Na rakovinu děložního čípku umírá nejvíce žen na severu Čech

  15:18aktualizováno  15:18
Z celé republiky zemře na rakovinu děložního čípku nejvíce žen na severu Čech. Oproti průměru je to téměř dvakrát tolik než v jiných regionech. Podle lékařů za to může mimo jiné nedostatečná prevence.
Ženy chodí ke gynekologovi s rakovinou děložního šípku, až když je pozdě. (ilustrační snímek)

Ženy chodí ke gynekologovi s rakovinou děložního šípku, až když je pozdě. (ilustrační snímek) | foto: Michal Klíma, MAFRA

"V roce 2000 bylo v našem kraji zaznamenáno 115 nových případů karcinomu děložního čípku a 64 úmrtí. V roce 2006 to bylo 118 nových případů a 60 žen zemřelo, o dva roky později 104 případů a 44 žen zemřelo," říká k dramatickým číslům lékařka Eva Jílková ze Zdravotního ústavu v Ústí nad Labem.

Počty nemocných

V letech 2000 až 2008 byla nemocnost u rakoviny děložního čípku v Česku 13,2 na 100 tisíc žen. To znamená, že ze sto tisíc 13,2 žen onemocní.

V Karlovarském kraji to bylo ale 21 žen a v Ústeckém 20 žen. V roce 2008 byla podle lékařky Jílkové nemocnost v Ústeckém kraji dokonce 24,6 žen ze sta tisíc.

Proti 44 úmrtím na severu v roce 2008 (což jsou poslední dostupná čísla) bylo třeba v Pardubickém kraji ve stejném období diagnostikováno 50 nových případů a 10 žen zemřelo, na jihu Čech bylo 58 případů a 15 úmrtí.

"Přitom všechny ženy umírají zcela zbytečně, známé jsou příčiny onemocnění, úspěšná je prevence. Tou jsou pravidelné prohlídky u gynekologa," vysvětluje Jílková.

Rakovina děložního čípku je důsledek nejčastější sexuálně přenosné infekce HPV, tedy lidskými papillomaviry. "Laicky řečeno, téměř každý, kdo si užívá sex, se nejspíš nakazí a někteří i několikrát za život," říká ústecký gynekolog Petr Sudek, který se touto problematikou zabývá.

Nový systém čeká na podpis ministra

Na základních i středních školách organizuje cyklus přednášek s názvem Vezmi svou maminku ke gynekologovi, ve čtvrtek se pod jeho záštitou a za přispění ústecké pobočky VZP v obchodním domě Forum koná výstava Co vidí gynekolog a Vy ne.

V České republice přitom existuje propracovaný systém, který by vedl k výraznému snížení výskytu onemocnění i úmrtnosti. Vytvořil ho tým gynekologů Jiřího Ondruše a Vladimíra Dvořáka spolu s předními českými patology a onkology.

"Jediné, co spuštění již tři roky chybí, je podpis z ministerstva zdravotnictví, který by systém naplnil pacientkami," dodává Sudek.

Pokud by plán špičkových odborníků již fungoval, rychle by se Česko mohlo přiblížit například Finsku, kde je výskyt tohoto onemocnění jen 4,4 žen na 100 tisíc nemocných.

Ženy chodí k lékaři pozdě

Problém je, že většina žen přijde do ordinace gynekologa, až když je pozdě. "Přestože jsou nové metody léčby, ty současné jsou vylepšené, většina zachycených rakovin je již tak pokročilých, že to nijak zásadně nemění šance žen. Úmrtnost se stále pohybuje kolem padesáti procent," varoval Sudek.

Přitom každá žena má jednou ročně nárok na preventivní prohlídku u gynekologa, která je hrazena ze zdravotního pojištění. Podle údajů pojišťoven ovšem na tyto prohlídky chodí pouze 50 procent žen.

"Na severu Čech ani ta polovina. Ještě mnohem nižší čísla platí na Lounsku, na Teplicku je to dokonce jen 38 procent, což je druhý nejhorší výsledek v celé zemi. Přitom cytologie, která se při prevenci odebírá, rizikové ženy spolehlivě identifikuje," vysvětluje Jílková.

Nejčtenější

VIDEO: Na D8 se otáčel patnáctimetrový autobus, řidič to svedl na navigaci

Kamera zachytila, jak se autobus chystá otočit

Na dálnici D8 u Prackovického tunelu se otáčel do protisměru patnáctimetrový autobus s devíti cestujícími. Jeho řidič...

Zhasněte světelné efekty, nakázali Chomutovu. Proč, diví se v klubu

Potemnělá chomutovská aréna před derby s Litvínovem.

Hokejoví Piráti z Chomutova musí přiškrtit svoji předzápasovou show. Ředitel extraligy jim po stížnosti rozhodčích...

V celém Ústí i Trmicích přestanou od března vyplácet doplatky na bydlení

Dnes budovy využívá ústecký magistrát.

Ústecký magistrát vyhlásil bezdoplatkovou zónu na celém svém území i v blízkých Trmicích. To znamená, že místní lidé,...

O týrání chlapce, který zemřel, prý lidé věděli. Nikdo ale nic neřekl

U domu, kde zemřelo dítě, vzniklo pietní místo. (21. 2. 2109)

Policie stále vyšetřuje případ smrti dítěte v Lounech. O špatném zacházení, které chlapec zaplatil životem, podle...

Severka z Mostu! prodává vouchery na pivo a utopence, fotku za příplatek

Seriál Most! v pondělí sledují i štamgasti v seriálové hospodě Severka.

Provozovatel restaurace Severka, kde se natáčel televizní seriál Most!, se rozhodl vytěžit z popularity co nejvíc. Na...

Další z rubriky

Ropovod Družba nakonec Litvínov nerozpůlí, prošla zelená trasa

Vymezené území, kudy by měl ropovod vést.

Nebezpečí, že ropovod Družba rozpůlí Litvínov a další obce v okolí, je podle všeho definitivně zažehnané. Všichni...

Vyhazov úřednice z kauzy ROP Severozápad neplatí, rozhodl krajský soud

Budova Krajského soudu v Ústí nad Labem

Výpověď, kterou dostala v roce 2012 od dotačního úřadu ROP Severozápad jeho pracovnice Irena Kotlanová, neplatí. V...

Pacient zraněný při střetu sanitky s dodávkou u Ústí v nemocnici zemřel

V ústeckých Všebořicích se střetla sanitka s dodávkou. (15. února 2019)

Pacient zraněný při páteční nehodě v ústeckých Všebořicích, kde se střetla dodávka se sanitkou, v nemocnici zemřel....

Najdete na iDNES.cz