Mostečané se cítí ve městě bezpečněji, Chanov už není takový problém

  11:50aktualizováno  11:50
Mostečtí strážníci spolu s radnicí provedli průzkum pocitu bezpečí ve městě. Z něj například vyplynulo, že nejméně bezpečně se cítí místní v ulici M. G. Dobnera nebo u OC Central. Problémem jsou třeba skupiny mladistvých, které se shlukují, vulgárně pokřikují a někdy dochází i ke krádežím a násilí.

Prostor před obchodním domem Central v Mostě. | foto: Martin Adamec, MAFRA

Skupina mladých maminek s kočárky a spoustou dalších malých dětí, které v oblasti ulice M. G. Dobnera bydlí, na otázku MF DNES, zda se tu cítí bezpečně, sborově odpovídá, že jim se tu líbí.

Fotogalerie

Problém vidí spíš v dealerech drog, kteří se tu prý často vyskytují. Naopak důchodkyně Anna, která bydlí ve stejné ulici již 44 let, zhoršení situace v posledních letech vnímá citelněji.

„Přes den to jde, ale když se setmí, chodím raději domů oklikou a jen tam, kde jsou lampy. Vzrostl tu i nepořádek, který musí město každý den uklízet, a neustálé ničení majetku,“ popisuje s tím, že se prý situace zhoršila poté, co se do lokality začaly stěhovat rodiny z Chanova.

Přesto se hodnocení bezpečnostní situace v Mostě meziročně zlepšilo o devět procent. Most uspořádal anketu už před 12 měsíci a většina otázek se v té současné opakovala, aby bylo možné porovnat hodnocení jednotlivých oblastí.

Celkem se do dotazníkového šetření zapojilo 622 místních obyvatel starších patnácti let. Téměř polovina z nich hodnotí poměry v Mostě jako stejné nebo i lepší než v jiných městech v Ústeckém kraji.

Nejobávanější skupinou spoluobčanů jsou podle výsledků lidé závislí na drogách a následují větší skupiny osob v sociálně vyloučených lokalitách.

Dříve vyhlášená vyloučená lokalita Chanov už ovšem dnes pro většinu obyvatel (i díky vzdálenosti od centra) zásadní problém nepředstavuje. Těžištěm současných potíží jsou tak zvané Stovky, pás činžovních domů podél třídy Budovatelů, Sedmistovky či ulice K. H. Borovského a Javorová.

V uvedených lokalitách žije zhruba 13 tisíc obyvatel, z nichž nicméně ne všichni jsou sociální případy či ohroženi chudobou.

„Zjistili jsme, ve kterých oblastech došlo proti loňskému roku ke zhoršení, nebo naopak ke zlepšení situace, a můžeme na to reagovat,“ přibližuje ředitel Městské policie v Mostě Jaroslav Hrvol důvod brzkého opakování průzkumu.

Hůř se Mostečané cítí v městských parcích

S jednou věcí už se začalo. I když celkové výsledky teď vyšly o něco lépe, Mostečané zmiňovali i místa, kde se podle nich bezpečnost zhoršuje. Zejména jde o městské parky, a to i přesto, že městská policie do nich už loni pravidelně vysílala hlídky asistentů prevence kriminality i strážníků.

Navzdory tomu v centrálním parku Šibeník vandalové třeba před pár dny polámali čtyři stromy, zničili tři lavičky a vyvrátili několik košů. Městu způsobili škodu ve výši zhruba 31 tisíc korun.

„Ihned po vyhodnocení průzkumu jsme začali připravovat projekty, které na zjištěné problémy reagují. Už v únoru jsme podali žádost o dotaci do Programu prevence kriminality ministerstva vnitra na 4 kamerové body za zhruba pět set tisíc, které budou monitorovat parky Střed, Šibeník, v ulici Jiřího Wolkera a v lokalitě Sedmistovky u restaurace Konírna,“ řekl ředitel strážníků.

„Zaměříme se ale i na ostatní problematické parky, třeba v ulici Zdeňka Fibicha. A chystáme i další opatření pro zvýšení pocitu bezpečí návštěvníků parků a hřišť,“ představil ředitel jedny z prvních kroků připravených na základě podnětů od občanů.

  • Nejčtenější

Kurz 430, že dá gól. A on ho dal. Sázejícím tak vystřelil desítky tisíc

V souboji s Třebíčí vstřelil gól, který prakticky nic neřešil, ovšem hned v několika domácnostech po celé republice je...

Krupka prodala firmě pozemky za stovku, po zahrádkářích chce trojnásobek

Na dvacet zahrádkářů přišlo protestovat na jednání zastupitelstva v Krupce proti plánovanému prodeji zahrádek v Dolním...

Museli jsme řešit nepořádek i kostlivce, říká nejmladší starosta v Česku

Jan Papajanovský se po loňských komunálních volbách stal nejmladším starostou města v Česku. Už rok řídí Českou...

Premium

Vždycky Most! Jak si první Angličan v české lize znovu zamiloval fotbal

Nejdřív nevěřil, že ho shánějí v Česku: „Děláte si srandu?“ Záhy s rozhovorem souhlasil. Zvedl telefon a řekl: „Hello,...

Chomutov deklasoval Porubu, Budějovice udolaly Frýdek Místek

Sedm zápasů 12. kola měla na programu první hokejová liga. Lídr z Poruby zavítal na led Chomutova, odkud si odvezl...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Tuny odpadů firma „roztřídila“ za minutu, od inspekce dostala pokutu

Třídírna druhotných surovin Ekoselect se sídlem v Chomutově dostala od České inspekce životního prostředí pokutu 220...

Museli jsme řešit nepořádek i kostlivce, říká nejmladší starosta v Česku

Jan Papajanovský se po loňských komunálních volbách stal nejmladším starostou města v Česku. Už rok řídí Českou...

Na Šumburku poblíž Klášterce nad Ohří brzy opraví další část hradeb

Stavební ruch nyní panuje na zřícenině hradu Šumburk, nazývané též Šumná, poblíž Klášterce nad Ohří. Pokračuje zde...

Ražba tunelu pro vysokorychlostní trať musí počítat s geologickým zlomem

Geologové detailně zkoumali složení Krušných hor a Českého středohoří v místech, kudy má za dvacet let vést...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz