Úterý 28. června 2022, svátek má Lubomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. června 2022 Lubomír

Soud začal rozplétat kauzu údajných miliardových machinací v ROP Severozápad

  10:57
Ústecký krajský soud začal řešit obří případ údajných machinací při rozdělování evropských dotací v rámci ROP Severozápad. Obžalovaných je 27 lidí – politiků, podnikatelů či úředníků včetně například někdejších hejtmanů. Podle státního zástupce se kauza týká projektů za více než 14 miliard korun.

Kvůli počtu účastníků soudního procesu probíhá hlavní líčení v budově Okresního soudu v Litoměřicích, která disponuje velkou jednací síní. 

Jednání mělo začít v devět hodin, nakonec se ale dveře jednací síně otevřely až krátce před desátou hodinou. Účastníci se před zahájením museli tísnit na chodbě. Poté zabralo spoustu minut usazování obžalovaných a jejich obhájců.

Z 27 obžalovaných jich nedorazilo pět. Každý ale požádal o konání v nepřítomnosti a senát jim vyhověl.

Nejdříve se ještě ozval jeden z advokátů Jiří Schüller, jenž zastupuje bývalého náměstka hejtmana Karlovarského kraje Petra Navrátila. Chtěl z případu vyloučit předsedu senátu Jiřího Blažka s tím, že je podle něj podjatý. Senát to ovšem odmítl.

Poté si slovo vzal Daniel Volák, advokát Jiřího Šulce. Někdejší hejtman Ústeckého kraje k soudu nepřišel ze zdravotních důvodů. Volák požádal, aby byl jeho případ vyloučen k samostatnému projednání. Předseda senátu Blažek k tomu řekl, že návrh zváží.

Samotné čtení obžaloby tak začalo až v 11 hodin. Kvůli její rozsáhlosti bude pokračovat i zítra. Teprve pak začnou vypovídat obžalovaní.

S novináři se dnes příliš bavit nechtěli. „Jsem nevinnej,“ prohodil pouze ve spěchu při začátku polední pauzy Daniel Ježek. 

Výjimkou byl v tomto ohledu Petr Navrátil. „Byli jsme s obžalobou seznámeni pochopitelně už dříve, ty největší emoce už pominuly,“ sdělil hloučku novinářů.

„Já jsem obžalován za politická rozhodnutí o potřebnosti či nepotřebnosti projektu pro region. Zbytek se mě v podstatě netýká a myslím, že většina z toho je smyšlenka pana Kušnierze. Celá organizovaná skupina je vymyšlený konstrukt pana státního zástupce, je to nesmysl. Proboha, vždyť ti lidé se mnozí potkali až tady. Neznají se,“ dodal.

Kdo je obžalovaný

1. Petr Kušnierz, bývalý ředitel dotačního úřadu pro Severozápad
2. Daniel Ježek, podnikatel, dříve člen ODS
3. Alexandr Novák, podnikatel, politik, dříve člen ODS
4. Jana Vaňhová, někdejší hejtmanka Ústeckého kraje v barvách ČSSD
5. Pavel Kouda, bývalý náměstek hejtmanky Vaňhové za ČSSD
6. Arno Fišera, bývalý náměstek hejtmanky Vaňhové za ČSSD
7. Jakub Pánik, někdejší první náměstek hejtmana Karlovarského kraje za ČSSD
8. Tomáš Hybner, exnáměstek primátorky Karlových Varů a bývalý krajský zastupitel v barvách ČSSD
9. Petr Vráblík, exředitel dotačního úřadu
10. Jiří Červinka, bývalý pověřený ředitel dotačního úřadu
11. Petr Navrátil, bývalý náměstek hejtmana Karlovarského kraje za ČSSD
12. Miloslav Čermák, bývalý náměstek hejtmana Karlovarského kraje za ČSSD
13. Petr Fiala, bývalý předseda ODS v Ústeckém kraji a někdejší krajský zastupitel (nejedná se o současného předsedu strany)
14. Renné Komínek, bývalý manažer ŘSD, hodnotitel projektů, ODS
15. Petr Horký, hodnotitel projektů, ČSSD
16. Zdislav Mazur, hodnotitel
17. Kamil Řezníček, hodnotitel, ODS
18. Vladimír Bártl, hodnotitel, exprimátor Mostu, ODS
19. Zdeněk Sysel, hodnotitel
20. Vladimír Macholda, bývalý manažer Správy a údržby silnic Ústeckého kraje, hodnotitel projektů
21. Otakar Skala, hodnotitel, ODS
22. Petr Kuliš, hodnotitel, ČSSD
23. Zdeněk Šnaider, hodnotitel
24. Aleš Dostál, advokát, ODS
25. Josef Novotný, exhejtman Karlovarského kraje, ČSSD
26. Jaroslav Borka, bývalý poslanec a někdejší zastupitel Karlovarského kraje, KSČM
27. Jiří Šulc, bývalý hejtman Ústeckého kraje, ODS

Obžalobu podal žalobce Tomáš Minx z Vrchního státního zastupitelství v Praze už loni v červnu. Její úvodní část, tedy popis skutků a vyjmenování trestných činů u jednotlivých obžalovaných má 135 stran. I s odůvodněním pak čítá kolem 700 stran. Celý spis má desítky tisíc stran.

„Trestná činnost obžalovaných spočívala převážně v sofistikovaném ovlivňování hodnotícího procesu výběru projektů soutěžících o dotace a doprovodnou trestnou činnost,“ uvedl Minx s tím, že u 22 obžalovaných jejich činnost kvalifikoval jako účast na organizované zločinecké skupině.

Většině obžalovaných hrozí až 16leté tresty.

Kauza se týká rozdělování dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji. Podle státního zástupce fungovala mezi lety 2008 a 2011 důmyslná síť, díky které mířily peníze k „zájmovým“ projektům a v důsledku vybranému podnikateli, městu či firmě.

Minx v obžalobě mimo jiné popisuje fungování hodnoticích komisí obsazených „správnými lidmi“, kteří dostali pokyny, jak který projekt obodovat.

Za hlavní dirigenty celé mašinerie označuje Daniela Ježka, někdejšího vlivného podnikatele a člena ODS, a Alexandra Nováka, podnikatele, exstarostu Chomutova a bývalého senátora za ODS. Oba měli na některých projektech sami profitovat.

Jako důkazy mají sloužit dokumentace k projektům, mnoho odposlechů nebo výpověď Petra Kušnierze.

Bývalý ředitel dotačního úřadu byl podle obžaloby roky doslova sluhou Nováka s Ježkem. Dokument popisuje, jak byl vůči nim až neuvěřitelně submisivní. Nakonec, když seděl ve vězení kvůli další linii kauzy ROP Severozápad, ale otočil a stal se spolupracujícím obviněným. Kromě něj všichni ostatní vinu odmítají.

Jak uvádí obžaloba, v rámci „cinknutého“ systému byly na stovky projektů poskytnuty dotace ve výši 14 miliard korun, kdy 12,8 miliardy bylo z fondů EU a zbylá suma pak ze státního rozpočtu a pokladen obou krajů.

Jak už bylo zmíněno výše, Petr Kušnierz už za ovlivňování dotačních projektů skončil ve vězení. Dostal souhrnný trest sedm let, ale díky podmíněnému propuštění se ven dostal dřív.

Vedle něj pak také někdejší náměstek hejtmanky Ústeckého kraje Pavel Kouda, další exředitel úřadu Pavel Markvart a úřednice Irena Kotlanová dostali v minulosti v jedné z kauz podmínky.

U Koudy i Kušnierze se však po zásahu Nejvyššího soudu věc vrátila k ústeckému krajskému soudu a následně se přičlenila k současné rozsáhlé kauze, ve které už v tu dobu byli stíhaní.

Ať případ řeší jinde

Hlavní líčení mělo původně začít už v září. Nakonec však soud musel přistoupit k odročení, protože advokát Jiří Schüller podal návrh, aby případ řešil jiný soud.

Zdůvodnil to tím, že přísedící soudce, tedy takzvané soudce z lidu, zvolili do funkce zastupitelé Ústeckého kraje. A ten v kauze vystupuje jako poškozený a nárokuje si škodu přes 133 milionů korun. Podle advokáta tak lze pochybovat o jejich nestrannosti.

Vrchní soud ale věc ponechal ústeckému krajskému soudu. 

