Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Soud začal rozplétat kauzu údajných miliardových machinací v ROP Severozápad

  10:57
Ústecký krajský soud začal řešit obří případ údajných machinací při rozdělování evropských dotací v rámci ROP Severozápad. Obžalovaných je 27 lidí – politiků, podnikatelů či úředníků včetně například někdejších hejtmanů. Podle státního zástupce se kauza týká projektů za více než 14 miliard korun.

Kvůli počtu účastníků soudního procesu probíhá hlavní líčení v budově Okresního soudu v Litoměřicích, která disponuje velkou jednací síní. 

Jednání mělo začít v devět hodin, nakonec se ale dveře jednací síně otevřely až krátce před desátou hodinou. Účastníci se před zahájením museli tísnit na chodbě. Poté zabralo spoustu minut usazování obžalovaných a jejich obhájců.

Z 27 obžalovaných jich nedorazilo pět. Každý ale požádal o konání v nepřítomnosti a senát jim vyhověl.

Nejdříve se ještě ozval jeden z advokátů Jiří Schüller, jenž zastupuje bývalého náměstka hejtmana Karlovarského kraje Petra Navrátila. Chtěl z případu vyloučit předsedu senátu Jiřího Blažka s tím, že je podle něj podjatý. Senát to ovšem odmítl.

Poté si slovo vzal Daniel Volák, advokát Jiřího Šulce. Někdejší hejtman Ústeckého kraje k soudu nepřišel ze zdravotních důvodů. Volák požádal, aby byl jeho případ vyloučen k samostatnému projednání. Předseda senátu Blažek k tomu řekl, že návrh zváží.

Samotné čtení obžaloby tak začalo až v 11 hodin. Kvůli její rozsáhlosti bude pokračovat i zítra. Teprve pak začnou vypovídat obžalovaní.

S novináři se dnes příliš bavit nechtěli. „Jsem nevinnej,“ prohodil pouze ve spěchu při začátku polední pauzy Daniel Ježek. 

Výjimkou byl v tomto ohledu Petr Navrátil. „Byli jsme s obžalobou seznámeni pochopitelně už dříve, ty největší emoce už pominuly,“ sdělil hloučku novinářů.

„Já jsem obžalován za politická rozhodnutí o potřebnosti či nepotřebnosti projektu pro region. Zbytek se mě v podstatě netýká a myslím, že většina z toho je smyšlenka pana Kušnierze. Celá organizovaná skupina je vymyšlený konstrukt pana státního zástupce, je to nesmysl. Proboha, vždyť ti lidé se mnozí potkali až tady. Neznají se,“ dodal.

Kdo je obžalovaný

1. Petr Kušnierz, bývalý ředitel dotačního úřadu pro Severozápad
2. Daniel Ježek, podnikatel, dříve člen ODS
3. Alexandr Novák, podnikatel, politik, dříve člen ODS
4. Jana Vaňhová, někdejší hejtmanka Ústeckého kraje v barvách ČSSD
5. Pavel Kouda, bývalý náměstek hejtmanky Vaňhové za ČSSD
6. Arno Fišera, bývalý náměstek hejtmanky Vaňhové za ČSSD
7. Jakub Pánik, někdejší první náměstek hejtmana Karlovarského kraje za ČSSD
8. Tomáš Hybner, exnáměstek primátorky Karlových Varů a bývalý krajský zastupitel v barvách ČSSD
9. Petr Vráblík, exředitel dotačního úřadu
10. Jiří Červinka, bývalý pověřený ředitel dotačního úřadu
11. Petr Navrátil, bývalý náměstek hejtmana Karlovarského kraje za ČSSD
12. Miloslav Čermák, bývalý náměstek hejtmana Karlovarského kraje za ČSSD
13. Petr Fiala, bývalý předseda ODS v Ústeckém kraji a někdejší krajský zastupitel (nejedná se o současného předsedu strany)
14. Renné Komínek, bývalý manažer ŘSD, hodnotitel projektů, ODS
15. Petr Horký, hodnotitel projektů, ČSSD
16. Zdislav Mazur, hodnotitel
17. Kamil Řezníček, hodnotitel, ODS
18. Vladimír Bártl, hodnotitel, exprimátor Mostu, ODS
19. Zdeněk Sysel, hodnotitel
20. Vladimír Macholda, bývalý manažer Správy a údržby silnic Ústeckého kraje, hodnotitel projektů
21. Otakar Skala, hodnotitel, ODS
22. Petr Kuliš, hodnotitel, ČSSD
23. Zdeněk Šnaider, hodnotitel
24. Aleš Dostál, advokát, ODS
25. Josef Novotný, exhejtman Karlovarského kraje, ČSSD
26. Jaroslav Borka, bývalý poslanec a někdejší zastupitel Karlovarského kraje, KSČM
27. Jiří Šulc, bývalý hejtman Ústeckého kraje, ODS

Obžalobu podal žalobce Tomáš Minx z Vrchního státního zastupitelství v Praze už loni v červnu. Její úvodní část, tedy popis skutků a vyjmenování trestných činů u jednotlivých obžalovaných má 135 stran. I s odůvodněním pak čítá kolem 700 stran. Celý spis má desítky tisíc stran.

