Středa 8. července 2020, svátek má Nora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 8. července 2020 Nora

V lounské vagonce to vře. Nechoďte do práce, vyzvali dělníky noví majitelé

  11:17aktualizováno  11:17
Kolem lounské opravny a výrobny železničních vozů to opět vře a výroba se zadrhla. Noví majitelé, bratři Peter a Rudolf Šuškovi, vyzvali zaměstnance, aby byli doma a nechodili do práce. To se ale nelíbí nájemci areálu, společnosti Vagonka Louny, která tu má ještě do srpna smlouvu a sjednané kontrakty.

Kolem lounské opravny a výrobny železničních vozů to opět vře a výroba se zadrhla. | foto: Miroslava Strnadová, 5plus2.cz

„Chování nových majitelů je pro nás nepochopitelné. Jejich kroky nám způsobují obrovské škody, máme sjednané zakázky za 350 milionů korun, které jsou ohroženy,“ uvedl generální ředitel Vagonky Louny Vojtěch Vágner.

„Budeme se bránit soudní cestou a požadovat náhradu škod,“ dodal Vágner s tím, že Šuškové porušují dříve uzavřené dohody o spolupráci.

Vztahy s novými majiteli se změnily a vyhrotily na začátku června, kdy areál fakticky přebrali. Podle Vágnera došlo k blokování vjezdu a zablokování železniční vlečky, která je pro provoz opravny klíčová. Transportují se po ní opravené železniční vagony k zákazníkům.

Vagonka Louny patří do impéria Czechoslovak Group Michala Strnada, který před časem převzal rozsáhlý holding po otci Jaroslavovi.

V lounském areálu chtěla společnost vyrábět do konce srpna, kdy jí vyprší smluvní nájem areálu. Dohoda o spolupráci jim zajišťovala i zaměstnávání stávajících zaměstnanců, kteří přešli pod nové majitele.

Výrobu se teď firma snaží udržet pomocí několika desítek agenturních dělníků, přišla ale o stovky kmenových pracovníků.

„V nejhorším případě budeme muset výrobu přesunout do jiného našeho závodu a škody budou mnohem vyšší,“ dodal Vágner.

Firma bratrů Šuškových Traťová strojní společnost se k situaci po dotazu MF DNES nevyjádřila. Zaměstnance informovala, že nemá dostatek zakázek, mají zůstat doma a vyplácet jim bude průměrný výdělek. Konkrétní termín, do kdy tento stav potrvá, neuvádí.

Pokud najdu jinou práci, odejdu, říká zaměstnanec

„Jsme doma. Vyjádření nových majitelů nebudí moc důvěru, na papír se dá napsat ledacos. Posledních několik měsíců jsme měli práce dost a výplaty chodily v termínu. Co bude teď, nevíme,“ krčí rameny jeden ze zdejších pracovníků.

„Pokud najdu jinou práci, odejdu,“ pronesl stroze další.

Výrobní areál, který se rozkládá na ploše 2,5 hektaru a jehož historie spadá do 19. století, toho v posledních letech zažil hodně. Do velkých finančních problémů se podnik Heavy Machinery Services (HMS), nesoucí původně název Lostr a později Legios, dostal v roce 2013.

Tehdy odstartovalo složité insolvenční řízení, kdy se pohledávky vyšplhaly na 3,3 miliardy korun. V roce 2015 otěže řízení přebrala insolvenční správkyně Ivana Hýsková.

Poukázala na podivné personální a manažerské propojení společnosti HMS a další firmy zabývající se stejným druhem podnikání Legios Loco, která v areálu vozy opravovala. Vyšlo najevo, že podnik ovládá policií stíhaný podnikatel František Savov, který žije ve Velké Británii. Soud následně zastavil reorganizaci HMS a vyhlásil konkurz.

Loni se v lounské vagonce i střílelo

V polovině loňského roku pak insolvenční správkyně vypověděla firmě Legios Loco nájemní smlouvu, což vyústilo až v ozbrojený konflikt. V areálu fabriky se střetly dvě skupiny z bezpečnostních agentur, které se do sebe pustily.

Aby správkyně překlenula období, než bude areál prodán, a výroba se nezastavila, pronajala ho společnosti Dako-cz patřící do holdingu miliardáře a zbrojaře Jaroslava Strnada. Výrobu tam rozjela dceřiná společnost Vagonka Louny.

Na podzim bylo vyhlášeno výběrové řízení na nového majitele. Vagonka Louny chtěla zadluženou fabriku koupit, ale přeplatila ji ostravská společnost Traťová strojní společnost bratrů Šuškových, která za ni dala 750,75 milionu korun. To byl trojnásobek její účetní hodnoty.

Nynější kroky nových majitelů jsou záhadou i pro insolvenční správkyni. „Situaci vnímáme velmi negativně, neboť jsme léta usilovali o záchranu tohoto podniku, a jakoukoli agresi v jeho prostorách tedy vnímáme jako zmar této práce insolvenčního správce, soudu a věřitelského výboru,“ okomentovala situaci Hýsková.

„Ovšem předáním areálu novému vlastníkovi role insolvenčního správce v tomto příběhu skončila a nejsem tak schopna nelogickému počínání nového vlastníka zabránit. Smysl jeho počínání mi ale zcela uniká,“ dodala Hýsková.

  • Nejčtenější

Otčím, který dostal 22 let za utýrání nevlastního syna, zemřel ve věznici

Vrah lounského batolete, kterého pražský vrchní soud minulý týden poslal na 22 let do vězení, si svůj trest už...

Měla jsem strach, aby mě nezabil, vypověděla dívka znásilněná Afričanem

Exkluzivně Státní zástupkyně se odvolala proti verdiktu, kterým litoměřický soud uložil dvouleté vězení a ústavní léčení...

Mladý muž jel na elektrokoloběžce, nepřežil srážku s autem

Jeden lidský život si vyžádala dopravní nehoda osobního auta a elektrokoloběžky na Litoměřicku. Stala se v sobotu kolem...

V zahrádkářské kolonii se propadla země do dutiny po „selské“ těžbě uhlí

Bánští záchranáři likvidovali propad půdy v zahrádkářské kolonii v ústecké části Všebořice. Zemina se začala propadat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přátelé hokejisty Buchtely, který bojuje s rakovinou srdce, žádají o pomoc

Hokejisté, ale i kamarádi a fanoušci se skládají na pomoc pro obránce Ondřeje Buchtelu, který zápasí se zhoubným...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  • Další z rubriky

Propustíme 200 zaměstnanců včetně manažerů, říká ředitel sklárny AGC

Jedním z odvětví, kterých se pandemie koronaviru dotkla nejvíce, je automobilový průmysl. Řada automobilek přestala...

Zámek Jezeří obnovuje honosný divadelní sál upravený pro Beethovena

Divadelní sál zámku Jezeří, kde před tehdejší smetánkou koncertoval Beethoven či Haydn, prochází po desetiletích...

Stav vodních toků v Ústeckém kraji je nevyhovující, varuje zpráva povodí

Zatímco z většiny potoků ve vrcholových partiích Krušných hor by mohl člověk bez problémů pít, po konzumaci vody z...

Moldava a německé Holzhau chtějí po 75 letech obnovit železniční spojení

Osm kilometrů dlouhý úsek moldavské dráhy z Moldavy na Teplicku do německého Holzhau má velkou naději na obnovu....

Najdete na iDNES.cz