Pondělí 28. září 2020, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 28. září 2020 Den české státnosti

Máme plno už i na příští rok, říká učitelka teplické montessori třídy

  13:27aktualizováno  13:27
Teplická základní škola Bílá cesta naplnila tři alternativní třídy, které pracují s principy pedagogiky podle italské filozofky Marie Montessori. Místo lavic mají žáci oválný koberec, místo tabule police plné názorných pomůcek a místo známek dostávají osobní dopis. Plno má škola už i na příští rok.

Děti od první třídy pracují s pomůckami, díky nimž si osvojují nové znalosti. A že u toho leží? "Když se jim tak lépe pracuje, proč bychom je hnali do lavic?" ptá se Kateřina Bušková. | foto: Michal Dvořák, 5plus2.cz

„Děti vedeme k samostatnosti, zodpovědnosti a zvládání běžných životních situací. Aby si samy uměly naplánovat práci a dokázaly ji dokončit, a to podle kréda ‚Pomoz mi, abych to dokázal sám‘,“ říká zástupkyně ředitelky Kateřina Bušková, která stála u zrodu montessori tříd na teplické škole.

Fotogalerie

Kde jste se s montessori pedagogikou setkala?
Když se nástup do školy začal týkat mého dítěte, hledala jsem různé možnosti vzdělávání. Na montessori pedagogiku jsem narazila náhodou a velmi mě oslovila. Je to něco úplně jiného než běžné školství, děti jsou ve velké pohodě. Po třech letech příprav jsme otevřeli první třídu a dnes už máme tři třídy spokojených dětí. Myslím, že jsme se vydali správným směrem.

Našli jste učitele a žáky pro první třídu snadno?
Základem je proškolený pedagog. Vytipovali jsme učitelku, která prošla rok a půl dlouhým akreditovaným kurzem. První třída se pak naplnila snadno, i když z 23 původních žáků pokračovalo do druhé třídy jen 20.

Montessori výuka tedy není pro každého?
Stěžejní věcí při výuce je plánování a samostatná práce žáka na jeho týdenním plánu. Problémy mohou mít děti z rodin, kde funguje silný autoritativní model výchovy. Takové dítě pak bude v montessori třídě ztracené, bude mu chybět někdo, kdo mu zorganizuje práci a čas. Každý by měl ale pro své dítě vybrat to, co mu vyhovuje nejvíce.

Právě velká volnost ve výuce se na montessori kritizuje asi nejčastěji. Mají děti nějaký rozvrh?
Volnost ve výuce neznamená, že si dítě může dělat, co chce. Je postaveno před výběr z několika činností, které se vždy vztahují k výuce. Rozvrh děti nemají, aspoň ne v podobě, jak ho známe z běžných tříd. Na začátku týdne dostane každé dítě od učitelky individuální týdenní plán se seznamem témat, kterými by se mělo zabývat. Žáci si pak učivo sami rozplánují do celého týdne. Vidí třeba, že v úterý ráno bude prezentace nové matematické pomůcky, což je složitější činnost, a tak si po ní naplánují něco lehčího. Když daný den všechny úkoly splní, tak mohou volný čas využít podle svého uvážení a doporučení učitelky. Někdo si procvičuje násobilku, protože mu nejde, jiní se věnují oblíbené přírodovědě.

Ve třídě tedy dělá každé dítě něco jiného?
Když neprobíhají prezentace pomůcek, tak ano. Učitelka vše sleduje a dělá si poznámky, kde dítě je, na čem pracuje. Na konci týdne děti plán odevzdají učitelce. Pokud není práce dokončená, musí si ji dodělat doma.

Co když má o jednu pomůcku zájem více dětí? Nehádají se?
Musí se domluvit. Už od počátku první třídy jsou vedeny k tomu, aby si dokázaly naslouchat, diskutovat, oponovat a najít řešení. Po prvních měsících ve škole je ale tato otázka bezpředmětná. Ve třídě je navíc celá řada pomůcek, snažíme se vytvořit podnětné prostředí, kde si každé dítě najde to, co ho v daný okamžik zajímá.

Jak hlídáte, aby se všechny děti rozvíjely přibližně stejně a nebyly mezi nimi příliš velké rozdíly?
To ani není záměrem. I v běžných třídách jsou mezi dětmi velké rozdíly a montessori pedagogika je přímo postavena na tom, že každé dítě pracuje podle svého tempa. Kdo je šikovný, pokračuje dopředu rychleji než zbytek třídy, ti pomalejší se zase věnují tomu, aby si dostatečně upevnili probranou látku. Základním principem montessori pedagogiky jsou proto smíšené třídy, kdy se spolu učí děti tří ročníků. Když je dítě dobré v matematice, tak pracuje se staršími spolužáky, kteří ho vedou. Když mu matika nejde, řeší úkoly s mladšími. Dítě snáze přijímá rady od spolužáků než od učitelů. To je ale přínosné i pro učitele, protože vidí, že děti některé věci dokážou svým vrstevníkům vysvětlit způsobem, který by dospělé nenapadl.

