Největším problémem Ústí jsou vyloučené lokality, říká Michaela Vaňková

  9:52aktualizováno  9:52
Vyloučené lokality jsou podle Michaely Vaňkové, jedničky ČSSD pro nadcházející komunální volby v Ústí nad Labem, největším problém krajského města. Je tu podle jejích zjištění bezmála 50 procent lidí na sociálních dávkách, 40 tisíc obyvatel sociálně slabých a 27 tisíc nepřizpůsobivých.

Členkou ústecké ČSSD je Michaela Vaňková 10 let. Nyní kandiduje na ústeckou primátorku. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Nemohu se nezeptat na vaše volební plakáty, kde jste vyobrazena jako akční hrdinka z Avengers. Vám to ještě sluší, ale váš kolega Jan Eichler vypadá trochu zvláštně (jako komiksový superhrdina – pozn. red.). Čí to byl nápad?
Vzniklo to u našich mladších ročníků v naší straně a je to opravdu jenom pro Ústí nad Labem. Strana nemá letos úplně pevné mantinely, co se kampaně týče, proto jsme si dovolili trošku experimentovat. Ze začátku jsme o tom dost diskutovali a pan Eichler se tomu trochu bránil, ale my jsme ho přesvědčili, že on superhrdina je. Opravdu si ho vážím, že do toho šel. Ten nápad je dobrý, ale máme i civilní kampaň „Lepší Ústí není sci-fi“, v rámci které povedeme kontaktní setkání s voliči.

Proč byste se měla stát primátorkou právě vy a proč jste v čele kandidátky?
Moje zvolení vzešlo z diskuse uvnitř strany, mám zkušenosti v komunální politice ze dvou volebních období. A proč bych se já měla stát primátorkou? To se musíte zeptat voličů.

Co vás k rozhodnutí stát se jedničkou kandidátky ČSSD vedlo?
Politik se prostě nesmí vzdávat a musí jít za svým cílem.

Michaela Vaňková (*1959)

  • kandiduje na ústeckou primátorku za ČSSD
  • pracuje jako ženská lékařka na Střekově
  • je členkou zastupitelstva městského obvodu Střekov a ve stejné pozici na magistrátu
  • ve volném čase se věnuje sportu nebo zahradě
  • její dcera studuje na vysoké škole v Brně

Nebojíte se, že vám uškodí kroky a volební výsledky celostátní ČSSD?
Mám vůči celostranickému vedení výhrady, třeba jsem byla proti vstupu ČSSD do vlády s Andrejem Babišem. Respektuji výsledky voleb, ale podle mě by neměl být ve vedení vlády obviněný člověk. Politik musí ctít a respektovat zákony naší země, když je sám tvoří, a pokud to u premiéra není, je to špatně. Ale já doufám, že naši voliči ocení, co jsme tu v minulosti dokázali, a proto nám dají své hlasy.

Jak jste spokojena s dosavadním vedením Ústí? Můžete ho za něco pochválit a v čem chcete být jiná?
Myslím si, že současnému vedení se povedlo konsolidovat situaci po rozpadu hnutí ANO, kdy město nemělo stabilní vedení a zastupitelstvo převzalo jeho roli. Město vlastně jen přežívalo a nedalo se rozvíjet. Povedly se dílčí věci, avšak nevidím v působení minulého vedení radnice nic významného, co by město Ústí nad Labem posunulo dopředu. Jiní bychom chtěli být v tom, že vytvoříme stabilní tým, který pomůže městu jít dopředu. Když se politika dělá dobře a ve prospěch města, musíme umět najít společnou řeč všech, kteří se do zastupitelstva dostanou, a tím směřovat do budoucnosti.

Kdo kandiduje ve vašem okrsku?

