Útok na novináře při demonstraci soud označil za loupež, udělil podmínky

  8:58aktualizováno  8:58
S podmíněnými tresty odešli od teplického soudu dva muži obžalovaní za útok na novináře Víta Hassana při demonstraci Dělnické strany sociální spravedlnosti v Dubí. Pětadvacetiletý Marek Šmíd ze Strupčic a jeho 42letý kamarád David Semrádek z Chomutova mohli za loupež dostat až 10 let.

„Po provedeném dokazování nevznikla soudu nejmenší pochybnost o tom, že se oba muži dopustili trestné činnosti tak, jak byla popsána v obžalobě,“ odůvodnil rozsudek soudce Milan Ferenc.

Podle něj soud přihlédl k tomu, že se muži doznali a projevili lítost nad svým jednáním.

„Ve prospěch obžalovaného Marka Šmída soud zohlednil i jeho občanskou a trestní bezúhonnost. Proto se rozhodl uložit trest na samotné spodní hranici sazby,“ vysvětlil.

V polovině srpna přijeli Šmíd se Semrádkem do Dubí podpořit shromáždění DSSS, které bylo reakcí na bitku, k níž došlo na začátku srpna na zdejším koupališti.

Skupina Romů tam brutálně zbila 25letého mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit roztržku mezi dvěma ženami. Jedna z nich předtím údajně fyzicky napadla ženu, která napomenula romského chlapce, ať v brouzdališti netopí jiné dítě.

Fotogalerie

Obžalované na demonstraci několikrát vyfotil fotograf Vít Hassan. Když mu muži začali sahat na přístroj, rozběhl se po hlavní silnici. Obžalovaní se ale rozeběhli za ním a Šmíd ho za batoh strhl k zemi, kde mu uštědřil i jednu facku.

„Následně se mu snažili vytrhnout fotoaparát z rukou. Soud nebude spekulovat, co by s fotoaparátem učinili, kdyby nezasáhla policie,“ řekl předseda senátu.

„Je ale prokázáno všemi důkazy, že obžalovaní užili společným jednáním násilí v úmyslu zmocnit se cizí věci, čímž naplnili skutkovou podstatu. Fotoaparát nebyl jejich vlastnictvím,“ dodal.

„Chtěli jsme jen, aby smazal fotky.“

Obžalovaní se u soudu hájili tím, že foťák novináři nechtěli odcizit. „Neměl jsem v úmyslu se ho zmocnit, k ničemu by mi nebyl. Šlo mi jen o to, aby smazal ty fotky,“ řekl Marek Šmíd.

Semrádek pak dodal, že Hassana při mítinku několikrát upozorňoval, aby je nefotil.

„I policie mu řekla, ať ty fotky smaže. Ale neposlechl nás a fotil dál. Kdyby fotky rovnou smazal, nemuselo k tomu dojít,“ říkal starší z mužů, který už byl čtyřikrát soudně trestán. Poslední podmínka mu skončila jen měsíc před skutkem v Dubí.

I proto mu soud vyměřil podmíněný trest na tři roky se zkušební dobou tří let, zatímco jeho kolegovi dvouletý podmíněný trest se zkušební dobou na dva a půl roku.

Obžalovaní se na místě vzdali práva na odvolání a zároveň poškozenému novináři hotově uhradili 1500 korun jako náhradu škody za roztržené kalhoty a poškozenou krytku objektivu.

Oba útočníky zadržela policie loni v srpnu a stíhala je na svobodě. Původně je chtěla obvinit z výtržnictví, později však právní kvalifikaci činu změnila a muži byli obviněni ze zvlášť závažného zločinu loupeže.

Autor:

Nejčtenější

Dycky Most!, Litvinoff a další hlášky, které se mezi lidmi chytly

Martin Hofmann a Zdeněk Godla při setkání herců ze seriálu Most! ve zdejším...

Hláška Dycky Most! z populárního seriálu si získala velkou popularitu mezi lidmi. Je na propagačních předmětech, létá...

Uhelné Podkrušnohoří se promění v krajinu jezer a zásobárnu vody

Jezero Milada je hluboké až 24,7 metru, dlouhé 3,2 kilometru a široké 0,7...

V krajinu obřích jezer, z nichž tři budou mít rozlohu přes tisíc hektarů a budou sloužit jako strategická zásobárna...

Na kostele se nahnula hvězdice, při jejím sundávání se našla tajná schrána

Z kostela nejsvětější Trojice v obci Jiřetín pod Jedlovou museli hasiči sundat...

Nejdelší žebřík, který mají krajští hasiči k dispozici, museli využít tento týden v Jiřetíně pod Jedlovou. Hrozilo...

Jirkovští strážníci dostali kvůli chybě na mzdách milion navíc

peníze, ilustrace

Policie řeší případ neoprávněného vyplácení mezd městským strážníkům v Jirkově. Ti v letech 2015 až 2017 dostali navíc...

V celém Ústí i Trmicích přestanou od března vyplácet doplatky na bydlení

Dnes budovy využívá ústecký magistrát.

Ústecký magistrát vyhlásil bezdoplatkovou zónu na celém svém území i v blízkých Trmicích. To znamená, že místní lidé,...

Další z rubriky

V celém Ústí i Trmicích přestanou od března vyplácet doplatky na bydlení

Dnes budovy využívá ústecký magistrát.

Ústecký magistrát vyhlásil bezdoplatkovou zónu na celém svém území i v blízkých Trmicích. To znamená, že místní lidé,...

Ústecký soud řeší vyhazov úřednice známé z kauzy ROP Severozápad

Budova Krajského soudu v Ústí nad Labem

Kauza machinací s evropskými dotacemi v ROP Severozápad se opět dostala před soud. Netransparentní rozdělování peněz je...

Skoro polovina vězňů užívá drogy, policie chce přísnější kontroly

Ilustrační snímek

Do věznic na území Ústeckého kraje se podle vedení policie dostává až příliš velké množství drog. Vznikla proto...

Najdete na iDNES.cz