V Teplicích vznikne z dávného varieté jeden z nejhezčích minipivovarů

  12:56aktualizováno  12:56
V Teplicích se po čtyřech desetiletích začne znovu vařit pivo. Nový pivovar s restaurací vznikne ve zchátralém objektu Monopolu na Masarykově třídě, který sloužil několik desetiletí jako nákupní centrum. Svým interiérem to bude jeden z nejkrásnějších minipivovarů.

Sládková Martina Valterová pod zrenovovaným stropem teplického Monopolu, kde bude sídlit stejnojmenný pivovar s restaurací. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

„Původně byl Monopol postaven jako varieté s cirkusovými prvky. Pivovar je výborné využití,“ soudí znalec teplické historie Radim Neuvirt.

V objektu nyní pracují stavebníci, zejména experti na opravu starých památek.

Fotogalerie

„Celá stavba se stále vyvíjí. Neočekávali jsme třeba, že se podaří restaurovat strop do původní podoby. To je zásluha skvělých štukatérů, kteří mají zkušenosti z renovací kostelů a chrámů,“ říká Jiří Schönbauer, který společně s manželkou vlastní v Teplicích již několik zavedených restaurací a klubů. Monopol bude dalším z nich.

Své nadšení nad prostorami neskrývá ani budoucí sládková Martina Valterová, která působila čtvrt století v ústeckém pivovaru Zlatopramen a posléze pomáhala jako podsládková rozjíždět ústecký minipivovar Na Rychtě.

„Minipivovarů znám hodně, ale tak krásné a vhodné prostory nemá žádný,“ říká Valterová. Nadchla ji zejména kapacita sklepa, který pojme 290 hektolitrů.

Pivovar bude mít i plničku lahví

Pivovar ročně plánuje vyrobit 1 200 hektolitrů piva s názvy Monopol a Karlík.

„Hlavním produktem bude samozřejmě klasický ležák dvanáctka českého typu. Dále polotmavá jedenáctka. Budeme vařit i ochucená piva. Nebude to ovšem radler, ale opravdu ochucené pivo s přírodními šťávami. Sortiment doplní Ale, tedy svrchně kvašené a za studena chmelené pivo anglického typu, a vánoční a velikonoční speciály,“ vypočítává sládková.

Desítku pivovar vařit nebude. „Když se dělá poctivě, jsou výrobní náklady tak vysoké, že by se nemohla prodávat za rozumnou cenu. Myslím, že kvalitní ležák udělá lidem lépe než desítka,“ zdůvodňuje sládková.

Součástí vybavení nového minipivovaru bude i plnička láhví. „Používat budeme krásné patentní skleněné láhve. Pivo budeme stáčet i do mnohem levnějších petek,“ říká spolumajitelka vznikajícího pivovaru Monopol Gabriela Schönbauerová.

V Monopolu bude i kavárna, pekárna či hotel

Vedle pivovaru a restaurace budou horní patra Monopolu sloužit jako hotel, vstup do objektu pak obstará imitace staropražské uličky. Repliky domečků poslouží jako kavárna a také jako vlastní pekárna.

„Ještě zvažujeme možnost pivních lázní, které by se do Teplic skvěle hodily. Momentálně objíždíme ty, které u nás fungují,“ doplňuje Schönbauerová.

Původně chtěli majitelé otvírat už letos v září, nakonec to ale nebude ani do konce roku.

„Protože chceme mít všechno perfektní, tak už termín potřetí posunujeme. Máme v plánu otevřít v březnu příštího roku a byli bychom hrozně rádi, kdyby to vyšlo. Pivo bychom chtěli začít vařit v lednu. Předtím ovšem musíme navozit veškeré pivovarské zařízení a také musí proběhnout kolaudace,“ dodala Schönbauerová.

Pivo se v Teplicích vařilo do roku 1976. Podobně jako další menší pivovary v regionu musel i ten teplický na trhu ustoupit gigantu, který vyrostl v Mostě-Sedleci. Pivovarskou budovu ve čtvrti Trnovany pak v roce 2007 zboural investor, který chtěl na místě postavit obchodní centrum.

Nejčtenější

Ministryně zažila v ghettu grilování i vyhazování odpadků z oken

Ministryně Jana Maláčová navštívila ústeckou čtvrť Předlice. (18. září 2019)

Říct, že ministryně práce a sociálních věcí přespala jednu noc tam, kam se bojí chodit i policie, je asi nadnesené....

Koloc skupuje Buggyru. Až bude dceři šestnáct, vyšle ji do závodů tahačů

Dcery Martina Koloce se potatily. Dvojčata Aliyyah a Yasmeen už taky kroutí...

Zakladatel roudnické Buggyry je zpátky na scéně, Martin Koloc se ujal šéfování motoristické stáje, kterou zakládal. A s...

S pacienty přivážejí sanitky v Ústí do nemocnice čím dál častěji i štěnice

Štěnice domácí ve chvíli, kdy saje krev. Jak se krev dostává do štěnice, její...

Záchranáři v Ústí nad Labem vezli v průběhu minulého týdne sanitkou z jedné z místních ubytoven pacienta, na jehož těle...

Místo uhlí by na severu Čech mohla energii vyrábět voda z kaskády jezer

Premiér Andrej Babiš u jezera Milada. Jeho vláda bude hledat peníze na...

Po postupném ukončení těžby uhlí by na severu Čech mohla vzniknout propojená kaskáda jezer s přečerpávacími vodními...

První liga: Budějovice vyhrály i potřetí, zatím neztratila ani Poruba

Českobudějovický útočník Radek Prokeš (vlevo) se snaží uniknout Lukášovi...

Hokejisté Českých Budějovic a Poruby potupili ve třetím kole první ligy soupeře devíti góly a vládnou tabulce se...

Další z rubriky

Velký blondýn s černou botou prodával v Teplicích své víno s podpisem

Francouzský herec Richard navštívil lázeňské Teplice

Hvězda světové kinematografie, francouzský herec, komik a režisér Pierre Richard ve středu navštívil Teplice. V místní...

Soud by pustil vedoucího, který zneužíval skauty, žalobce podal stížnost

Bývalý skautský vedoucí Martin Mertl, který byl odsouzen na deset let za...

Okresní soud Brno-venkov vyhověl žádosti bývalého skautského vedoucího Martina Mertla, který si odpykával trest za...

Obec bude zase víc držet pohromadě, říká starosta vítězné Vesnice roku

Pavel Svoboda, starosta Lipové na Děčínsku.

Po krajském kole vyhrála severočeská Lipová ze Šluknovského výběžku i celostátní kolo akce Vesnice roku 2019. Jak se v...

Nové sochy na ústecké univerzitě rozpoutaly spory umělců a vedení školy

Malé sochy rozpoutaly na ústecké univerzitě velký spor

Umělci a vedení školy se přou o kvalitu tří soch za 292 tisíc korun, které koupila ústecká univerzita od sochaře Ivana...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz