Soud s exstarostkou Klášterce o poškozování města se vrací na začátek

  15:27aktualizováno  15:27
Chomutovský okresní soud se bude muset znovu zabývat kauzou údajného ovlivňování výběrových řízení a předčasného proplácení faktur na radnici v Klášterci nad Ohří, ve které je obžalovaná bývalá starostka a úřednice Kateřina Mazánková. Případ mu vrátil krajský soud. V Chomutově ženu zprostili obžaloby.

Kateřina Mazánková u chomutovského soudu (3. dubna 2017) | foto: Miroslava Strnadová, 5plus2.cz

Odvolací krajský soud své rozhodnutí blíže nekomentoval, protože jednání proběhlo jako neveřejné. Portál iDNES.cz verdikt zjistil z justiční databáze.

„Vzhledem k neveřejnému zasedání mohu výsledek rozhodnutí sdělit až po doručení písemného vyhotovení rozhodnutí účastníkům řízení,“ sdělila mluvčí krajského soudu Marcela Trejbalová.

Chomutovský okresní soud Mazánkovou loni v červnu zprostil obžaloby s tím, že skutky, kterých se podle obžaloby dopustila, nejsou trestným činem. Žalobce ji vinil z pletich při veřejné soutěži a veřejné dražbě, z porušování povinnosti při správě cizího majetku a ze zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě. Byla tak ohrožená sazbou od dvou do osmi let.

„Nezlobte se, ale blíže vše okomentuji, až si prostuduji rozhodnutí,“ sdělila iDNES.cz Mazánková, jež nyní pracuje jako vedoucí odboru rozvoje na žatecké radnici. V Klášterci nad Ohří je opoziční zastupitelkou za ANO.

V minulosti si stěžovala, že jí vleklý soud komplikuje život. „Ničeho nezákonného jsem se nedopustila. Zdlouhavý proces negativně ovlivňuje jak můj profesní, tak soukromý život,“ uvedla před dvěma lety. Kauzu označila za politický boj.

Spor se táhne už téměř deset let

Trestní oznámení podal už před bezmála deseti lety exstarosta Jan Houška.

Podle obžaloby se skutek stal v roce 2008 a vedle Mazánkové, jež v té době zastávala funkci vedoucí odboru rozvoje a investic města a starostkou se stala později, se podle vyšetřovatelů provinil také tehdejší místostarosta Tomáš Šroubek. Jeho část případu chomutovský soud oddělil a letos v lednu ho také zprostil obžaloby. Tato záležitost už je pravomocně skončená.

Kauza se týká výběru zpracovatele dotačních žádostí Klášterce na zateplení pěti škol a revitalizaci zámeckého parku, které město vybralo bez veřejné soutěže. Prý kvůli časové tísni. Obžaloba poukazuje mimo jiné na manipulaci s dokumenty či předčasné proplácení faktur.

Ve spisu například stojí, že Mazánková se Šroubkem radním předložili informaci, že zpracovatelé připraví dotační žádosti za 307 tisíc korun, město za to nakonec zaplatilo o milion a půl víc.

Mazánková i Šroubek vinu vždy odmítali. Například ke zmíněným cenám uvedli, že radní o skutečně ceně věděli, což měly dokazovat i smlouvy podepsané tehdejším starostou.

Nejčtenější

Stát podporuje lenost a zneužívání dávek, říká šéfka ústecké sociálky

Ivana Šťastná, vedoucí sociálního odboru ústeckého magistrátu.

Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá nový systém vyplácení sociálních dávek. Návrhy připomínkuje vedoucí...

Děti z tábora na Lounsku otrávila bakterie, která v jídle produkuje jed

Že jíte doma těstoviny celkem často? Na Valentýna vyberte ty ve tvaru srdíček a...

Hygienici objevili ve vzorcích potravin z kuchyně dětského tábora v Žerotíně na Lounsku, kde tři desítky dětí postihly...

Při srážce s autem vykolejil na Lounsku rychlík, škoda je dvacet milionů

Nehoda na přejezdu u Hořetic na Lounsku (16. července 2019)

Na Lounsku vjelo osobní auto před rychlík z Mostu do Plzně. Vážně vypadající nehoda nakonec skončila jen jedním lehkým...

Co může za sesuv na D8? Podle odborníků déšť a nezajištěný zářez

Podle odborníků z Technické univerzity Ostrava se ve svahu objevily trhliny už...

Nezajištěný zářez trasy dálnice ve svahu a silný déšť jsou podle odborníků z Technické univerzity Ostrava hlavními...

Pod lipami v Ústí ležely desítky čmeláků, zřejmě uhynuly vyčerpáním

Čmeláci pod lipami v Ústí zřejmě uhynuli vyčerpáním

Desítky mrtvých čmeláků a včel se v minulých dnech objevily v ulici Sociální péče na sídlišti Severní Terasa v Ústí nad...

Další z rubriky

Senior zavraždil v teplickém bytě ženu, pak spáchal sebevraždu

Ilustrační snímek

Policie od víkendu prošetřuje násilnou smrt muže a ženy v Teplicích. Obě mrtvoly byly v bytě panelového domu na tamním...

Umělci tvoří na břehu řeky Ohře, kde maloval i jejich učitel Sýkora

Lenka Sýkorová u pamětní desky svého manžela, malíře Zdeňka Sýkory zahájila...

Už posedmé se sešli přátelé, kamarádi a studenti malíře Zdeňka Sýkory. Setkání s názvem Sýkorovy Počedělice zahájilo...

Ústecká zoo má plán pro udržení chovu slonů, uvažuje o stádu čtyř samců

Ošetřovatel Petr Kiebel se slonicemi Dehli a Kalou ve výběhu ústecké zoo v...

Až čtyři sloní samce by mohla časem chovat ústecká zoologická zahrada. Jejich skupina by měla zastoupit slonici Delhi,...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz