Muzeum v Krupce je rok zavřené, plánovaná oprava však ještě nezačala

  11:09aktualizováno  11:09
Muzeum v Krupce, které je od loňského února pro návštěvníky uzavřené kvůli plánované rekonstrukci, se zatím opravovat nebude. Jeho zřizovatel Ústecký kraj totiž neuspěl s žádostí o dotaci a nyní musí přepracovat projektovou dokumentaci, aby mohl o peníze žádat znovu.

Muzeum v Krupce, které má projít výraznou rekonstrukcí. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Renovace budovy v centru památkové zóny v Husitské ulici měla být přitom za rok hotová.

„Projekt byl pod názvem Obnova muzea v Krupce včetně expozic podán v rámci Integrovaného operačního programu. Byl ovšem zařazen mezi náhradníky,“ potvrdila mluvčí krajského úřadu Lucie Dosedělová.

Podle Dosedělové se v současné době upravuje projektová dokumentace pro stavební část i expozice. „Předpokládané celkové náklady by neměly překročit 50 milionů korun,“ doplnila mluvčí.

Podle starosty Krupky a krajského radního Zdeňka Matouše (ČSSD) se dalo očekávat, že kraj s žádostí o dotaci neuspěje. „Je nám to samozřejmě líto, ale projekt skončil hluboko v zásobníku ministerstva a od začátku bylo zřejmé, že nebude jedním z podporovaných,“ sdělil.

Fotogalerie

Plánovaná proměna muzea v Hornické muzeum Krupka přitom souvisí se snahou o zapsání města na seznam kulturních památek UNESCO v rámci společné českosaské nominace Hornické kulturní krajiny Krušnohoří/Erzgebirge.

Původně renesanční měšťanský dům má projít kompletní renovací včetně vnitřního technického vybavení a nových expozic. Historická budova má dostat novou sedlovou střechu i novou fasádu. Uvnitř by měl být například bezbariérový výtah, recepce a zázemí pro služby města.

Stavebními úpravami mají projít i vnitřní schodiště, sociální zařízení, stěny, stropy a podlahy jednotlivých místností. Vybudovány budou i nové rozvody elektroinstalace, podlahové topení a dojde i k výměně oken a vstupních dveří.

Fakt, že Ústecký kraj s žádostí o dotaci neuspěl, nemůže mít podle starosty Krupky vliv na konečný výsledek nominace hornické kulturní krajiny na seznam UNESCO.

„Naopak, když se stav zlepšuje, což v tomto případě rozhodně bude platit, tak je to jasný důkaz toho, že to s žádostí o zápis na seznam UNESCO myslíme vážně, a že město i kraj hornickou kulturní krajinu, jejíž součástí Krupka je, posouvá směrem dopředu,“ vysvětlil Matouš s tím, že kraj bude o dotaci na rekonstrukci muzea, jež od roku 1976 spadá pod Regionální muzeum v Teplicích, žádat znovu.

„Já osobně jsem ale skeptik a pokud se nepodaří prostředky získat, budu se jako radní kraje i jako starosta Krupky snažit, aby byl projekt financován právě ze zdrojů kraje,“ předeslal.

Podle Lucie Dosedělové se v nejbližší době skutečně bude investičním záměrem zabývat investiční komise rady kraje a poté i samotná rada.

„Pokud bude jejich stanovisko pozitivní, mohl by být projekt realizován z vlastních financí kraje. Kdy, to však zatím nelze určit,“ řekla Dosedělová.

„Věřím, že by se s opravami mohlo začít ještě v letošním roce,“ dodal Matouš.

Autor:

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Čtyři lidé z Ústecka mají vzácný typ salmonelózy, hygienici se bojí epidemie

Ilustrační foto

Vzácnou salmonelou hadar, která se v Česku vyskytuje jen výjimečně, se nakazili už čtyři lidé z Ústecka a hygienici se...

Růžička se s Chomutovem dohodl na předčasném ukončení smlouvy

Zarmoucený chomutovský trenér Vladimír Růžička.

 Trenér Vladimír Růžička opouští hokejový Chomutov, ač z jeho desetileté smlouvy uplynuly teprve čtyři roky. Klub po...

Na dálnici D8 začíná velká uzavírka. Od tunelu Libouchec až do Německa

Tunel Panenská na dálnici D8, kde je rychlost omezená na 80 kilometrů v hodině.

Cesta po dálnici D8 se ode dneška opět komplikuje. Od tunelů Libouchec a Panenská až do Německa k odpočívadlu Am...

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Další z rubriky

Stovky lidí se sešly v Terezíně. Buďte hrdí, ne ohnutí, znělo v projevech

Tryzna za oběti nacistické perzekuce 19. května 2019 na Národním hřbitově v...

Stovky lidí uctily památku obětí terezínského ghetta a věznice gestapa a koncentračního tábora v Litoměřicích. Na úvod...

Ředitelku děčínského zámku odvolali, chtějí raději manažera a ekonoma

Ředitelka děčínského zámku Iveta Krupičková v knihovně se čtyřmi tisíci svazky...

Po bezmála jedenácti letech končí ředitelka děčínského zámku Iveta Krupičková ve své funkci. Městští radní ji tento...

Unikátní lounské bunkry Němci zalili betonem, nyní se řopíky opravují

Unikátní lounské bunkry Němci zalili betonem

Atypické lounské bunkry byly součástí obranné linie republiky, Němci je po zabrání pohraničí zalili betonem. Jsou...

Najdete na iDNES.cz