Ve Varnsdorfu dále bojují za rozšíření zdravotní péče v nemocnici

  8:01aktualizováno  8:01
Vedení Varnsdorfu se nevzdává plánu na rozšíření zdravotní péče v městské nemocnici. Přišlo s tím poté, co se Krajská zdravotní, které patří pět největších špitálů v regionu a je stoprocentně vlastněná krajem, nedohodla s nedalekým Rumburkem na převzetí jeho ztrátové Lužické nemocnice.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Martin Adamec, MAFRA

Varnsdorf společnosti kvůli zajištění péče o pacienty ze Šluknovska nabídl vlastní nemocnici. Jenže teď došlo k obnovení jednání mezi Krajskou zdravotní (KZ) a Rumburkem a Varnsdorf se ocitl na vedlejší koleji.

„I kdyby KZ rumburskou nemocnici převzala, chceme, aby i v našem špitálu byla rozšířená zdravotní péče tak, jak bylo plánováno v průběhu letoška,“ připomněl varnsdorfský místostarosta Josef Hambálek

V městské nemocnici podle něj měla KZ zřídit jednodenní chirurgické ambulance a takzvané indikační poradny. Do těch by dojížděli lékaři KZ a připravovali pacienty ze Šluknovska na operace.

Ředitel KZ Petr Fiala uvedl, že společnost je připravena se věcí znovu zabývat po říjnových komunálních volbách. O Varnsdorfu zatím nejedná ani se zdravotními pojišťovnami. Mluvit s nimi bude až poté, kdy zjistí, jaké dopady by provozování nemocnic ve Šluknovském výběžku mělo na ostatní nemocnice společnosti. 

Ve varnsdorfském zdravotnickém zařízení je v nyní léčebna dlouhodobě nemocných a také tam mají ordinace někteří odborní lékaři. 

„V současné době prochází rekonstrukcí za 36 milionů korun, opravují se výtahy, kuchyňský provoz a další. To by ale nebránilo vzniku nových pracovišť,“ přiblížil Hambálek.

To, že KZ obnovila jednání s Rumburkem o převzetí ztrátové nemocnice, je hlavně zásluha starostů Šluknovského výběžku, kteří znovu oslovili kraj. Rumburk ale musí přistoupit na hloubkový ekonomický audit.

Rumburk hledá strategického partnera pro špitál od loňska. Radnice nejprve jednala s krajem, když se však ozvali další zájemci, rozhodla se vypsat tendr. Do toho se však kraj odmítl přihlásit. 

Jako jediná nakonec do soutěže vstoupila společnost Penta, která ale chtěla nemocnici koupit za korunu a zároveň žádala od města 100 milionů na investice. 

Na těchto podmínkách jednání zkrachovala. Když se pak město s žádostí o převzetí znovu obrátilo na kraj, ten další jednání odmítl. K obratu došlo až nyní.

Nejčtenější

Za brutální vraždu kvůli opravě auta dostali mladíci 22 a 23 let

Obžalovaní z vraždy (zleva Tomáš Pavlis a Adam Kužel) před vynesením rozsudku

Ústecký krajský soud vynesl rozsudek nad dvojicí mladíků za brutální vraždu jejich vrstevníka loni v lednu u Bitozevsi...

Školáka při nehodě zachránilo, že se v autobusu připoutal, ocenila policie

Autobus částečně přepadl na bok do potoka a zůstal zaklíněný o strom. (9. ledna...

Policie vyzdvihla zodpovědnost školáka, který cestoval v autobusu, jenž ve středu havaroval na Ústecku. Chlapec byl ve...

Husté sněžení a vítr v Česku. Bez elektřiny je přes šest tisíc odběratelů

Současný obrázek typický pro sněhem zapadlé krušnohorské obce

Sněžení a silný vítr nadále komplikuje život v Česku. Podle ČEZ je nyní bez proudu přes šest tisíc odběratelů, E.ON...

Na Ústecku uhořel třináctiletý chlapec, další je vážně popálený

Při požáru chatky v Habrovanech na Ústecku (12. ledna 2018)

Při požáru chatky v Habrovanech na Ústecku uhořel v noci na sobotu třináctiletý chlapec. Další, patnáctiletý hoch, má...

Paneláky mohou sloužit ještě sto let, říká jejich někdejší vývojář

Na ústeckých sídlištích Severní Terasa, Stříbrníky (na snímku) a Dobětice stojí...

V panelácích žije v Ústeckém kraji 41 procent lidí. Životnost těchto domů se kdysi odhadovala na čtyřicet let....

Další z rubriky

Děti hodily psa do zazděného sklepa paneláku, vysvobodili jej strážníci

Ilustrační snímek

Strážníci v Litvínově vyprošťovali malého psa uvězněného v zazděném sklepě. Hodila jej tam parta sídlištních dětí....

V Hřensku se zřítil balvan velikosti dodávky, poškodil náhon vodopádu

V Hřensku se zřítil obří balvan

Vlivem tání sněhu a dešťů se v sobotu v Hřensku nad parkovištěm u vodopádu, kudy se chodí na Pravčickou bránu, uvolnil...

Tříkrálová sbírka táhne. Aby lidé přispěli, berou si kvůli ní dovolenou

Mezi lidmi se na Ústecku letos vybralo 101 tisíc korun, což je o několik...

Ještě není úplně sečteno, kolik se v letošním roce podařilo na severu Čech vykoledovat dobrovolníkům v přestrojení za...

Najdete na iDNES.cz