Odkrytá je zatím jen malá část. Za nejvzácnější archeologové považují nález mamutích klů. Patřily pravděpodobně nedospělému zvířeti, nebo samici.
„Na místě provádíme standardní archeologický záchranný výzkum. Všechny nálezy, které by mohly být stavbou zlikvidovány, vyjmeme, zdokumentujeme a necháme odborně zpracovat archeozoology,“ uvedl Petr Lissek, ředitel Ústavu archeologické památkové péče severozápadních Čech (ÚAPPSZČ).
Mamut srstnatý vymřel kvůli žízni. Je to varování, míní vědci |
Kde nalezené artefakty skončí, není podle Lisseka zatím jasné. „Ideální by bylo, kdyby se staly součástí ústeckého muzea,“ sdělil.
Práce na stavbě justičního paláce za více než dvě miliardy korun začaly v září. Zatím stále pokračují. Ministerstvo spravedlnosti upozorňuje, že může dojít ke zdržení.
„Při každé stavbě takového rozsahu je potřeba počítat s tím, že se něco podobného může stát. Na druhou stranu je zase velmi pozitivní, že díky nám a této stavbě mohli archeologové objevit takové rozsáhlé naleziště,“ uvedl Michal Pleskot z tiskového oddělení ministerstva.
„Jak moc nález stavbu zdrží, uvidíme, až archeologové dokončí výzkum a bude jasné jak dlouho potrvá další bádání,“ dodal mluvčí.
V Ústí jde o druhý archeologický nález mamuta. K prvnímu došlo v roce 2006 na Mírovém náměstí.
Archeologové odkryli u Ústí nad Labem pravěké sídliště a pohřebiště |
„Ovšem ojedinělých nálezů mamutích kostí a zubů bylo v Ústí nad Labem učiněno v minulosti vícero, byť neodborně a náhodně při stavbách či v těžebních jámách dnes již zaniklých cihelen,“ poznamenal Lissek.