Soudkyně Markéta Lehká u mosteckého okresního soudu. (8. září 2020)

Soudkyně Markéta Lehká u mosteckého okresního soudu. (8. září 2020) | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Za posudek ve prospěch bývalé ústecké soudkyně čelí znalkyně obvinění

  • 2
Mostečtí policisté zahájili trestní stíhání znalkyně Evy Herkommerové, jež vypracovala posudek pro někdejší místopředsedkyni ústeckého krajského soudu Markétu Lehkou. Ta je pravomocně odsouzená za řízení pod vlivem alkoholu. Herkommerová v dokumentu Lehkou hájila a vypracovala ho během dvou dnů.

Že je Herkommerová obviněná, sdělil portálu iDNES.cz zdroj obeznámený s vyšetřováním.

„Mohu pouze potvrdit, že bylo zahájeno trestní stíhání policejním orgánem vůči jedné fyzické osobě v postavení znalce pro skutek kvalifikovaný jako přečin křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku. Věc je nyní ve stadiu vyšetřování,“ uvedl dozorující státní zástupce Václav Richter.

Za uvedený čin hrozí až dvouletý trest vězení nebo zákaz činnosti.

Jak dříve upozornil iDNES.cz, policie se začala postupem znalkyně zabývat na základě podnětu od ministerstva spravedlnosti.

„Ministerstvo se výkonem znalecké činnosti znalkyně v kauze soudkyně Lehké zabývalo s tím, že věc předalo orgánům činným v trestním řízení,“ řekl tehdy mluvčí resortu Vladimír Řepka.

Po několikaměsíčním prověřování tedy kriminalisté rozhodli, že je na místě začít znalkyni trestně stíhat.

Pozornost poutají například termíny spojené s posudkem. Vypracovaný byl totiž nezvykle rychle. Žádost k jeho zpracování dostala Herkommerová od Markéty Lehké 31. prosince 2019. Policii pak byl předložen 9. ledna 2020. Zpracovaný byl ale už 2. ledna.

Markéta Lehká navíc coby místopředsedkyně ústeckého krajského soudu pro správní úsek měla na starosti i agendu znalců, přičemž Herkommerová funguje v působnosti tohoto soudu.

Lehkou kvůli nestandardní jízdě zastavila hlídka v centru Mostu 12. prosince 2019 v podvečer. Nadýchala nejprve 1,8 promile, při opakované zkoušce po pěti minutách 1,75 promile. Krev si vzít nenechala.

Vyrukovala s obhajobou, že naměřené hodnoty způsobily léky bromhexin a stopangin, které prý těsně předtím požila.

Znalkyně: Zkoušky neproběhly podle pravidel

Zatímco znalec obžaloby i autor revizního posudku její obhajobu odmítli, Herkommerová mimo jiné řekla, že stopangin může výsledek ovlivnit až na třicet minut. 

„Mělo by docházet k jeho mizení, ale nemusí tomu tak nezbytně být. V takto sporných případech je vhodné opakovat zkoušku po 15 či 30 minutách,“ vypověděla před soudem.

Doplnila také, že z dechových zkoušek nelze usuzovat, jaká byla hladina alkoholu v krvi. Zároveň třeba zmínila, že zkoušky neproběhly podle pravidel a výsledky tak nelze považovat za věrohodné.

Lehká za ohrožení pod vlivem návykové látky dostala pravomocně čtyřměsíční trest odnětí svobody s osmnáctiměsíční zkušební dobou, pokutu 100 tisíc korun a zákaz řízení na 18 měsíců. Kvůli skutku se zároveň musela rozloučit se soudcovským talárem.

27. května 2021