Stížnosti na hluk z autodromu neustávají, Most uvažuje o vyhlášce

  14:09aktualizováno  14:09
Mostecká radnice asi přeci jen vydá vyhlášku, která má omezit hluk ze zdejšího autodromu v nočních hodinách, o víkendech a svátcích, jak požaduje petice nespokojených obyvatel. A to navzdory nedávnému usnesení radních, že vyhláška není potřeba.

Na řev motorů z mosteckého autodromu si stěžují lidé z více částí města. | foto: Martin Adamec, MAFRA

Stížnosti na řev motorů, který obtěžuje obyvatele nejen v blízké čtvrti Souš, ale i v dalších částech města, totiž neustávají (o petici jsme psali zde). „K vyhlášce se chceme vrátit, budeme dělat doplňující zjištění,“ potvrdil primátor Jan Paparega.

Prohlásil to poté, co si opět další lidé stěžovali na rámus ze závodiště i na to, že ačkoli měření hygieniků už třikrát prokázalo překročení povolené hranice hluku, stále se s tím nic se neděje.

„Mělo by se pracovat na protihlukových opatřeních. A žádám o informace, jaké kroky jste jako město učinili,“ vyzval vedení města například občan Luděk Prošek.

Sdělení primátora, že město bude omezující vyhlášku přece jen zvažovat, uvítali opoziční zastupitelé.

„Když si chceme odpočinout o víkendu, jsme rušeni. Na svých stránkách autodrom propaguje, že jsou bez omezení hluku. Stačí, když tam přijede někdo s vybrakovaným výfukem a dokáže znepříjemnit život všem,“ uvedl opoziční zastupitel Miroslav Fencl.

K petici se přidali i lidé z jiných měst

„Věřím, že rada dojde k názoru, že vyhlášku je potřeba vydat, a pomůže nám ke klidu,“ dodal Fencl, jenž také patří k těm, které hluk ze závodiště obtěžuje.

Situace se podle kritiků poté, co autodrom převzali noví majitelé, dramaticky zhoršila. Dráha pořádá výrazně víc akcí, a to nejen závodů, ale třeba i různého testování, takže hluk trápí okolí někdy až do osmi večer.

Petici za omezující vyhlášku pak podepsalo přes 750 lidí nejen ze Souše a Mostu, ale i z jiných měst, rámus totiž obtěžuje i návštěvníky rekreačního areálu Matylda, kam jezdí lidé ze širokého okolí.

Opoziční zastupitelka Berenika Peštová magistrát vyzvala, aby sám dával co nejvíc podnětů k měření hygienikům. „Každý podnět musí řešit. A čím víc měření od nich, tím lépe pro město i celou oblast,“ řekla.

Právě kvůli častějšímu měření plánuje Most koupit vlastní měřič hluku. Ten by mohl sloužit po splnění určitých podmínek i hygienikům.

Obyvatelům vadí i neukáznění návštěvníci

„Nejde jen o hluk, ale i o další záležitosti. Třeba aby ti, co jezdí na autodrom, dodržovali předpisy, jako rychlost a značení. Parkují před vjezdy do domů, my se tam nedostaneme, když jedeme nakoupit. Musíme věci nosit a čekat, až ráčí odjet,“ líčí další potíž Jaroslav Pock, který bydlí v Souši.

Zmiňuje i nepořádek a také problém s odpadními vodami. „Když je tam větší akce, splašky a odpadní voda s toaletními papíry se dostávají do strouhy, ta protéká pod silnicí a kolem Matyldy teče až do řeky Bíliny,“ stěžuje si.

„Ale když třeba při suchu klesne hladina Matyldy, tak to teče do ní,“ tvrdí Pock. Stížnosti na odpadní vody z autodromu už ale Most řešil předloni a úředníci došli k závěru, že kanalizace na okruhu je dostatečná.

Důvodem největší kritiky ale zůstává hluk. Autodrom už má studii, podle níž teď začne připravovat protihluková opatření.

„Máme posudek nezávislého experta na životní prostředí a oslovili jsme projektanta, aby vypracoval dokumentaci protihlukových opatření ke stavebnímu řízení,“ sdělil mluvčí autodromu Jan Foukal.

Nejčtenější

Soukup o chomutovském hokeji: Byl to podvod na mě, dluh je gigantický

Chomutovští hokejisté se loučí s fanoušky po posledním barážovém duelu.

Je v šoku. Z dluhů Pirátů, které označil za gigantické. Ze své role, kterou prý měl po převzetí klubu hrát. Ale ani po...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Nebavilo ho být ajťákem, chtěl dělat něco smysluplného. Začal vařit pivo

Jan Chmel vybudoval pivovar v bývalém chlévě, trvalo mu to dva roky. Roční...

Jan Chmel vybudoval pivovar v Siřemi na Lounsku. Obec ho okouzlila stejně jako kdysi spisovatele Franze Kafku. První...

Přestává to být legrace, říká o Chomutovu obránce Dietz

Zklamaný chomutovský Stanislav Dietz po prohře s Pardubicemi.

Dluhový příběh nekončí. Většina hokejových Expirátů už sehnala angažmá jinde nebo si ho ještě hledá, přesto se dál...

Že vejce na špičce nestojí? Ženě z Děčína se to povedlo desetkrát

Jarmila Čajkovská použila kámen, dřevo, list z lípy, mušli, ale třeba i lžíci....

Devětatřicetiletá Jarmila Čajkovská postavila na deseti různých předmětech vejce na špičku. Dostala se díky tomu do...

Další z rubriky

Teplice se připravují na po čertech natěšený Kabát, zahraje už v sobotu

Příprava pódia pro teplický koncert Kabátů

Kapela Kabát se po třech letech koncertně vrací domů do Teplic. V sobotu večer zahraje na zdejším fotbalovém stadionu...

Lanovka na ústeckou Větruši od prázdnin podraží, radní zvýšili ceny

Cesta lanovkou na Větruši od července podraží.

První červencový den začne platit nový ceník jízdného lanovky na ústeckou Větruši. Cestující si za jízdu od tohoto dne...

Je nesmysl, aby kraj podával žalobu, říká partner majitelky zámku Peruc

Oprava zámku v Peruci

Pavel Ondráček, který s partnerkou investuje desítky milionů korun do zámku Peruc, uvádí svůj pohled na spor s krajem....

Najdete na iDNES.cz