První migranti se do ubytovny přestavěné z bývalé německé celnice na hraničním přechodu Zinnwald - Cínovec nastěhovali loni v říjnu.

První migranti se do ubytovny přestavěné z bývalé německé celnice na hraničním přechodu Zinnwald - Cínovec nastěhovali loni v říjnu. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Němci zmírnili pravidla, migranti překračují české hranice denně

  • 468
Když se začaly plnit opuštěné budovy bývalých přechodů na česko-německé hranici uprchlíky, policie i politici tlumili obavy veřejnosti v Ústeckém kraji tím, že migranti nebudou překračovat hranice do Česka. Jenže to neplatí, migranti přechází na českou stranu denně. Němci jsou benevolentní.

„Pokud překročí hranice, hrozí jim, že by si ztížili cestu k získání azylu v Německu,“ prohlašoval šéf severočeské cizinecké policie Pavel Češka loni v červenci, když se objevily první informace o tom, že na německé straně hranice mají vyrůst zařízení pro migranty čekající na azyl.

Dnes je ale vše jinak. Ve středu stál Češka na přechodu Moldava na Teplicku, jen kousek od německého azylového tábora, a oznámil: „Dochází k překračování státní hranice, kdy žadatelé o azyl v Německu si chodí na českou stranu nakupovat.“

Němci se totiž podle Češky rozhodli, že kvůli překročení hranice nebudou běžencům řízení o azylu komplikovat. Na německé straně hranic u Moldavy se azylový tábor otevřel na konci loňského roku. Momentálně v něm žije 35 uprchlíků především z Afghánistánu.

„Tady evidujeme čtyři případy nelegálního překročení hranice migranty,“ řekl Češka. „To jsou ale jen ti, které policie zadržela,“ poznamenala místostarostka Moldavy Eva Kardová.

Pokuta za překročení hranice může být až tři tisíce korun

„V obci je vídáme denně. Ale když jdou zpátky, už nemá cenu volat policii, takže jen informujeme, že tudy prošli. Přitom dobře vědí, že na Moldavu nesmějí. Přesto sem chodí, kupují si tady jídlo, cigarety, byli třeba i na informačním centru a chtěli si koupit SIM karty,“ vyprávěla.

Když čeští policisté dorazí včas a přistihnou uprchlíky na českém území, dají jim za nelegální překročení hranice pokutu. Ta může činit až 3000 korun, podle Češky jsou však skutečné sankce nižší. Migranti prý platí.

Zadržení migranti

Loni zadržela policie na území kraje 1418 nelegálních migrantů. Příklady? Třeba na dálnici D8 policie zadržela autobus Student Agency, ve kterém cestovalo 13 Somálců s padělanými italskými pasy a falešnými povoleními k pobytu v Itálii. Skupinu vedl jejich krajan s německým azylem.
Na křižovatce u obcí Dobroměřice a Lenešice na Lounsku se po nehodě dodávky nalezlo 21 Afghánců bez dokladů.
Pět Iráčanů policisté chytili v autě se švédskou registrační značkou. Tvrdili, že pocházejí ze Sýrie, aby měli snazší cestu do Německa. Každý z nich zaplatil převaděči 1500 eur.
Nejvíc běženců policie zadržela v srpnu: 117. Nejčastěji šlo o Syřany, Iráčany a Afghánce.

„Když si sem jdou nakoupit, nějaké peníze jim zbudou,“ podotkl. Čeští policisté zadrženého uprchlíka dopraví na německou stranu hranice, kde ho předají kolegům.

Žádné jiné konflikty se zákonem zatím zdejší policisté nezaznamenali. Přesto se obyvatelé Moldavy obávají, co přijde na jaře a v létě, kdy má migrační vlna opět zesílit.

„Posílíme kamerový systém, abychom měli přehled o pohybu lidí. Policii jsme nabídli i objekt ke zřízení služebny,“ dodala. Policie ale neuvažuje, že by objekt využila.

Loni policie zadržela v Ústeckém kraji 1418 nelegálních migrantů

Podobná situace je i na dalších dvou místech, kde Němci v areálech bývalých přechodů zřídili zařízení pro uprchlíky. Také na Cínovci na Teplicku policie zajistila čtyři migranty, v Dolní Poustevně na Děčínsku dokonce patnáct.

„Chodí sem, to se ví,“ řekl starosta Dolní Poustevny Vladimír Tesařík. Pro obyvatele města je to nepříjemné. „Mám malé dítě a aniž bych sám chtěl, mám také obavu, co by se mohlo stát,“ doplnil.

Loni policie na území Ústeckého kraje zadržela 1418 lidí, kteří tady neměli co dělat. To je o čtvrtinu víc než rok před tím a 17 procent všech zadržených v Česku. V tom jsou ale třeba i klienti lázní s propadlým vízem. Běžence chytali hlavně na dálnici D8 v autobusech, dodávkách, nebo v mezinárodních vlacích.