„Po provedeném dokazování nevznikla soudu nejmenší pochybnost o tom, že se oba muži dopustili trestné činnosti tak, jak byla popsána v obžalobě,“ odůvodnil rozsudek soudce Milan Ferenc.
Podle něj soud přihlédl k tomu, že se muži doznali a projevili lítost nad svým jednáním.
„Ve prospěch obžalovaného Marka Šmída soud zohlednil i jeho občanskou a trestní bezúhonnost. Proto se rozhodl uložit trest na samotné spodní hranici sazby,“ vysvětlil.
V polovině srpna přijeli Šmíd se Semrádkem do Dubí podpořit shromáždění DSSS, které bylo reakcí na bitku, k níž došlo na začátku srpna na zdejším koupališti.
Skupina Romů tam brutálně zbila 25letého mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit roztržku mezi dvěma ženami. Jedna z nich předtím údajně fyzicky napadla ženu, která napomenula romského chlapce, ať v brouzdališti netopí jiné dítě.
Obžalované na demonstraci několikrát vyfotil fotograf Vít Hassan. Když mu muži začali sahat na přístroj, rozběhl se po hlavní silnici. Obžalovaní se ale rozeběhli za ním a Šmíd ho za batoh strhl k zemi, kde mu uštědřil i jednu facku.
„Následně se mu snažili vytrhnout fotoaparát z rukou. Soud nebude spekulovat, co by s fotoaparátem učinili, kdyby nezasáhla policie,“ řekl předseda senátu.
„Je ale prokázáno všemi důkazy, že obžalovaní užili společným jednáním násilí v úmyslu zmocnit se cizí věci, čímž naplnili skutkovou podstatu. Fotoaparát nebyl jejich vlastnictvím,“ dodal.
„Chtěli jsme jen, aby smazal fotky.“
Obžalovaní se u soudu hájili tím, že foťák novináři nechtěli odcizit. „Neměl jsem v úmyslu se ho zmocnit, k ničemu by mi nebyl. Šlo mi jen o to, aby smazal ty fotky,“ řekl Marek Šmíd.
Semrádek pak dodal, že Hassana při mítinku několikrát upozorňoval, aby je nefotil.
„I policie mu řekla, ať ty fotky smaže. Ale neposlechl nás a fotil dál. Kdyby fotky rovnou smazal, nemuselo k tomu dojít,“ říkal starší z mužů, který už byl čtyřikrát soudně trestán. Poslední podmínka mu skončila jen měsíc před skutkem v Dubí.
I proto mu soud vyměřil podmíněný trest na tři roky se zkušební dobou tří let, zatímco jeho kolegovi dvouletý podmíněný trest se zkušební dobou na dva a půl roku.
Obžalovaní se na místě vzdali práva na odvolání a zároveň poškozenému novináři hotově uhradili 1500 korun jako náhradu škody za roztržené kalhoty a poškozenou krytku objektivu.
Oba útočníky zadržela policie loni v srpnu a stíhala je na svobodě. Původně je chtěla obvinit z výtržnictví, později však právní kvalifikaci činu změnila a muži byli obviněni ze zvlášť závažného zločinu loupeže.
18. srpna 2018 |