Vzácní ptáci začínají hnízdit, České Švýcarsko omezuje pohyb turistů

  13:59aktualizováno  13:59
Správci národního parku České Švýcarsko zakázali vstup do třiadvaceti lokalit. Jsou to oblasti, kde právě začínají hnízdit vzácní ptáci, k nimž patří sokoli stěhovaví, čápi černí a výři velcí. Návštěvníků by se však dočasné opatření nemělo výrazně dotknout, zákaz vstupu se totiž netýká značených turistických cest.

Sokol stěhovavý na hnízdě | foto: Václav Sojka

„Turisté ovšem na uzavřenou hnízdní lokalitu mohou narazit na některých neznačených cestách,“ sdělil mluvčí národního parku Tomáš Salov.

„Proto jsou hnízdní lokality v terénu vyznačeny pomocí dřevěných označníků a v některých případech i vymezovacími páskami. Pokud návštěvník na takové terénní označení natrefí, je žádán ke změně trasy tak, aby hnízdní lokalitou neprocházel,“ dodal Salov.

Návštěvníci by se tak měli například vyhnout Gabrielině věži poblíž Mezné, Ferdinadově soutěsce u Všemil, kde hnízdí sokoli, nebo Vlčímu hrádku, který si oblíbili čápi a výři.

Podle Salova lidé zákaz vstupu do hnízdních lokalit tradičně dobře přijímají a respektují.

„Díky tomu jsou pro zdejší oblast obvyklé vysoké počty úspěšně vylétnuvších mláďat. Hnízdní lokality v národním parku se chrání už od jeho vzniku v roce 2000, ale určitá ochrana tu byla už v 90. letech, kdy celé území bylo ještě CHKO Labské pískovce,“ poznamenal Salov.

Fotogalerie

„Sokoli u nás hnízdí od roku 1992, a už v té době ochrana přírody ve spolupráci s horolezci i neziskovými organizacemi v ochraně přírody hnízda hlídala,“ dodal mluvčí národního parku.

Zvláště chráněné druhy ptáků jsou na vyrušení člověkem extrémně citlivé.

Když nemají při hnízdění svůj klid, mohou opustit hnízdo a vejce zastydnou, případně i uhynou mláďata.

„Dočasně chráněné lokality se návštěvníkům opět otevřou od konce června, v některých případech od konce července,“ přiblížil Salov.

Pokud by turisté přece jen vstoupili do zakázaných míst, čeká je pokuta.

„Loni jsme kvůli vstupu do hnízdních lokalit nepostihovali nikoho. V roce 2017 jsme naopak pokutovali u jednoho hnízdiště téměř dvacetičlennou skupinu lidí. Každý tehdy ‚vyfasoval‘ pokutu 2 500 korun,“ zmínil Salov.

V souvislosti s ochranou lokalit, v nichž vzácní ptáci sídlí, upozorňuje správa parku i na celoroční zákaz provozování bezpilotních letadel, pro něž se vžilo označení drony.

„Provozovatel dronu si nemusí ani být vědom toho, jaké dopady jeho činnost může na hnízdící ptáky mít. Sokoli stěhovaví, čápi černí a výři velcí to ani tak nemají v přírodě snadné, dopřejme jim proto klid v době, kdy jej potřebují opravdu nejvíc,“ uvedl ředitel parku Pavel Benda.

Chránění ptáci si místa pro hnízdění vybírají už od konce února, teď se jen čeká, která konkrétní hnízda obsadí.

„Sokoly stěhovavé může pozorný návštěvník spatřit v okolí hnízdišť už dnes, brzy se objeví i čápi černí, kteří se vrátí ze svých zimovišť v Africe. Výři velcí žijí skrytě, lokalitu s výskytem prozradí jejich houkání,“ upozornil Salov.

„Konkrétní hnízdo je těžké objevit a výří hnízda ornitologové ani nehledají intenzivně, sedící samice nesmí být za žádných okolností vyrušena, na hnízdo už by se nevrátila,“ doplnil mluvčí národního parku.

Loni přišlo na svět v ptačí oblasti Labské pískovce, jejíž součástí je i národní park, 26 malých sokolů a 18 malých čápů černých.

„U výrů jsme zaznamenali 13 obsazených teritorií, ale poznatky o mláďatech nemáme, což ale neznamená, že žádná nebyla. Jen se nepodařilo žádná zjistit, protože kvůli předběžné opatrnosti jsme hnízda za každou cenu nedohledávali,“ upřesnil mluvčí parku.

U sokolů stěhovavých byl rekordní rok 2017, kdy se vylíhlo hned 29 mláďat.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Nákladní vůz slisoval auto pod další náklaďák, osádka zázračně přežila

Kamion sešrotoval malé osobní auto, osádka vozu přežila jako zázrakem.

Děsivě vyhlížející nehoda se stala v pondělí odpoledne na Teplickém Předměstí v Bílině. Nákladní vozidlo tam zezadu...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Unikátní lounské bunkry Němci zalili betonem, nyní se řopíky opravují

Unikátní lounské bunkry Němci zalili betonem

Atypické lounské bunkry byly součástí obranné linie republiky, Němci je po zabrání pohraničí zalili betonem. Jsou...

Další z rubriky

Kvůli nízké ceně za parcely v Krupce podala opozice trestní oznámení

Policisté vyšetřují prodej pozemků v Krupce. Území známé jako Jabloňový sad o...

Opoziční sdružení Zdravá Krupka podalo trestní oznámení na členy zastupitelstva. Ti nedávno v tajném hlasování...

Páchnou i firmy západně od české hranice, překvapí Sasy výsledek studie

Krušné Hory v okolí Měděnce.

Pro Němce ze saské strany Krušných hor, kteří si roky stěžují na zápach z Česka způsobující zdravotní problémy, to bude...

Zahájení lázeňské sezony v Teplicích zpestří víc žánrů i léčivé koupání

Na zahájení lázeňské sezony v Teplicích míří každoročně desetitisíce lidí.

Teplice o tomto víkendu slavnostně zahajují 865. lázeňskou sezonu. Čekají se desetitisíce návštěvníků. Na pěti pódiích...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz