„Jsem rád, že se toto úsilí podařilo po několika letech dotáhnout. Chceme pramen mnohem více zviditelnit a máme i další plány, které si ale zatím nechám pro sebe. Potenciál pramene je do budoucna výrazně větší, než si dnes dokážeme představit,“ říká starosta Milan Rychtařík (ANO) s tím, že využití pramene může být zajímavé i pro případné investory.
Slaný pramen vyvěrá z hloubky 1 100 metrů. Je vyveden na tři různá místa. Dvě z nich jsou veřejně přístupná – jedno je ve venkovním areálu nemocnice, druhé v jižní části města, a to na návrší zvaném U Spravedlnosti, kde radnice plánuje úpravu okolí vývěru. „Chceme, aby to místo bylo estetičtější,“ zmiňuje starosta.
Třetí vývod pramene se nachází v domově pro seniory. Podle Martina Novotného z ministerstva zdravotnictví právě zde mohou vodu začít využívat k rehabilitační péči ve formě vanových koupelí.
Léčivý pramen u svaté Anny po pěti letech ožil, příroda si poradila sama![]() |
Ředitelka domu pro seniory Libuše Machillová uvádí, že do budoucna se tak zřejmě stane. „Není to však otázkou nejbližší doby,“ doplňuje.
Podle Novotného by pak musel mít každý další subjekt, který by chtěl zdroj Luna využívat, povolení ministerstva.
Výjimečnost vody z Luny potvrdil hydrogeolog Tomáš Vylita, kterého si město najalo jako odborného garanta. „Je vysoce mineralizovaná – obsahuje 17,5 gramu rozpuštěných látek v jednom litru, což ji jednoznačně řadí k nejsilněji mineralizovaným zdrojům u nás,“ popisuje Vylita.
Jde o kyselku takzvaného hydrogenuhličitanosodného typu se zvýšeným obsahem lithia, barya, fluoridů či bromidů. Při vývěru dosahuje teploty přes 20 °C.
Uvádí se, že voda se dá využít jak zevně, je vhodná třeba k léčbě zánětlivých dermatologických onemocnění, tak i k pitným kúrám u pacientů s gastrointestinálními chorobami, příznivě působí na léčbu pacientů s chorobami jater.
Na nadměrné pití pozor
Místní obyvatelé jsou zvyklí si pro vodu k veřejně přístupným vývěrům chodit po celá desetiletí. Avšak dlouhodobé a nadměrné pití není vhodné. „Vody se může užívat maximálně 250–400 mililitrů denně, a to pod lékařským dohledem,“ píše se na webu společnosti Nemocnice Agel Louny, v jejímž areálu se jeden z vývěrů nachází.
Aby Louny získaly povolení ministerstva k užívání přírodního léčivého zdroje minerální vody ze zdroje Luna, musela radnice splnit řadu podmínek. Šlo třeba o obnovu technologie vrtu, došlo tak k výměně zkorodovaných nadzemních komponentů vrtu a instalaci měřicích zařízení pro monitorování teploty, průtoku a tlaku vody. O vrt a pramen se musí město starat a udržovat ho.
„V pravidelných intervalech zajišťuji mikrobiologické a chemické analýzy. To je nezbytné, aby Louny o povolení nepřišly,“ poznamenává Vylita.
Pramen byl objeven při náhodném geologickém průzkumu v první polovině 60. let minulého století.