„Trestná činnost obžalovaných spočívala převážně v sofistikovaném ovlivňování hodnotícího procesu výběru projektů soutěžících o dotace a doprovodnou trestnou činnost,“ uvedl Minx s tím, že u 22 obžalovaných jejich činnost kvalifikoval jako účast na organizované zločinecké skupině.

Většině obžalovaných hrozí až 16leté tresty.

Kauza se týká rozdělování dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji. Podle státního zástupce fungovala mezi lety 2008 a 2011 důmyslná síť, díky které mířily peníze k „zájmovým“ projektům a v důsledku vybranému podnikateli, městu či firmě.

Minx v obžalobě mimo jiné popisuje fungování hodnoticích komisí obsazených „správnými lidmi“, kteří dostali pokyny, jak který projekt obodovat.

Za hlavní dirigenty celé mašinerie označuje Daniela Ježka, někdejšího vlivného podnikatele a člena ODS, a Alexandra Nováka, podnikatele, exstarostu Chomutova a bývalého senátora za ODS. Oba měli na některých projektech sami profitovat.

Jako důkazy mají sloužit dokumentace k projektům, mnoho odposlechů nebo výpověď Petra Kušnierze.

Bývalý ředitel dotačního úřadu byl podle obžaloby roky doslova sluhou Nováka s Ježkem. Dokument popisuje, jak byl vůči nim až neuvěřitelně submisivní. Nakonec, když seděl ve vězení kvůli další linii kauzy ROP Severozápad, ale otočil a stal se spolupracujícím obviněným. Kromě něj všichni ostatní vinu odmítají.

Jak uvádí obžaloba, v rámci „cinknutého“ systému byly na stovky projektů poskytnuty dotace ve výši 14 miliard korun, kdy 12,8 miliardy bylo z fondů EU a zbylá suma pak ze státního rozpočtu a pokladen obou krajů.

Jak už bylo zmíněno výše, Petr Kušnierz už za ovlivňování dotačních projektů skončil ve vězení. Dostal souhrnný trest sedm let, ale díky podmíněnému propuštění se ven dostal dřív.

Vedle něj pak také někdejší náměstek hejtmanky Ústeckého kraje Pavel Kouda, další exředitel úřadu Pavel Markvart a úřednice Irena Kotlanová dostali v minulosti v jedné z kauz podmínky.

U Koudy i Kušnierze se však po zásahu Nejvyššího soudu věc vrátila k ústeckému krajskému soudu a následně se přičlenila k současné rozsáhlé kauze, ve které už v tu dobu byli stíhaní.

Ať případ řeší jinde

Hlavní líčení mělo původně začít už v září. Nakonec však soud musel přistoupit k odročení, protože advokát Jiří Schüller podal návrh, aby případ řešil jiný soud.

Zdůvodnil to tím, že přísedící soudce, tedy takzvané soudce z lidu, zvolili do funkce zastupitelé Ústeckého kraje. A ten v kauze vystupuje jako poškozený a nárokuje si škodu přes 133 milionů korun. Podle advokáta tak lze pochybovat o jejich nestrannosti.

Vrchní soud ale věc ponechal ústeckému krajskému soudu. 

Schüller také podával námitku podjatosti vůči příslušnému senátu Vrchního soudu (VS) v Praze, protože, jak uvedl, jeho soudci ve věci již v minulosti vyjádřili svůj názor. VS ale rozhodl, že podjatý není. Podal proto stížnost k Nejvyššímu soudu. O té zatím nebylo rozhodnuto. Advokát proto minulý týden žádal ústecký krajský soud o odročení. Ovšem neúspěšně.

Návrhy na obžalobu dalších lidí

V souvislosti s kauzou ROP Severozápad možná skončí u soudu i další lidé. Policie navrhla letos v červenci obžalovat deset lidí kvůli dotaci na rekonstrukci mosteckého hotelu Cascade. Označila je za členy organizované skupiny.

Policie tvrdí, že uchazeč o dotaci podal žádost týkající se rekonstrukce tří pater hotelu, přičemž věděl, že v jednom z pater se už uskutečnily stavební práce.

