Kauza se začala odvíjet na podzim roku 2014, kdy manžele zaujala nabídka koupě bytu v Žatci zhruba za 400 tisíc korun. Prodával ho insolvenční správce, který tak chtěl umořit dluhy předchozího vlastníka.
O tom, že tam bydlí další lidé, budoucí vlastníci věděli. „Insolvenční správce i realitní makléř nás však ujistili, že na byt nemá právo třetí osoba. Uživatelé se měli po prodeji vystěhovat a i oni sami to věděli. Když jsme ale byt koupili, začaly problémy,“ vylíčila majitelka.
Jak vypověděla dále, nájemníci byli několikrát vyzváni k vystěhování, ale nijak nereagovali.
„Byli jsme pak už v zoufalé situaci. Přestali platit za služby a po odpojení elektroměru jsme zjistili, že měli přivedenou elektřinu prodlužovacím kabelem přes okno od sousedů. Měli jsme obavu, že by mohl kvůli zkratu vzniknout požár. Rozhodli jsme se jednat,“ vysvětlovala majitelka bytu.
Nájemníci žádají od majitelů pět milionů korun
Loni v lednu proto přijeli manželé ke svému bytu v doprovodu dalších tří mužů a poté, co jim nájemnice otevřela, naložili vybavení bytu do dodávky a odvezli.
„Majitelé nejdříve odhlásili odběratele elektřiny, přestože nájemníci tam bydleli. Pod záminkou kontroly bytu je pak vystěhovali. Dopustili se tak neoprávněného zásahu do práva k bytu,“ přednesla obžalobu státní zástupkyně.
Vystěhovaní nájemníci soudu navíc předložili návrh na odškodnění přes 5 milionů korun. Tvrdí, že jim majitelé bytu jejich věci zničili a miliony mají vynahradit psychickou újmu. „Bojím se chodit mezi lidi, kvůli tomu nemohu do zaměstnání. Přišla jsem o bydlení a nemám z čeho splácet poplatky,“ napsala poškozená žena.
Soud by měl pokračovat v dubnu výslechem nájemníků a dalších svědků.