Schüller také podával námitku podjatosti vůči příslušnému senátu Vrchního soudu (VS) v Praze, protože, jak uvedl, jeho soudci ve věci již v minulosti vyjádřili svůj názor. VS ale rozhodl, že podjatý není. Podal proto stížnost k Nejvyššímu soudu. O té zatím nebylo rozhodnuto. Advokát proto minulý týden žádal ústecký krajský soud o odročení. Ovšem neúspěšně.

Návrhy na obžalobu dalších lidí

V souvislosti s kauzou ROP Severozápad možná skončí u soudu i další lidé. Policie navrhla letos v červenci obžalovat deset lidí kvůli dotaci na rekonstrukci mosteckého hotelu Cascade. Označila je za členy organizované skupiny.

Policie tvrdí, že uchazeč o dotaci podal žádost týkající se rekonstrukce tří pater hotelu, přičemž věděl, že v jednom z pater se už uskutečnily stavební práce.

Vrchní státní zastupitelství v této věci zatím o podání obžaloby nerozhodlo.

Podmínky za „zlaté padáky“

S ROP Severozápad souvisí i kauza takzvaných zlatých padáků pro bývalé ředitele dotačního úřadu. Podle obžaloby si jeho někdejší šéfové Petr Kušnierz a Pavel Markvart přišli na statisíce korun díky nezákonným konkurenčním doložkám.

V případu už padly pravomocné tresty. Podmínky dostali někdejší hejtman Ústeckého kraje Jiří Šulc, právník Jan Martinovský a bývalý pověřený ředitel úřadu Jiří Červinka a také Pavel Markvart, jenž se podle žalobce nejprve v roli vedoucího odboru vnitřních činností podílel na uzavření doložky se svým předchůdcem Kušnierzem a on sám ji pak měl už při nástupu ve jmenovací listině.

Naproti tomu současná ředitelka úřadu Jana Havlicová byla zproštěna.

Definitivní tečku nicméně věc ještě nemá. Po podaných dovoláních se jí bude zabývat Nejvyšší soud.

  • Nejčtenější

Rozvod, má prohra. Voříšek o synech, bohu Nedvědovi i bláznivé dietě

Premium Evropský titul, zlato se Spartou, reprezentační srazy v pověstném hotelu Praha i rady od idolu Pavla Nedvěda, ale taky...

V litvínovském ghettu bourají další zničený dům, v paneláku bylo 144 bytů

V litvínovském Janově, největší sociálně vyloučené lokalitě v Česku, odstartovala demolice dalšího prázdného a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Český Hulk po ostudě před zraky Furyho přerušil kariéru. Boxera skolila jeho hlava

Český profesionální box ztrácí, přinejmenším dočasně, jeden ze svých největších talentů. Tomáš Šálek uvolnil titul...

Ve velkochovech se ke kravám chovají sadisticky, zjistila ochránkyně zvířat

Premium V českých kravínech jsou zvířata vnímána jen jako chodící stroje na maso a mléko, zjistila při práci dojičky ochránkyně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sedmnáctiletou matku s kojencem policie vypátrala na Děčínsku, jsou v pořádku

Policisté vypátrali sedmnáctiletou matku s jedenáctiměsíční dcerou, které hledali několik týdnů. Mladá žena se...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Vniknutí youtubera do krematoria policisté vyhodnotili jako přestupek

Dubnové vniknutí youtubera, který vystupuje pod pseudonymem Majk, do nezabezpečeného krematoria v Ústí nad Labem není...

Romští uprchlíci v Bílině bydlet nebudou, ministerstvo od nápadu ustoupilo

Romští uprchlíci z Ukrajiny v Bílině ubytovaní nebudou. Správa uprchlických zařízení (SUZ) ministerstva vnitra na...

Léky mění za neurostimulaci. Ovlivní i původ nemoci v mozku, říká psychiatr

Jakub Albrecht, nový primář psychiatrie nemocnice v Mostě, chce pacientům pomáhat novými způsoby léčby. „Velký rozvoj v...

Srnec spadl do zahradního bazénu, před utonutím ho zachránili strážníci

Srnce, který spadl do zahradního bazénu a nemohl se dostat ven, zachraňovali ve čtvrtek dopoledne strážníci a hasiči z...

Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě
Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě

Pražští jogíni se 21. června poprvé připojili k ostatním jogínům, aby s nimi oslavili Mezinárodní den jógy. Oslavy se zúčastnilo 400 jogínů a sešli...

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...