Kraj platí desetitisíce korun za rady pro náměstka hejtmana Martina Kliku

  15:07aktualizováno  15:07
Nejen opoziční zastupitelé Ústeckého kraje, ale i sám hejtman Oldřich Bubeníček se hodlají blíže zabývat podobou poradenských služeb, které náměstkovi hejtmana Martinu Klikovi z ČSSD poskytuje známý advokát a spolustraník Jan Růžek.

Náměstek hejtmana Ústeckého kraje Martin Klika | foto: Karel Pešek, MAFRA

O podezřelých poradenských službách informoval server Seznam Zprávy s tím, že Jan Růžek za ně dostal od kraje už statisíce korun.

Náměstek hejtmana Martin Klika ale přesně nedokládá, jakou práci Růžek, někdy označovaný jako šedá eminence severočeské ČSSD, odvedl.

„Tu informaci jsem v médiích zaznamenal. Je určitě na pořadu dne se jí dál zabývat. S kolegy budeme diskutovat, jak k tomu přistoupit.,“ sdělil MF DNES Petr Urbánek, jenž sedí v krajském zastupitelstvu za opoziční hnutí ANO.

„Pokud se informace skutečně potvrdí, mělo by se udělat opatření, aby poskytování služeb bylo řádně zaznamenáváno a nedocházelo k pochybnostem,“ dodal Urbánek.

Obdobně hovoří i druhá opoziční partaj - ODS. „Musíme se poradit na klubu, jak přesně budeme dál postupovat, ale určitě se na to budeme ptát,“ podotkl krajský opoziční zastupitel z ODS a teplický primátor Hynek Hanza.

Podle Seznam Zprávy má Růžek smlouvy na poradenství pro Ústecký kraj za 880 tisíc korun a zjistit, jakou přesně práci pro náměstka Kliku odvedl, nelze, protože se odehrává například ústní formou.

Sám Klika se po dotazu na zmíněnou spolupráci s Růžkem hájil, že v záležitosti jde o dvě různé různé věci.

„Za služby pro mě dostává měsíčně částku podle odvedené práce. Maximálně je to dvacet tisíc, přičemž pro mě pracuje dva roky. Zároveň ale poskytuje právní služby příspěvkové organizaci kraje, což jeho kancelář normálně vysoutěžila,“ uvedl pro MF DNES Klika.

S Růžkem se radí ústně, po telefonu či prostřednictvím e-mailu

Klika se prý s Růžkem radí ústně, po telefonu či prostřednictvím e-mailu. „Já jsem to v minulosti takhle dělal pro ministryni Michaelu Marksovou také tak,“ dodal Klika.

„Byla například provedena ústní konzultace rozboru návrhu zákona, kterým se mění zákon o státní podpoře, návrh zákona o pomoc v hmotné nouzi, návrh zákona o pojistném na sociální zabezpečení nebo opatření proti legalizaci výnosů z trestné činnosti,“ vyjmenoval Seznamu příklady spolupráce mezi Klikou a Růžkem vedoucí kanceláře hejtmana Luboš Trojna.

„Ta spolupráce je velmi intenzivní. Velká řada věcí se odehrává formou dotaz a odpověď. Dál se odehrává formou konkrétních konzultací ke konkrétním věcem. To znamená, zastav se, potřebuji znát tvůj názor tady na to,“ řekl Jan Růžek, jenž coby advokát zastupoval třeba někdejšího senátora Alexandra Nováka (ODS) odsouzeného za korupci.

Na začátku příštího týdne se Klika podle všeho setká s hejtmanem Oldřichem Bubeníčkem (KSČM).

„Že má pan Klika za poradce pana Růžka, vím. Jinak jsme se o tom nebavili. Až v pondělí přijdu do práce, tak si o tom spolu promluvíme,“ sdělil Bubeníček, jenž je nyní na dovolené. Sám má prý jednoho poradce, jehož odměňuje dvaceti tisíci měsíčně.

Vládnoucí koalici tvoří v Ústeckém kraji spolu s komunisty a sociálními demokraty také SPD a SPO Zemanovci.

Nejčtenější

Stát podporuje lenost a zneužívání dávek, říká šéfka ústecké sociálky

Ivana Šťastná, vedoucí sociálního odboru ústeckého magistrátu.

Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá nový systém vyplácení sociálních dávek. Návrhy připomínkuje vedoucí...

Děti z tábora na Lounsku otrávila bakterie, která v jídle produkuje jed

Že jíte doma těstoviny celkem často? Na Valentýna vyberte ty ve tvaru srdíček a...

Hygienici objevili ve vzorcích potravin z kuchyně dětského tábora v Žerotíně na Lounsku, kde tři desítky dětí postihly...

Při srážce s autem vykolejil na Lounsku rychlík, škoda je dvacet milionů

Nehoda na přejezdu u Hořetic na Lounsku (16. července 2019)

Na Lounsku vjelo osobní auto před rychlík z Mostu do Plzně. Vážně vypadající nehoda nakonec skončila jen jedním lehkým...

Co může za sesuv na D8? Podle odborníků déšť a nezajištěný zářez

Podle odborníků z Technické univerzity Ostrava se ve svahu objevily trhliny už...

Nezajištěný zářez trasy dálnice ve svahu a silný déšť jsou podle odborníků z Technické univerzity Ostrava hlavními...

Pod lipami v Ústí ležely desítky čmeláků, zřejmě uhynuly vyčerpáním

Čmeláci pod lipami v Ústí zřejmě uhynuli vyčerpáním

Desítky mrtvých čmeláků a včel se v minulých dnech objevily v ulici Sociální péče na sídlišti Severní Terasa v Ústí nad...

Další z rubriky

Stát podporuje lenost a zneužívání dávek, říká šéfka ústecké sociálky

Ivana Šťastná, vedoucí sociálního odboru ústeckého magistrátu.

Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá nový systém vyplácení sociálních dávek. Návrhy připomínkuje vedoucí...

Při srážce s autem vykolejil na Lounsku rychlík, škoda je dvacet milionů

Nehoda na přejezdu u Hořetic na Lounsku (16. července 2019)

Na Lounsku vjelo osobní auto před rychlík z Mostu do Plzně. Vážně vypadající nehoda nakonec skončila jen jedním lehkým...

Unikátní léčba hepatitidy C ušetří peníze i životy, říká ústecký primář

Ilustrační snímek

Zhruba dva a půl roku mohou pacienti nakažení žloutenkou typu C využívat v Ústeckém kraji unikátní léčbu a nové léky....

Najdete na iDNES.cz