„Původně byl Monopol postaven jako varieté s cirkusovými prvky. Pivovar je výborné využití,“ soudí znalec teplické historie Radim Neuvirt.
V objektu nyní pracují stavebníci, zejména experti na opravu starých památek.
„Celá stavba se stále vyvíjí. Neočekávali jsme třeba, že se podaří restaurovat strop do původní podoby. To je zásluha skvělých štukatérů, kteří mají zkušenosti z renovací kostelů a chrámů,“ říká Jiří Schönbauer, který společně s manželkou vlastní v Teplicích již několik zavedených restaurací a klubů. Monopol bude dalším z nich.
Své nadšení nad prostorami neskrývá ani budoucí sládková Martina Valterová, která působila čtvrt století v ústeckém pivovaru Zlatopramen a posléze pomáhala jako podsládková rozjíždět ústecký minipivovar Na Rychtě.
„Minipivovarů znám hodně, ale tak krásné a vhodné prostory nemá žádný,“ říká Valterová. Nadchla ji zejména kapacita sklepa, který pojme 290 hektolitrů.
Pivovar bude mít i plničku lahví
Pivovar ročně plánuje vyrobit 1 200 hektolitrů piva s názvy Monopol a Karlík.
„Hlavním produktem bude samozřejmě klasický ležák dvanáctka českého typu. Dále polotmavá jedenáctka. Budeme vařit i ochucená piva. Nebude to ovšem radler, ale opravdu ochucené pivo s přírodními šťávami. Sortiment doplní Ale, tedy svrchně kvašené a za studena chmelené pivo anglického typu, a vánoční a velikonoční speciály,“ vypočítává sládková.
Desítku pivovar vařit nebude. „Když se dělá poctivě, jsou výrobní náklady tak vysoké, že by se nemohla prodávat za rozumnou cenu. Myslím, že kvalitní ležák udělá lidem lépe než desítka,“ zdůvodňuje sládková.
Součástí vybavení nového minipivovaru bude i plnička láhví. „Používat budeme krásné patentní skleněné láhve. Pivo budeme stáčet i do mnohem levnějších petek,“ říká spolumajitelka vznikajícího pivovaru Monopol Gabriela Schönbauerová.
V Monopolu bude i kavárna, pekárna či hotel
Vedle pivovaru a restaurace budou horní patra Monopolu sloužit jako hotel, vstup do objektu pak obstará imitace staropražské uličky. Repliky domečků poslouží jako kavárna a také jako vlastní pekárna.
„Ještě zvažujeme možnost pivních lázní, které by se do Teplic skvěle hodily. Momentálně objíždíme ty, které u nás fungují,“ doplňuje Schönbauerová.
Původně chtěli majitelé otvírat už letos v září, nakonec to ale nebude ani do konce roku.
„Protože chceme mít všechno perfektní, tak už termín potřetí posunujeme. Máme v plánu otevřít v březnu příštího roku a byli bychom hrozně rádi, kdyby to vyšlo. Pivo bychom chtěli začít vařit v lednu. Předtím ovšem musíme navozit veškeré pivovarské zařízení a také musí proběhnout kolaudace,“ dodala Schönbauerová.
Pivo se v Teplicích vařilo do roku 1976. Podobně jako další menší pivovary v regionu musel i ten teplický na trhu ustoupit gigantu, který vyrostl v Mostě-Sedleci. Pivovarskou budovu ve čtvrti Trnovany pak v roce 2007 zboural investor, který chtěl na místě postavit obchodní centrum.