Zdevastovaný panelák na mosteckém sídlišti Chanov.

Zdevastovaný panelák na mosteckém sídlišti Chanov. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Most neuspěl s žádostí o dotaci, vybydlený panelák v Chanově zbourá sám

  • 28
I bez dotace, o niž usiloval, nechá Most zbourat vybydlený panelový blok 3 na chanovském sídlišti, které patří k vyloučeným lokalitám. Díky nižší vysoutěžené ceně, která nedosahuje ani dvou milionů korun, totiž zvládne demolici uhradit z vlastního rozpočtu.

Město původně žádalo o dotaci ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), úspěšné však nebylo. „MMR razantně snížilo objem peněz v dotačním titulu. Z původních 100 milionů na polovinu,“ sdělil náměstek mosteckého primátora Marek Hrvol (ProMOST).

Předpokládané náklady na bourání bloku by však díky výběrovému řízení, do něhož se přihlásilo 13 firem, nakonec neměly přesáhnout 2 miliony korun. „Rozhodli jsme se tak, že bourání zaplatíme ze svého rozpočtu,“ doplnil Hrvol.

Žádost o dotaci od ministerstva schválili mostečtí zastupitelé na sklonku loňského roku a vedení města počítalo s tím, že k rozebírání opuštěného domu ve vyloučené lokalitě dojde už v polovině letošního roku. 

Náklady na demolici sedmipatrového paneláku odhadovala radnice na necelých 8,5 milionu korun. Dotace měla pomoci uhradit necelou polovinu nákladů.

Blok s číslem 3 však původně plánovala mostecká radnice zbourat již před rokem. Do konce října 2019 v něm ale ještě přebývali poslední nájemníci a město kvůli tomu nemohlo požádat o dotaci dřív.

Dnes již opuštěný dům má jít k zemi letos na podzim a bude tak následovat jiné tři paneláky, zbourané v této lokalitě mezi lety 2013 a 2016. Místo bloku by měla zůstat jen zelená plocha, na níž se žádná nová výstavba nechystá.

S žádostí o dotaci na demolice prázdných objektů neuspěly u MMR letos vedle Mostu ještě Jílové u Děčína, které chtělo nechat strhnout objekt číslo 139 v ulici Boženy Němcové, a Litvínov, který měl v plánu demolici panelového domu v Hamerské ulici na nechvalně známém sídlišti Janov.

„Oficiální zprávu jsme zatím od ministerstva neobdrželi. V tuto chvíli tak nemohu říct ani další postup města,“ sdělila pouze litvínovská starostka Kamila Bláhová (ANO). 

Zda město demolici vybydleného domu zaplatí ze svého, stejně jako Most, nebo zda bude žádat v dalších dotačních výzvách, tak budou muset rozhodnout litvínovští zastupitelé.

Letos už ale Litvínov jednu dotaci od MMR získal. Díky tomu mohl poslat v Janově k zemi první ze zdejších několika zničených panelových domů. Z celkových 8 milionů korun za odstranění paneláku v Gluckově ulici, s nímž demoliční firma právě finišuje, zaplatí město jen půlku, druhou pak uhradí právě státní dotace.

V poslední výzvě na získání dotace na odstranění prázdných objektů uspěla v Ústeckém kraji čtyři města – Trmice, Vejprty, Jiříkov a Varnsdorf. Ministerstvo tento dotační program vyhlašuje již několik let. Výzvu na příští rok plánuje vyhlásit na podzim.

Čunkodomky chce město představit na podzim

Modulové bydlení, které Most plánuje vystavět v chanovském ghettu a má sloužit obyvatelům zanedbaných bloků 6 a 10, začne vznikat příští rok na jaře. 

„Nový typ bydlení chceme obyvatelům Chanova představit na podzim. Nyní čekáme na dokončení vizualizace,“ sdělil mostecký primátor Jan Paparega (ProMOST).

Takzvané čunkodomky se měly začít budovat už letos, jejich výstavbu ale zbrzdila žádost o schválení nové elektrické přípojky, jejíž vyřízení trvá déle než rok. 

„Společnost ČEZ nestihne letos rozšířit elektrické sítě podle potřeb města. Druhým důvodem je změna systému vytápění, které půjde přes centrální zdroj tepla,“ uvedl už před časem Paparega. 

Město původně počítalo s tím, že v nových domech budou nájemníci topit elektrickými přímotopy. Kvůli vysokým nákladům na vytápění ale od toho nakonec ustoupilo. 

Dvacet milionů korun, se kterými město na výstavbu pro letošek počítalo, využije i kvůli finančním škrtům způsobeným koronavirem na jiné akce v rámci rozpočtu.