Děčínem a Bad Schandau bude muset Správa železnic v následujících dnech provést sanaci podemletého mostního pilíře. 

Podle předpovědi by následující dny měly být na Děčínsku bez větších lijáků. „Přívalové deště už nás nečekají. V pondělí budou přeháňky slabšího charakteru spojené se studenou frontou, hlavně na horách, ale není vyloučeno, že i v Ústí nad Labem. V dalších dnech by to už mělo být klidnější, minimálně do čtvrtka už by to mělo být víceméně beze srážek,“ sdělila meteoroložka Jana Ehertová z ústecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Velká voda v sobotu a v noci na neděli ale úřadovala i jinde v Česku. V Libereckém kraji intenzivní deště zvedly hladiny Šporky a Dobranovského potoka na Českolipsku, hasiči museli evakuovat obyvatele v Písečné a Dobranově (reportáž z Dobranova čtěte zde). V neděli pak 38 dětí a šest dospělých z dalšího dětského tábora v Mařenicích na Českolipsku. 

V neděli se bouřky přesunuly na Jesenicko, kde mimo jiné v Bělé pod Pradědem voda a bahno uzavřely silnici mezi Jeseníkem a Šumperkem (více čtěte zde).

Autoři: , ,

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Krajští lídři: Zdeněk Matouš, Jaroslav Komínek, Andrej Babiš, Jaroslav Foldyna, Tereza Hyťhová, Karel Krejza, Ivan Bartoš

  • Nejčtenější

Horoval za muslimskou Evropu, řekl Babiš. Lže jako vždy, opáčil mu Bartoš

Když někdo lže a straší lidi, je to hnus, vytkl premiérovi Andreji Babišovi v předvolební debatě v České televizi šéf...

Prostředníčky na Jágra? Akce vyvolá reakci, tolerují mu moc, tvrdí šéf Ropáků

Fotografie, jak několik fanoušků z litvínovského kotle vztyčilo prostředníček na kladenskou legendu Jaromíra Jágra, je...

Vrazi, hanba vám, křičeli při odhalení sochy pohraničníka její odpůrci

Velmi napjatá atmosféra panovala v sobotu na Cínovci v Krušných horách. Klub Českého pohraničí (KČP), jež oslavuje...

Houbař našel políčko marihuany, pěstitelé měli v lese i příbytek s nářadím

Velké překvapení čekalo v lese na Mostecku na houbaře, který narazil na políčko konopí a improvizovaný zahradnický...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

MS každé dva roky vzešlo od Saúdů. Už protestují i kluby včetně českých

Dojde k velké a hlasitě propírané změně? Bude se fotbalové mistrovství světa konat každé dva roky? Revoluční nápad...

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

  • Další z rubriky

Dopravní podnik založíte za maximálně 23 milionů, ukázala Teplicím analýza

Prvotní investice do založení nového dopravního podniku, který bude za necelé tři roky provozovat městskou hromadnou...

Zdeněk Svěrák se stal v plzeňské zoo patronem myšice Cimrmanovy

Patronem myšice Cimrmanovy, kterou chová jako jediná plzeňská zoo, se dnes stal spolutvůrce postavy Járy Cimrmana,...

Charita opraví zchátralé mostecké kasárna, bude v nich bydlení pro seniory

Nové bydlení pro seniory a lidi se zdravotním postižením chystá v jednom z objektů někdejších kasáren Charita Most....

Ve škole na Děčínsku poslali hygienici kvůli covidu do karantény přes 70 lidí

Více než 70 žáků a pracovníků základní školy ve Velkém Šenově na Děčínsku muselo do karantény. Hygienici zde objevili...

Jsem zohavená, říká Linda Evangelista. Po kryolipolýze je k nepoznání

Topmodelka Linda Evangelista se rozhodla bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy a skončila podle svých slov...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Lucie Šafářová a Tomáš Plekanec se vzali, ukázali fotky z veselky

Přestože na jaře prohlašovali, že kvůli drahému rozvodu hokejisty Tomáše Plekance do svatby nebudou investovat,...

Sedm nejčastějších důvodů, proč muži odchází ze vztahů i po letech

Dlouhé roky, tři děti, stabilní zázemí, každý den teplé večeře, ani to vám nezajistí, že s partnerem bude mít vaše...