Představte nám hlavní body volebního programu.
Nejdůležitější je pro nás to, co nyní hoří, což jsou vyloučené lokality a problémy, které máme kolem zavíraných ubytoven. Zjišťovala jsem si, že ve městě je bezmála padesát procent lidí na sociálních dávkách, 40 tisíc obyvatel sociálně slabých a dvacet sedm tisíc nepřizpůsobivých, což jsou veliká čísla. Všichni ostatní lidé, co pracují jako učitelé, lékaři či sociální pracovníci, jsou superhrdinové, protože toho mají na sebe naloženo opravdu hodně. Je to věc, kterou bychom chtěli řešit, ale nejde to jen v rámci ČSSD, musíme mít podporu dalších subjektů, které se dostanou v Ústí do zastupitelstva, a spolupracovat i s vládou. Řešení vyloučených lokalit souvisí s tím, že město musí mít svůj bytový fond a mít strategii. Nesouhlasím s kroky současného vedení, co se týká bezdoplatkových zón a jejich zavádění na celé území města. Nedá se to dělat bez plánu a populisticky, nevyřeší se to ze dne na den. Nejdříve by bylo potřeba zjistit naše možnosti nebo vládní programy, které by nám pomohly, a podle toho postupovat. Není řešení zavést bezdoplatkovou zónu na celé Ústí, protože bojujeme s negativním obrazem města a toto by situaci dál zhoršilo. Pokud se ještě vrátím k volebnímu programu, chceme pokračovat v podpoře sportu, opravách silnic nebo zajišťování kvalitního školství a rozvoje města, o což usilujeme po celou dobu, kdy jsme součástí ústeckého zastupitelstva.

Čeho byste v politice chtěla dosáhnout?
Chtěla bych přispět k tomu, aby Ústí získalo někdejší slávu, kterou kdysi mělo. Je to na jednu stranu krásné město, ale na druhou zaostává. Vždycky se mi ale zdálo, že tu není nuda, proto se mi líbí.

S kým se můžete v Ústí spojit do koalice a s kým naopak vůbec?
Mimo extremistických politických stran se nevymezujeme vůči nikomu. ČSSD je stranou, která má sociální ideje a problémy vyloučených lokalit a nepřizpůsobivých se musí řešit civilizovaně. S kým nakonec budeme spolupracovat, záleží na volbách a kdo se do zastupitelstva dostane.

Nejčtenější

Stát podporuje lenost a zneužívání dávek, říká šéfka ústecké sociálky

Ivana Šťastná, vedoucí sociálního odboru ústeckého magistrátu.

Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá nový systém vyplácení sociálních dávek. Návrhy připomínkuje vedoucí...

Při srážce s autem vykolejil na Lounsku rychlík, škoda je dvacet milionů

Nehoda na přejezdu u Hořetic na Lounsku (16. července 2019)

Na Lounsku vjelo osobní auto před rychlík z Mostu do Plzně. Vážně vypadající nehoda nakonec skončila jen jedním lehkým...

Co může za sesuv na D8? Podle odborníků déšť a nezajištěný zářez

Podle odborníků z Technické univerzity Ostrava se ve svahu objevily trhliny už...

Nezajištěný zářez trasy dálnice ve svahu a silný déšť jsou podle odborníků z Technické univerzity Ostrava hlavními...

Pod lipami v Ústí ležely desítky čmeláků, zřejmě uhynuly vyčerpáním

Čmeláci pod lipami v Ústí zřejmě uhynuli vyčerpáním

Desítky mrtvých čmeláků a včel se v minulých dnech objevily v ulici Sociální péče na sídlišti Severní Terasa v Ústí nad...

Lákali chudé do Anglie a udělali si z nich otroky, viní žalobce manžele

Ústecký krajský soud začne brzy řešit rozsáhlý případ vykořisťování

Ústecký krajský soud začíná řešit případ manželů, kteří podle obžaloby vylákali do Anglie nejméně desítku krajanů na...

Další z rubriky

Zastupitelé Vroutku odmítli těžbu kaolinu, nechtějí žít v prachu a hluku

Kaolinový lom v Kaznějově na severním Plzeňsku.

Vroutečtí zastupitelé odmítli plánovanou těžbu kaolinu v dobývacím prostoru Skytaly, který se nachází nedaleko městečka...

Most dálnice D8 u Prackovic mírně poklesl, oprava potrvá do listopadu

Začíná dopravní omezení na dálnici D8 na Prackovické estakádě

Dnes začaly práce na úpravě Prackovické estakády na D8 v Českém středohoří. ŘSD uvádí, že podloží je stabilní a...

Nic neovlivnilo světové hornictví tak jako Krušné hory, říká geolog

Od roku 2014 působí Michal Urban jako ředitel obecně prospěšné společnosti...

Michal Urban je někdy označován za otce projektu „UNESCO pro Krušné hory“. Ovšem zcela jistě o Krušnohoří ví ohromné...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz