Lovosická secesní radnice prokoukne, vyhlídka z věže však musí počkat

  7:27aktualizováno  7:27
Fasáda bývalé secesní radnice z roku 1907 v Lovosicích, která patří k dominantám města, bude brzy zářit novotou. Na její obnově se začne pracovat tento měsíc, opravy budou stát Lovosice, které jsou vlastníkem budovy, více jak sedm milionů korun a potrvají rok.

Radnice v secesním slohu byla dokončena v roce 1908, dnes v ní sídlí třeba lékaři a mají tu svůj jednací sál lovosičtí zastupitelé. | foto: Město Lovosice

„Oprava začne kompletním odstraněním stávajících nátěrů. Bude nutné zrenovovat a doplnit chybějící a porušené plochy. Fasáda se poté přeštukuje. Finální vrstva by měla být ze silikátového nátěru v odstínu, který určí zástupce státní památkové péče,“ uvedla mluvčí lovosické radnice Ivana Kocánková.

U kamenných prvků se odstraní všechny nevhodné opravy a plomby. „Doplněny budou chybějící plastické části fasády tak, aby byla co nejvíce zachována věrohodnost podle originálu. Kameny budou také speciálně upraveny takzvanou hydrofobizací plochy,“ dodala Kocánková.

Opravit se také musí kamenné ozdobné prvky na věži a štítu radnice.

Původní omítky z roku 1907 byly podle Kocánkové vápenné a poměrně měkké. „Na mnoha místech budovy jsou částečně dochované dodnes, ale na exponovaných místech, jako jsou nároží nebo římsy, docházelo častěji k poškozením. Ta byla vždy s ohledem na časové období opravena tehdejšími stavebními technikami,“ popsala mluvčí.

„Na fasádě se tudíž nachází celá řada různých druhů omítek. Na současném neutěšeném stavu se značnou měrou podílelo použití žluté akrylátové barvy při rekonstrukci v roce 2008. Tato povrchová úprava není paropropustná a zcela omezila ‚dýchání‘ fasády. Tato omítka je po jedenácti letech fungování naprosto dožilá,“ doplnila Kocánková.

Fotogalerie

Budova radnice, v níž jsou dnes ordinace lékařů, infocentrum a mají zde svůj jednací sál lovosičtí zastupitelé, byla slavnostně otevřena 12. ledna 1908.

Má obdélníkový tvar písmene L a v nároží ulic Osvoboditelů a Školní se nachází věž, jež tvoří dominantu objektu i celého okolního prostoru. I ta by měla v budoucnu projít rekonstrukcí a proměnit se ve vyhlídku.

„V předchozích letech fungovala věž staré radnice jako vyhlídka při příležitosti konání Václavské pouti. Od roku 2016 však není kvůli špatnému technickému stavu přístupná. Projekt rekonstrukce budovy staré radnice má více fází,“ sdělil starosta Milan Dian (ANO).

„První z nich je celková obnova fasády budovy, kterou zahajujeme nyní. Další částí je zvažovaná oprava interiéru radniční věže a vybudování vyhlídky,“ řekl starosta s tím, že na přebudování věže na vyhlídku bude město hledat vhodný dotační titul.

Nejčtenější

Stát podporuje lenost a zneužívání dávek, říká šéfka ústecké sociálky

Ivana Šťastná, vedoucí sociálního odboru ústeckého magistrátu.

Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá nový systém vyplácení sociálních dávek. Návrhy připomínkuje vedoucí...

Děti z tábora na Lounsku otrávila bakterie, která v jídle produkuje jed

Že jíte doma těstoviny celkem často? Na Valentýna vyberte ty ve tvaru srdíček a...

Hygienici objevili ve vzorcích potravin z kuchyně dětského tábora v Žerotíně na Lounsku, kde tři desítky dětí postihly...

Při srážce s autem vykolejil na Lounsku rychlík, škoda je dvacet milionů

Nehoda na přejezdu u Hořetic na Lounsku (16. července 2019)

Na Lounsku vjelo osobní auto před rychlík z Mostu do Plzně. Vážně vypadající nehoda nakonec skončila jen jedním lehkým...

Co může za sesuv na D8? Podle odborníků déšť a nezajištěný zářez

Podle odborníků z Technické univerzity Ostrava se ve svahu objevily trhliny už...

Nezajištěný zářez trasy dálnice ve svahu a silný déšť jsou podle odborníků z Technické univerzity Ostrava hlavními...

Pod lipami v Ústí ležely desítky čmeláků, zřejmě uhynuly vyčerpáním

Čmeláci pod lipami v Ústí zřejmě uhynuli vyčerpáním

Desítky mrtvých čmeláků a včel se v minulých dnech objevily v ulici Sociální péče na sídlišti Severní Terasa v Ústí nad...

Další z rubriky

Senior zavraždil v teplickém bytě ženu, pak spáchal sebevraždu

Ilustrační snímek

Policie od víkendu prošetřuje násilnou smrt muže a ženy v Teplicích. Obě mrtvoly byly v bytě panelového domu na tamním...

Nevěstě zmizel v trampském srubu kufr peněz, pátrání ztížila opilost hostů

Kufr z přepadení v Náchodě jako jeden z důkazů (16.9.2015).

Po kufru plném peněz pátrali policisté na netradiční svatbě v Duchcově. Oslava se odehrávala o víkendu v trampském...

Ústecká zoo má plán pro udržení chovu slonů, uvažuje o stádu čtyř samců

Ošetřovatel Petr Kiebel se slonicemi Dehli a Kalou ve výběhu ústecké zoo v...

Až čtyři sloní samce by mohla časem chovat ústecká zoologická zahrada. Jejich skupina by měla zastoupit slonici Delhi,...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz