„Expozice představuje ukázky minerálů a zkamenělin z Mostecka a jeho širšího okolí. Základem mineralogické části je soubor minerálů nalezených při těžbě hnědého uhlí. Ty doplňují ukázky nerostů vulkanických komplexů severozápadních Čech a krystalinika východní části Krušných hor,“ říká Jitka Klímová z propagačního oddělení OMGM.
„Převažující část expozice tvoří paleontologické exponáty řazené podle jednotlivých geologických epoch dochovaných v prostoru našeho regionu,“ líčí Klímová.
Podle ní lze ve vitrínách zhlédnout i několik mimořádných zkamenělin, které se dosud nenašly nikde jinde na celé planetě.
„Vystavené minerály a zkameněliny doplňují fotografie minerálů, reprodukce rekonstrukcí prehistorických prostředí a modely pravěkých živočichů. Další texty a fotografie pak budou pro návštěvníky k dispozici formou multimediálního centra – infoboxu. V expozici také představujeme nejslavnější český minerál pyrop – český granát,“ dodává Klímová.
Přípravy na vznik expozice trvaly několik let. „Původní byla postupně otevřena v letech 2000 a 2001 a byla přístupná až do roku 2018, kdy bylo rozhodnuto o vybudování nové přírodovědné expozice,“ přibližuje Klímová.
Naprostou většinou exponátů budou moci lidé obdivovat vůbec poprvé. „Jde o 95 procent minerálů a zkamenělin, 150 ukázek jsou pak zcela nové přírůstky pro muzejní sbírky. Z 11 vystavených modelů bylo osm vytvořeno pro novou expozici,“ poznamenává Klímová.