Předsedkyně Asociace pracovníků intervenčních center ČR Martina Vojtíšková

Předsedkyně Asociace pracovníků intervenčních center ČR Martina Vojtíšková | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Zasáhne mě každý příběh, říká žena, která bojuje proti domácímu násilí

  • 3
Martina Vojtíšková z Ústí nad Labem pomohla před 15 lety založit sdružení Spirála, které se věnuje lidem v krizových situacích. Dnes Spirála poskytuje služby pro lidi ohrožené domácím násilím na šesti místech Ústeckého kraje. Vojtíšková letos dostala policejní medaili cti.

Pomáháte nejvíce obětem domácího násilí, nebo mají vaši klienti i jiné problémy?

Řešit domácí násilí není vůbec jednoduché: na jedné straně hledáte bezpečí, na druhé straně řešíte další problémy, které se samotným řešením složité rodinné situace rovněž souvisí - rozvod, rozchod, stěhování, psychické problémy vyvolané každodenním strachem, hledání jiného zázemí, bytu a zhoršení finanční situace.

Martina Vojtíšková

Narodila se v roce 1964 v Jilemnici, 20 let žila v Liberci, vystudovala pedagogickou fakultu v Ústí nad Labem, poté pracovala v učilišti, vedla redakci časopisu Koktejl a také prodávala dřevěné hračky do školek.

Pak absolvovala pětiletý psychoterapeutický výcvik a pracovala na Lince důvěry v Ústí nad Labem.

V roce 2000 spoluzakládala Spirálu, občanské sdružení s cílem pomáhat lidem v krizi, a v roce 2007 krajské intervenční centrum pro osoby ohrožené domácím násilím. Od roku 2008 je předsedkyní Asociace pracovníků intervenčních center ČR.

V listopadu 2015 byla ředitelstvím Krajské policie ČR obdarována medailí Cti za přínos v problematice domácího násilí.

Jaký příběh z poslední doby, který jste si ve vašem ústeckém intervenčním centru vyslechla, vás nejvíce zasáhl?
Zasáhne mě každý příběh. Setkávám se s velmi osobními zpověďmi lidí, kteří jsou nešťastní, mnohdy v ohrožení života, kteří hledají bezpečí, brání se agresi od člověka, kterého dobře znají - manžela, druha, družky, vnuka, dcery a řeší velké dilema - sdělit policii, soudu, poradně, co se doma děje, nebo chránit navenek „čest“ rodiny a raději mlčet? Řešit domácí násilí není pro samotné účastníky vůbec jednoduché, chce to notnou dávku odvahy, ze strany pomáhajících pak nejen podporu a rady, ale velkou míru pochopení.

Je těžké rozpoznat, kdy začíná domácí násilí a kdy je to ještě třeba „nevinný“ pohlavek?
Díky zákonu na ochranu před domácím násilím a rozsáhlým mediálním kampaním by měl dnes každý profesionál poznat, zda už jde o domácí násilí, tedy zda se incidenty dějí ve společném obydlí, jsou opakované, jeden z aktérů zpravidla vždycky útočí, druhý se zpravidla brání. Agresivita těchto incidentů - fyzické, psychické, sexuální povahy - se stupňuje, intervaly mezi incidenty se zkracují. Kdo si je nejistý, může oslovit pracovníky intervenčních center a zeptat se, zda to, co zažívá, domácím násilím je, či nikoli. Tedy takzvaná „italská domácnost“, „válka Rosseových“ domácím násilím není, podporu v takovém případě poskytnou manželští, rodinní poradci či školení mediátoři.

Vaší zásluhou letos odstartovala celostátní kampaň, která se pod názvem Mlčení bolí snaží zbořit mýty o tomto nebezpečném fenoménu a ukázat, že z bludného kruhu násilí lze s odbornou pomocí vykročit. Jaký má kampaň ohlas?
Mnohovýznamová kampaň Mlčení bolí oslovuje samotné oběti domácího násilí s cílem podpořit je, aby se svěřily s tím, co ohrožuje jejich život, důstojnost a zdraví. Mlčení bolí, pokud soused či známý mlčí k tomu, co se děje v jeho širší rodině nebo na patře panelového domu. Mlčení bolí, pokud profesionál - sociální pracovník, soudce, policista - neposkytne pomoc a podporu, ke které má mandát daný pracovními kompetencemi. Kampaň podpořily a svou tvář jí propůjčily například herečky Ilona Svobodová, Michaela Kuklová, Andrea Kerestešová, Michaela Maurerová a Lenka Zahradnická. Také herec David Suchařípa nebo olympionik Roman Šeberle, zpěvačka Bára Basiková či režisér Jan Kačer.

Jedním z mýtů je i to, že mužům se nemůže stát, že je manželka napadá a ohrožuje. Už jste se setkala s domácím násilím, kterého se měla dopustit žena na muži?
I muži jsou našimi klienty, ale při řešení této problematiky to mají složitější právě kvůli mýtům. Muž se kamarádovi nesvěří, co se mu děje doma, a to z obavy, že by se mu každý vysmál. Domácí násilí směřované směrem k mužům má podobný charakter, rovněž i devastující účinky na sebepojetí a sebevědomí člověka. V poslední době řešíme mnoho případů, kde jsou ohroženou osobou rodiče, senior a násilníkem syn, vnuk, který užívá drogy, alkohol, nepracuje a násilím si vynucuje peníze.