Václav Červín, ředitel základní školy, uvnitř roubenky v litoměřické čtvrti Pokratice. | foto: Anna Hrochová

Litoměřice chtějí koupit chátrající roubenku pro potřeby zdejší školy

  • 1
Chátrající roubenka u Ladovy základní školy v Litoměřicích by se mohla opět probudit k životu. Zastupitelé totiž chtějí tuto kulturní památku koupit právě pro potřeby vzdělávání. Současnému majiteli zvažují nabídnout tři miliony korun, už probíhají první jednání.

Stavení by v budoucnu mohlo rozšířit dětské volnočasové aktivity. „Může tam být odpolední školní družina, klub mládeže, výtvarné a rukodělné kroužky nebo výtvarný ateliér,“ uvedl Václav Červín, ředitel základní školy v Ladově ulici a zároveň místostarosta Litoměřic.

V současnosti se však napůl hrázděná a napůl roubená kulturní památka nachází ve špatném stavu.

„Jsou tam vytrhané radiátory a voda, která z nich vytekla, stavbu značně narušila. V budově je veliká vlhkost a stěny a trámy jsou napadené plísní,“ dodal Červín s tím, že oprava a sanace budou složité.

Podle ředitele bude roubenka pro školu spíše starost navíc. „Pro nás by bylo jednodušší tento starý dům zbourat a na jeho místě vybudovat hřiště,“ prohlásil.

„Ale vzhledem k tomu, že se jedná o kulturní památku, kterou je potřeba zachránit, jako jediné smysluplné řešení vidíme využití pro školu. Nedovedu si představit, že by někdo v tomto domku uprostřed sídliště mohl cokoliv provozovat,“ podotkl Červín.

Oprava se odhaduje na pět milionů

Podle prvních odhadů by rekonstrukce roubenky mohla vyjít zhruba na pět milionů korun. Konkrétní částku však ukáže až projekt. Financování oprav by mohly pokrýt dotace. 

„Ministerstvo školství vypisuje dotace na zvýšení kapacity škol na zájmovou činnost dětí v odpoledních hodinách, druhým zdrojem může být ministerstvo kultury, které poskytuje dotace na záchranu historických památek. Možná využijeme obě cesty,“ nastínil ředitel školy.

Myšlenka na využití roubenky pro potřeby školy není nová. Už v 90. letech existoval projekt, který podle Červína stačí zaktualizovat, aby vyhovoval současným náročnějším hygienickým požadavkům. 

Roubenka v srdci pokratického sídliště přežila bourání staré zástavby na konci 80. let.

„Objekt následně získala do svého majetku stavební firma, poté byl předmětem exekuce. Následně šla budova do dražby, v níž uspěl současný majitel,“ přiblížil vedoucí odboru správy majetku města Václav Härting.