Vrchní státní zastupitelství v této věci zatím o podání obžaloby nerozhodlo.

Podmínky za „zlaté padáky“

S ROP Severozápad souvisí i kauza takzvaných zlatých padáků pro bývalé ředitele dotačního úřadu. Podle obžaloby si jeho někdejší šéfové Petr Kušnierz a Pavel Markvart přišli na statisíce korun díky nezákonným konkurenčním doložkám.

V případu už padly pravomocné tresty. Podmínky dostali někdejší hejtman Ústeckého kraje Jiří Šulc, právník Jan Martinovský a bývalý pověřený ředitel úřadu Jiří Červinka a také Pavel Markvart, jenž se podle žalobce nejprve v roli vedoucího odboru vnitřních činností podílel na uzavření doložky se svým předchůdcem Kušnierzem a on sám ji pak měl už při nástupu ve jmenovací listině.

Naproti tomu současná ředitelka úřadu Jana Havlicová byla zproštěna.

Definitivní tečku nicméně věc ještě nemá. Po podaných dovoláních se jí bude zabývat Nejvyšší soud.

  • Nejčtenější

Město čistilo vodu v koupališti chemií. Skoro po 20 letech zjistilo, že nesmí

Jen dva týdny bylo letos otevřené přírodní koupaliště v Oseku na Teplicku. Zavřelo se kvůli výskytu sinic. Za špatnou kvalitu vody nejspíš může to, že bylo město, správce koupaliště, koncem loňského...

13. července 2024  9:17

Američané, podívejte na tu krásu. Televize v USA už roky propaguje Česko

Premium

Už jste o ní slyšeli? Česko-americká nekomerční televizní společnost Czech American TV se věnuje propagaci přírodních i architektonických krás České republiky v zámoří. Existuje už přes dvě dekády....

16. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Obejmu ji a píchnu. Devítiletý chlapec plánoval vraždu vychovatelky v domově

Devítiletý hoch chtěl v jednom z dětských sociálních zařízení na Chomutovsku zavraždit vychovatelku. Jak zjistila redakce iDNES.cz z výroční zprávy Nejvyššího státního zastupitelství, dítě útok...

16. července 2024  17:53

V jezeře u Mostu utonul chlapec, policie úmrtí šetří jako nedbalost

V jezeře Matylda u Mostu v pondělí v podvečer našli utonulé dítě. Po pohřešovaném chlapci pátraly všechny složky integrovaného záchranného systému, a to i za pomoci člunu a potápěčů. Policie případ...

16. července 2024  8:32,  aktualizováno  10:07

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na Lounsku se srazil minibus s autem, mezi zraněnými jsou ženy z věznice

Nehoda minibusu a osobního auta u Lubence na Lounsku si dnes odpoledne vyžádala dvanáct zraněných. Čtyři lidi s podezřením na středně vážná až vážná zranění odvezli záchranáři do nemocnice v Mostě. V...

19. července 2024  13:07,  aktualizováno  17:04

El Turco s falešným knírem v Mostě létal. Vyhrál a zdolal i svůj traťový rekord

Cílovou rovinku prosvištěl na zadním kole jako kaskadér. Mohl si to dovolit; turecký fenomén Toprak Razgatlioglu při sobotním závodě mistrovství světa superbiků v Mostě všem uletěl. Připsal si už...

20. července 2024  17:46

Ocel, kam se podíváš. Obří sochy autor deformuje i pádem z desítek metrů

Prostory parkánu Severočeské galerie výtvarného umění v Litoměřicích na celé léto opanovaly ocelové objekty oceňovaného mladého sochaře Jana Dostála. Instalace necelé desítky monumentálních děl...

20. července 2024  8:16

Na Lounsku se srazil minibus s autem, mezi zraněnými jsou ženy z věznice

Nehoda minibusu a osobního auta u Lubence na Lounsku si dnes odpoledne vyžádala dvanáct zraněných. Čtyři lidi s podezřením na středně vážná až vážná zranění odvezli záchranáři do nemocnice v Mostě. V...

19. července 2024  13:07,  aktualizováno  17:04

Eiffelovka už se rýsuje. U Mostu roste dominanta Olympijského festivalu

U jezera Most finišuje stavba repliky Eiffelovy věže, která bude dominantou chystaného Olympijského festivalu. Ten slavnostně začne 25. července a potrvá až do 11. srpna, tedy souběžně s hrami v...

19. července 2024  15:02

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

Depp randí s ruskou modelkou, která žije v Praze. Seznámili se ve Varech

Herec Johnny Depp (61) byl po bouřlivém rozvodu s herečkou Amber Heardovou (38) často vídán s mladou blondýnkou. Před...