Politik odchází z dozorčího orgánu zoo. Vadí mu aktivity šéfa rady

  10:09aktualizováno  10:09
Živým tématem diskuse mezi ústeckými zastupiteli je v těchto dnech tamní zoologická zahrada. Vyvolala ji rezignace zastupitele Martina Maty na členství v dozorčí radě zoo, která je kontrolním orgánem zahrady. Matovi vadí aktivita šéfa rady Bořka Voráče, který zasahoval do prodeje pozemků u zoo.

Martin Mata | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Mata z uskupení Vaše Ústí svůj odchod vysvětlil tím, že předseda dozorčí rady Bořek Voráč nepřijatelným způsobem překračuje své kompetence, což zasahuje do chodu zoo. Ředitel zahrady přemíru aktivity Voráče připouští, ale nevadí mu.

„Bohužel se ukázalo, že dozorčí rada slouží jen k tomu, aby její předseda Bořek Voráč zcela nepřípustně zasahoval do řízení a chodu organizace a čerpal různé benefity,“ přiblížil Mata své motivy k rezignaci v hromadném e-mailu zastupitelům.

Podle Maty se Voráč třeba nepatřičně angažoval v jednání o nákupu pozemků kolem zoo, svévolně inicioval externí spolupráci s bývalým starostou Střekova či nezvládá řídit zasedání dozorčí rady.

Nic zlého nedělám, tvrdí šéf dozorčí rady

MF DNES se snažila Voráče opakovaně kontaktovat, ale neúspěšně. Yveta Tomková, jiná členka dozorčí rady, ale poznamenala, že Voráč si žádného špatného jednání ze své strany není vědomý.

„Jako členové dozorčí rady jsme ho upozorňovali na to, aby se toho zdržel, a že se všichni musíme řídit zásadami, které máme ve zřizovací listině. On tvrdí, že své kompetence nepřekračuje a nic zlého nedělá,“ podotkla Tomková.

Ředitel zoo Lubomír Moudrý paradoxně tvrzení Maty potvrdil, v jednání Voráče ale problém nespatřuje. Přemíru aktivity šéfa dozorčí rady vysvětluje jeho silným vztahem k zoo, Voráč ji totiž v letech 1972 až 1990 řídil.

„Při mém nástupu do funkce ředitele v lednu tohoto roku vyjádřil přání pomáhat zoo i mně osobně i nad rámec kompetencí, které dozorčí radě stanovuje zřizovací listina zoo,“ uvedl Moudrý.

Podle něj se tak Voráč skutečně aktivně účastnil v jednání o koupi přilehlých pozemků okolo zoo pro zřízení parkovacích míst či zprostředkování spolupráce zoo s exstarostou obvodu Střekov Miroslavem Štráchalem.

Situací se bude asi zabývat zastupitelstvo

„Do jeho kompetencí to zcela jistě nepatří, ale vnímám to jako podanou ruku člověka, který má na rozvoji zoo eminentní zájem,“ podotkl ředitel.

Od angažování Štráchala jako ekonomického konzultanta ale Moudrý po zvážení upustil, důvodem byla negativní odezva na sociálních sítích a doporučení radnice. Ředitel též podotkl, že si nepřijatelné chování šéfa dozorčí rady představuje jinak.

„Byly by to opakované nepřiměřené nebo nepatřičné požadavky, pokusy o řízení lidí, násilné nebo skryté ovlivňování různých procesů či rozhodnutí. Nic takového jsem však osobně nepocítil,“ zdůraznil ředitel.

Situace v dozorčí radě zoo by se mohla 22. června dostat na program jednání zastupitelů, politici by minimálně měli zvolit nástupce Maty. Lze navíc předpokládat, že se rezignace Maty stane námětem k širší debatě, do jaké míry dozorčí rada zoo plní svou funkci.

„Dozorčí radu schválilo zastupitelstvo a skutečně ji vidím jako potřebnou,“ míní první náměstek primátorky Jiří Madar. On sám má navíc ohlasy, že spolupráce šéfa dozorčí rady a ředitele je bez problémů.

Autor:
  • Nejčtenější

Kurz 430, že dá gól. A on ho dal. Sázejícím tak vystřelil desítky tisíc

V souboji s Třebíčí vstřelil gól, který prakticky nic neřešil, ovšem hned v několika domácnostech po celé republice je...

Museli jsme řešit nepořádek i kostlivce, říká nejmladší starosta v Česku

Jan Papajanovský se po loňských komunálních volbách stal nejmladším starostou města v Česku. Už rok řídí Českou...

Krupka prodala firmě pozemky za stovku, po zahrádkářích chce trojnásobek

Na dvacet zahrádkářů přišlo protestovat na jednání zastupitelstva v Krupce proti plánovanému prodeji zahrádek v Dolním...

Premium

Vždycky Most! Jak si první Angličan v české lize znovu zamiloval fotbal

Nejdřív nevěřil, že ho shánějí v Česku: „Děláte si srandu?“ Záhy s rozhovorem souhlasil. Zvedl telefon a řekl: „Hello,...

Chomutov deklasoval Porubu, Budějovice udolaly Frýdek Místek

Sedm zápasů 12. kola měla na programu první hokejová liga. Lídr z Poruby zavítal na led Chomutova, odkud si odvezl...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Mezi gottofily převažují muži, říká ústecká prodavačka hudebnin

Otázka ještě skoro ani nestačí zaznít celá, když prodavačka v obchodě s hudebními nosiči v ústecké Bílinské ulici začne...

Pro matku utýraného chlapce z Loun navrhuje soudkyně vyšší trestní sazbu

Soudkyně lounského okresního soudu Adéla Baranová nesouhlasí s právní kvalifikací státního zastupitelství v případu...

Za výchovu chlapce rozpálenou žehličkou dostal otčím 16 let, dítě utýral

Ústecký soud poslal na šestnáct let do vězení otčíma, který v Lounech utýral dítě. Podlehlo jeho několik měsíců...

Neshody v mosteckém bytovém družstvu Krušnohor vyústily v ostrý spor

Na dva nesmiřitelné tábory se začínají dělit členové mosteckého Bytového a stavebního družstva Krušnohor. To je od...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz