Medvědice Babu odjela z ústecké zoo do Skotska za nápadníkem

  15:40aktualizováno  15:40
Svoji domovskou zoo v Ústí nad Labem opustila v transportní bedně mladá samice medvěda malajského pojmenovaná Babu, která se zde v červnu 2011 narodila. Putovala do zoo ve skotském Edinburghu, kde na ni čekal samec Rotana jako vhodný partner ke spáření.

Uspaná medvědice Babu před dalekou cestou | foto: Zoo Ústí nad Labem

„V pondělí ráno jsme Babu uspali, naložili do bedny a po probuzení se vydala na dalekou cestu,“ popisuje vedoucí zoologického úseku Lukáš Štěrba. Jak dodává, její budoucí partner Rotana pochází z volné přírody a je mu asi patnáct let.

Do svého nového domova Babu dorazila po zhruba 28 hodinách jízdy. Transport přečkala v pořádku a po vypuštění z bedny se s chutí pustila do připraveného krmení.

„Jsme rádi, že se samice odchovaná v naší zoo zařadí do chovného programu, protože v Evropě je pouze 19 institucí, které tento druh chovají. Navíc je řada jedinců již přestárlých a neschopných reprodukce, takže mláďata jsou velkou vzácností,“ vysvětluje ředitel ústecké zoo Roman Končel.

Takzvaný harémový chov těchto medvědů se ukázal jako nevhodný, protože u samic, zejména nepříbuzných, dochází k vzájemnému tlumení reprodukce. „O to potěšitelnější je fakt, že v letošním roce  v Zoo Arnhem a Zoo Edinburgh sestavili nové nadějné páry,“ zdůrazňuje Končel.

„Chov medvědů malajských se u nás datuje k roku 1987, kdy k nám přišla skupina těchto zvířat přímo z Vietnamu. Některá z nich se následně dostala i do dalších zoo České republiky,“ doplňuje mluvčí ústecké zoo Věra Vrabcová.

Odchovy tohoto druhu jsou poměrně vzácné. V ústecké zoologické zahradě  se za dobu chovu narodila celkem čtyři mláďata. 

Fotogalerie

„První byla samička Bora, která odešla do zoo ve Frankfurtu, druhým sameček Cecil, jenž putoval do zoo v Záhřebu. Matkou obou mláďat byla samice Mišutka, ta v roce 2002 uhynula. Poté nastala přestávka až do příchodu nového mladého páru ze Zoological Gardens Union of Myanmar v roce 2006. Dostali jména Myanmar a Barma a jejich prvním mládětem byla právě samička Babu,“ dodává Vrabcová.

Babu si na cestu do Skotska musela několik měsíců počkat. Problém byl v tom, že zoo v Edinburghu měla dva samce, takže museli nejdříve jednoho přesunout do zoo v Arnhemu, aby získali místo právě pro samici Babu.

„Protože to byly poměrně složité transporty, naplánovali jsme je společně,“ poznamenává vedoucí zoologického úseku Štěrba.

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Nákladní vůz slisoval auto pod další náklaďák, osádka zázračně přežila

Kamion sešrotoval malé osobní auto, osádka vozu přežila jako zázrakem.

Děsivě vyhlížející nehoda se stala v pondělí odpoledne na Teplickém Předměstí v Bílině. Nákladní vozidlo tam zezadu...

Čtyři lidé z Ústecka mají vzácný typ salmonelózy, hygienici se bojí epidemie

Ilustrační foto

Vzácnou salmonelou hadar, která se v Česku vyskytuje jen výjimečně, se nakazili už čtyři lidé z Ústecka a hygienici se...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Další z rubriky

Šluknov chystá cyklostezku, která ho propojí s Lužicí. Čeká jen na dotaci

Stezka propojí Šluknov se Sohlandem (foto) či Budyšínem.

Plán na vybudování stezky pro pěší a cyklisty ze Šluknova do Rožan na česko-německé hranici se posunul o krok dál....

Z Paříže rovnou do Litvínova, zámek se proměnil v Imaginárium

Výstava

Imaginárium Divadla bratří Formanů a jejich přátel, jež okouzluje všude, kam zavítá, je k vidění na litvínovském zámku....

Chudé „špinavé“ kraje chtějí více z miliard vybraných za emisní povolenky

Elektrárna Prunéřov II je nejmladší uhelnou elektrárnou  energetického gigantu...

Změnit dosavadní systém, kdy z nejchudších regionů odcházejí do státního rozpočtu miliardy, chce skupina senátorů z...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTRONIK

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 45 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz