„Mohu potvrdit, že jsme zhruba do pondělního poledne řešili situaci v jedné lounské firmě. Jelikož došlo ke konfliktní situaci, policisté byli nuceni použít donucovacích prostředků a jednou vystřelili do vzduchu,“ sdělila mluvčí policie Irena Pilařová s tím, že na místě policisté nikoho nakonec nezatkli.
V areálu firmy se strhla potyčka mezi ochrankou najatou insolvenční správkyní a zhruba třicetihlavou skupinou mužů, kteří se pokusili zabránit v pokračování inventarizaci majetku.
„Zhruba v půl čtvrté ráno pronikly do areálu Heavy Machinery Services (HMS) asi tři desítky mužů, někteří vyzbrojeni tyčemi, kteří se prezentovali jako personál společnosti Legios Loco a vyvolali potyčku s ostrahou,“ popsala insolvenční správkyně Petra Hýsková.
Na ranní směnu přišlo také několik desítek zaměstnanců. Ti se do areálu nedostali.
„S ohledem na situaci, kdy jsem nemohla zaměstnancům HMS garantovat jejich bezpečnost, jsem byla nucena rozhodnout, že areál bude až do obnovení bezpečnosti uzavřen,“ dodala Hýsková.
Lounská vagonkaLounská vagonka se do problémů dostala na podzim roku 2013, kdy na ni podala návrh na insolvenci slovenská Všeobecná úvěrová banka kvůli tehdy více než dvousetmilionové pohledávce. Závazky se nakonec vyšplhaly na téměř 3,3 miliardy korun. Následně se společnost několikrát přejmenovala z původního názvu Legios na Heavy Machinery Services. V roce 2014 soud vyhlásil její úpadek. V létě 2014 soud na návrh společnosti povolil reorganizaci. V říjnu 2017 krajský soud v Českých Budějovicích zakázal dlužníkovi manipulovat se svým majetkem. V lednu 2019 tentýž soud zamítl další reorganizaci firmy, v dubnu jeho rozhodnutí zrušil Vrchní soud v Praze a případ vrátil. V posledním rozhodnutí českobudějovický soud zopakoval, že má pochybnosti o čistých úmyslech dlužníka. Firma Legios Loco patří kyperské společnosti Kirosium Limited. Vlastníkem HMS je litoměřická firma Trinites CZ. Obě společnosti jsou personálně propojené. |
Jak dlouho to potrvá, nesdělila. Situaci chce ale vyřešit brzy. „Základní je, aby v areálu HMS zůstala zachována výroba tak, aby podnik i jeho zaměstnanci měli do budoucna perspektivu,“ doplnila.
Mezi několika stovkami zaměstnanců zadlužené lounské vagonky panuje nejistota. Výroba se zastavila v pátek, dva dny poté, co Krajský soud v Českých Budějovicích poslal firmu Heavy Machinery Services (HMS, dříve Legios) do konkurzu.
Ukončil tak reorganizaci, během níž se měla společnost se závazky vypořádat sama. To se ale nestalo během pěti let, po které je vagonka v úpadku. Podle soudu naopak dochází k vyčerpání majetkové podstaty dlužníka. amosoudce Zdeněk Strnad tak potvrdil dřívější verdikt krajského soudu.
„Dlužník podáním návrhu na povolení reorganizace sleduje nepoctivý záměr,“ stojí mimo jiné v usnesení soudu s tím, že problematické je především koncernové propojení se společností Legios Loco, a. s., která v podstatě přezvala podnikaní HMS a působí ve stejném areálu.
Firma se znovu odvolá k vrchnímu soudu
Proti soudnímu verdiktu se firma ohradila a znovu se odvolá k vrchnímu soudu.
„Soudce Strnad zjevně a nepochopitelně ignoroval rozhodnutí nadřízeného Vrchního soudu v Praze, který jasně ve svém předchozím rozhodnutí určil, jak má krajský soud postupovat. Soudce tak zasáhl do procesních práv HMS a jejích věřitelů mimo svoji pravomoc opakovaně,“ uvedla mediální konzultantka HMS Iva Šachová.
Insolvenční správkyně dlouhodobě poukazuje na to, že s ní firmy nespolupracují.
„Účetnictví, ze kterého by bylo možné zjistit vzájemné vztahy mezi společnostmi HMS a Legios Loco, je nedostupné, management obou společností, kdy se personál obou prolíná, se mnou nespolupracuje a vystupuje konfrontačně,“ upozornila insolvenční správkyně Petra Hýsková.
Vyjádření firmy Legios Loco se MF DNES nepodařilo získat. Na telefonním čísle v pražském sídle nikdo nezvedal telefon.