Průhledný panelák chce Most poslat k zemi, poslední obyvatel odmítá odejít

  18:07aktualizováno  18:07
Poslední byt zůstává stále obsazený v jinak vybydleném chanovském panelovém bloku číslo 3. Zdevastovaný a téměř průhledný panelák na sídlišti, které obývají většinou Romové a nepřizpůsobiví, chce město Most poslat co nejdříve k zemi. Radnice zaslala nájemníkovi již několik žádostí o vyklizení bytu.

Poslední nájemník ale zatím podle města, kterému zdejší byty patří, nechce byt opustit. „Nechci nikam chodit a ani nevím, kam bych měl jít,“ řekl v úterý šedesátiletý Milan Gažo, jenž v bytě žije se svými čtyřmi syny devět let.

Fotogalerie

V přízemí zanedbaného domu už si začala balit poslední věci rodina Jána Chromého. „Stěhujeme se do bloku 5. Tady jsme bydleli od roku 2002,“ ukazoval směrem do bytu.

Další žena ze stejného domu si právě přivážela prázdný nákupní vozík, do kterého si chtěla uložit svůj zbývající majetek, s kterým se bude stěhovat do bloku 16. „Nájemné tam bude sice levnější, ale bude mi scházet balkon,“ postěžovala si.

Ještě před rokem bylo v bloku 3 obsazených 18 bytů. V minulých měsících si však většina obyvatel buď našla jiné bydlení sama, nebo jim město nabídlo byty v okolních obyvatelných panelových domech.

„Rada města již schválila ukončení dodávky tepla do domu, což znamená, že letošní topná sezona už nebude v domě zahájená,“ uvedl náměstek mosteckého primátora Marek Hrvol (ProMOST).

Podívejte se, jak se bouralo v Chánově

Hrvol doplnil, že jakmile ministerstvo pro místní rozvoj vypíše dotační titul na demolice vybydlených domů, bourání stavby nic nebrání.

Po demolici tu bude jen zelená plocha

Místo domu vznikne podle nastavených dotačních pravidel jen zelená plocha. Podobná těm, co vznikly po zbourání jiných tří paneláků v letech 2013 a 2016.

Sedmipatrový dům měl podle původních plánů padnout již letos zkraje roku. Vedení města však ještě v lednu zjistilo, že by do konečného termínu podání žádosti o dotaci na demolici vybydleného domu nestihlo splnit státem nastavené podmínky.

„V domě je stále několik bytů, které obývají nájemníci, a těm je potřeba zajistit nové bydlení,“ sdělila v zimě k důvodu nepodání žádosti mluvčí mostecké radnice Alena Sedláčková s tím, že hledání nového bydlení pro obyvatele domu se protáhlo více, než magistrát předpokládal.

Vedle demolice bloku 3 řeší radnice na sídlišti, kde žije kolem tisícovky obyvatel, i budoucnost zanedbaných bloků 6 a 10. Ty by si chtěli podle některých dřívějších vyjádření místní opravit svépomocí.

Město však jako levnější variantu bydlení v problémové lokalitě plánuje výstavbu modulového bydlení známého například ze Vsetína. V návrhu rozpočtu na příští rok už je i na jeho výstavbu vyčleněná částka kolem 20 milionu korun. Nový druh bydlení se v tuto chvíli projektuje.

  • Nejčtenější
Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

KOMENTÁŘ: Skandální víkend sudích. Proč jsou tak trapní a dělají kiksy?

Vypadá to, že čím víc kol se odehraje, tím větší chaos bude. Pak se totiž nevyznáte, komu vlastně rozhodčí ve fotbalové...

Balutovi mohou přitížit gesta. A zasáhl vůbec Kodeš slávistu Olayinku?

Rumunský fotbalista Alexandru Mihail Baluta z Liberce po červené kartě odcházel ze hřiště, palcem pravé ruky si třel o...

Na Litoměřicku spadlo do Labe malé letadlo. Pilota našli mrtvého

Do Labe u obce Křešice na Litoměřicku spadlo malé letadlo. Zmizelo pod hladinou. Část stroje vylovili hasiči, po...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V ústeckém bytě našli policisté šestnáct mrtvých koček, další ještě živé

Otřesný pohled se naskytl ústeckým policistům, kteří v neděli odpoledne společně s pracovníky veterinární správy...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Vémoly je mi líto. Bez něj bychom O2 arenu nevyprodali, říká šéf Oktagonu

Karlos Vémola a Attila Végh. První jmenovaný po dvou minutách padá v Oktagonu k zemi a píše tím další část příběhu,...

  • Další z rubriky

V počítačích jsme za Západem měli zpoždění 10 až 15 let, vzpomíná technik

Jiří Pavliš měl jako jeden z mála lidí v Československu možnost pracovat s osobními počítači. S čím se před rokem 1989...

Na popis privatizace ústeckých pivovarů by nestačila kniha, vzpomíná manažer

V porevoluční době patřil Josef Vejlupek mezi výrazné severočeské manažery i podnikatele. Pracoval v atraktivních...

U Zubrnic zprovoznili další část zrušené trati známé z filmu Páni kluci

Historický motoráček Zubrnické museální železnice se dostal opět o kus dál. Sdružení obnovilo další část zrušené trati,...

Na Litoměřicku spadlo do Labe malé letadlo. Pilota našli mrtvého

Do Labe u obce Křešice na Litoměřicku spadlo malé letadlo. Zmizelo pod hladinou. Část stroje vylovili hasiči, po...

Najdete na iDNES.cz