Smíšené třídy ale ve vaší škole nejsou. Proč?
Naše tři třídy bychom sice už mohli spojit a udělat z nich tři třídy smíšené. Chceme ale, aby si paní učitelky prošly postupně všemi ročníky a na základě svých zkušeností se rozhodly, jestli chtějí jít cestou smíšených tříd. Rozhodně však o smíšených třídách uvažujeme.

Dostávají vaši žáci známky, nebo jsou hodnoceni slovně?
Každý měsíc dostane žák od paní učitelky dopis, v němž se dočte, jak je na tom v jednotlivých vzdělávacích oblastech. Je-li tam napsáno, že s dopomocí zvládá násobilku do pěti, tak vidí dítě i jeho rodiče, že bez pomůcky to zatím ještě nejde a že je potřeba na tom zapracovat. Zároveň je v tom zahrnuté hodnocení výstupu podle požadavků rámcově vzdělávacího programu, tedy že v daný čas má dítě umět násobilku do pěti.

Pokud mají ale děti velkou volnost v tom, čemu se chtějí věnovat, jak se jejich znalosti sejdou právě s požadavky rámcového vzdělávacího programu?
Plníme stejné osnovy a školní vzdělávací plán jako jiné třídy naší školy. Máme jen jiné metody. Úroveň znalostí dětí se musí sejít nejpozději ve třetí, páté a deváté třídě, to je pro všechny školy závazné.

Jaké by měly být děti, až dokončí první stupeň montessori školy?
Děti vedeme k zodpovědnosti za svou práci, aby si ji dokázaly naplánovat a dokončit. Měly by také umět říct, co chtějí a co ne, sladit své představy s představami okolí. Měly by se umět rozhodnout pro jednu činnost a té se v daný okamžik plně věnovat. Důležitá je také týmová práce, která je pro dítě přínosem po stránce sociální. Měly by být ve škole spokojené. Myslím, že to se nám daří.

Budou pak tyto děti spokojené i na druhém stupni nebo na střední škole?
Nechceme z nich mít skleníkové květinky, takže se je snažíme naučit i na běžný život. Rádi bychom ale v montessori nějakým způsobem pokračovali i na druhém stupni, což je však složitější z hlediska organizace výuky, protože jeden učitel nezvládne odprezentovat všechny předměty. Ale možnosti existují. Děti by měly odcházet na vyšší stupeň natolik vyspělé a sociálně zdatné, aby vše v klidu a bez problémů zvládly.

Mohou rodiče své děti do těchto tříd přihlásit pro příští rok?
Už bohužel ne. Zájem je větší, než jaká je naše kapacita. První třídu pro příští rok jsme naplnili už v polovině letošního září. To by mohla být cesta i pro další školy. Zájem totiž bude stále narůstat, protože mnozí lidé dnes hledají alternativy, a to nejen ve vzdělávání.

2. a 3. října se budou konat volby do krajských zastupitelstev a v některých okrscích i doplňovací volby do Senátu
Lidé v karanténě budou mít možnost volit 30. září a 1. října.

  • Nejčtenější

Primář odrazuje seniory od cesty do lázní. Je to téměř sebevražda, říká

„Z Františkových Lázní je v zemi několik set nakažených. Vypravit se v 81 letech do těchto lázní je prostě téměř...

Nástupiště je po opravě kratší než vlaky, lidé vystupují jen předními vagony

Nepříjemný problém vznikl po modernizaci železniční stanice v Duchcově na Teplicku. Plocha pro nástup a výstup...

Na Teplicku vykolejil nákladní vlak s uhlím, škoda je asi 30 milionů

Na Teplicku ve stanici Úpořiny ráno vykolejil nákladní vlak s uhlím. Nikomu se nic nestalo. Podle Drážní inspekce je...

Třinecké trable. Zranili se mu oba gólmani, do výstroje musel obránce

Třinecké trable s brankáři. Hokejoví Oceláři je točili v Litvínově jako figurky na orloji, do výstroje se dokonce...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Řidič uháněl po D8 v protisměru, na blikání a troubení nereagoval

Třicet kilometrů v protisměru ujel po dálnici D8 řidič, který nereagoval ani na troubení, blikání a další upozornění...

Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...

  • Další z rubriky

Zastupitelé doporučili odvolat šéfa ústecké zoo, kontrola odhalila problémy

Roman Končel může přijít o místo ředitele ústecké zoo. Na pondělním jednání totiž zastupitelé města doporučili radě...

V Lounech vystavují Linhartova díla, většina nebyla nikdy veřejně k vidění

Galerie města Loun vystavuje dílo výtvarníka a pedagoga Kamila Linharta. Jde o připomínku 100. výročí narození...

V Litoměřicích vzniká nový park, uchvátit má svou barevností a květy

V litoměřické lokalitě Mezibraní poblíž restaurace Bašta začala výstavba nového parku. Místo, které leží na...

Nejrizikovější úsek Česka je v Ústí, na 200 metrech jde o život hlavně pěším

Nejrizikovější silniční úsek v Česku byl za uplynulé tři roky ve Všebořické ulici v Ústí nad Labem. Na 200 metrech mezi...

Advantage Consulting, s.r.o.
JUNIOR NÁKUPČÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...