„Jsem rád, že jsme se dohodli se spolkem Sýkora 2020 (který se na vzniku díla podílel – pozn. red.) a firmou na opravě. Věřím, že nový povrch nebude klouzat a ani se loupat,“ zmínil starosta Pavel Janda (Pro lepší Louny) i dřívější problém, který tomu současnému předcházel.
Náklady ve výši několika set tisíc korun nepůjdou z městského rozpočtu, uhradí je zmíněný spolek Sýkora 2020. „Mrzí nás v jakém stavu malba je. Od začátku vše kolem díla sledujeme a připravovali jsme se na tuto variantu,“ uvedla jeho předsedkyně Jolana Planičková.
Úprava piazzetty byla dokončena teprve v roce 2019, náklady byly téměř devět milionů. Projekt kromě namalování obrazce zahrnoval i odstranění původních okrajových zídek, přestavbu vstupu do galerie, která se nachází v suterénu divadla, a nabarvení fasády celé budovy. Město uhradilo částku 5,6 milionu korun, dále přispěl spolek Sýkora 2020 z finanční sbírky a další sponzoři.
Původní betonové dlaždice nahradil obraz o velikosti více než 170 metrů čtverečních. Jeho motiv Zdeněk Sýkora navrhl už na začátku 60. let minulého století na protipožární železnou divadelní oponu. Tam se ale nedochoval, při rekonstrukci divadelní budovy v letech 2001 až 2003 byla opona zničena.
Už krátce po dokončení se ukázalo, že bílé části obrazce za deště kloužou. Firma na ně proto nanesla další vrstvu nátěru, který je drsnější. Jenže ta se s ostatními vrstvami malby dostatečně nespojila a začala se loupat. To by se po dokončení nového povrchu už dít nemělo.
„Celou plochu obrousíme a obraz namalujeme znovu. Pak by nemělo docházet k odlupování,“ uvedl jeden z pracovníků firmy Coming plus, která opravu provádí. Povrch je vytvořen technikou epoxidové stěrky, práce potrvají několik týdnů.
Díla na komínech i chodníku
Autory současné podoby piazzetty jsou architekt Josef Pleskot a Lenka Sýkorová, manželka a spolupracovnice Zdeňka Sýkory. Vycházeli z dochované dokumentace, mimo jiné z fotografie, která zachycuje Sýkoru a jiného lounského malíře Vladislava Mirvalda při malování divadelní opony.
„Stav díla nebyl dlouho akceptovatelný. Jsem ráda, že spolek Sýkora 2020 inicioval jeho opravu,“ řekla Sýkorová.
Lounská realizace není jediným Sýkorovým dílem ve veřejném prostoru, vytvořil jich několik. Třeba černobílou mozaiku na větracích komínech na Letenské pláni v Praze, liniové obrazy ve vstupní hale Řízení letového provozu v Jenči u Prahy, obklad stěny v pražské Jindřišké ulici či obklad v atriu kulturního domu v Litvínově.
Litvínov má od něj i mozaiku na chodníku a stěně přilehlého domu, dílo je ale ve špatném stavu.