Sto tisíc třícentimetrových lososů vyplouvá do řek v Českém Švýcarsku

  18:38aktualizováno  18:38
Před dvěma měsíci vědci vysadili do inkubačních schránek v říčkách Jetřichovická Bělá a Kamenice na území Národního parku České Švýcarsko sto tisíc jiker lososů ve stádiu očního bodu. Dnes část dvou až třícentimetrových rybiček vypustili na svobodu.

Metodu vývoje mladých lososů v plovoucích inkubátorech odborníci zatím hodnotí jako velice úspěšnou. 

„Na Bělé u Jetřichovic bylo minimum mrtvých jiker, úspěšnost inkubace je hodně vysoká. Kolem 98 procent,“ sdělil Jiří Křesina z neziskové organizace Beleco, která stojí za projektem podpory kriticky ohroženého lososa obecného a jeho návratu do českých řek.

Fotogalerie

„Říčkou neprošly žádné větší průtoky, které by vývoj ohrozily. V druhé lokalitě na Kamenici ovlivnily negativně inkubaci tři větší průtoky. Úspěšnost tam tedy bude nižší. Odhaduji ji tak kolem osmdesáti procent. I tak se ale jedná o velký úspěch,“ dodal Jiří Křesina.

Osmnáct plovoucích inkubátorů v Bělé a šestnáct v Kamenici hlídaly po celou dobu fotopasti. Výzkumníci se totiž z počátku obávali zvědavců, kteří by mohli schránky otevřít či poničit.

To se naštěstí nepotvrdilo a fotopasti pouze prozradily, že nejvíce návštěvníků v okolí pokusných stanovišť bylo vždy o nedělích.

„Zřídili jsme tu proto i provizorní informační cedule, které popisují, o co se jedná a fotografie lidem navíc ukazují v jaké fázi se právě jikry či plůdek nacházejí,“ doplnil Křesina.

Čerstvě vypuštění lososi, které v tuto chvíli ohrožují predátoři jako je pstruh, volavka nebo ledňáček, budou v následujících týdnech přirozeně migrovat do řeky Kamenice a ještě později po řece Labi až do Severního moře a dále do oceánu. Do Česka a řeky Kamenice by se měli vrátit po čtyřech až pěti letech.

Celý projekt začal v září loňského roku a potrvá pět let. Každý rok se tak bude v národním parku tímto způsobem inkubovat sto tisíc lososů. Nová metoda líhnutí jim má v dospělosti ještě více pomoci k návratu do jejich „rodných“ vod, kam se vracejí zpět z moře vytřít.

Při tomto způsobu odchovu je totiž malá rybička v domovské vodě déle než při metodě vypouštění živých plůdků, a proto by měla i po několika letech při návratu z moře lépe rozpoznat chuť vody.

Záchrana lososů

  • Každé jaro, během následujících pěti let, se bude sto tisíc lososů líhnout ve speciálních plovoucích inkubátorech. Ty jim mají pomoci při návratu z moře zpět na sever Čech.
  • Jikry pocházejí ze specializované líhně ve Švédsku. V saském Neustadtu se po smíchání s mlíčím nechají nalíhnout do stadia očních bodů, tedy životaschopné rybičky.
  • Cena jednoho jedince jsou necelé čtyři koruny.

Páteční akce vypouštění malých ryb se zúčastnil i hydrobiolog Krkonošského národního parku Adam Bednařík. „Inkubační schránky by se mohly využít pro rozmnožování i jiných druhů ryb. U nás v Krkonoších by byly vhodné například pro pstruha,“ uvedl odborný pracovník nejstaršího českého národního parku.

Bednařík dodal, že kvůli silnému okyselení řek v minulosti pstruh z některých částí toků našich nejvyšších hor také vymizel a v současné době mu přirozený návrat znemožňují četné překážky v tocích.

Nezávisle na vědeckém výzkumu spolku Beleco pokračuje v Českém Švýcarsku i nadále vysazování lososích plůdku. To už jednadvacet let organizují rybáři spolu s národním parkem. Za pár dnů by tak do vod Chřibské Kamenice měly přibýt další tisíce malých lososů.

I přes všechny tyto snahy se však poslední roky do zdejších toků vrací méně dospělých jedinců, než by odborníci očekávali.

„V roce 2002, pět let poté, co jsme s vysazováním malých lososů začínali, byla návratnost vysoká, což nás navnadilo. Pak ale došlo k meziročnímu poklesu a ten trvá s drobnými výkyvy dodnes. Zatím se nám, ani německým kolegům, nepodařilo zjistit, co by mohlo být příčinou,“ popsal skutečnost Tomáš Kava, jednatel Českého rybářského svazu Ústí nad Labem.

Loni zřejmě i kvůli extrémnímu suchu a teplé vodě do Hřenska před Edmundovu soutěsku připlulo jen pět jedinců.

Nejčtenější

(Ne)létám v oblacích. Francouz o uspokojení, dluhu i zvedání ramen

Pavel Francouz

Zažívá nejklidnější léto za poslední roky. „Dřív to byl chaos. Měl jsem pár týdnů volna, kdy jsem se snažil věnovat...

Zabil jsem ji, ale neznásilnil, tvrdí muž souzený za vraždu prostitutky

Muž ubil ženu kamenem. Hrozí mu výjimečný trest

Ústecký krajský soud začal projednávat loňské znásilnění a vraždu prostitutky. Na lavici obžalovaných stanul Ukrajinec...

Hradec se trefil osmkrát, Zbrojovka znovu remizovala. Vede Jihlava

Momentka ze zápasu Brno - Ústí nad Labem

Fotbalisté Hradce Králové rozdrtili ve 4. kole druhé ligy Varnsdorf 8:0 a připsali si nejvyšší výhru v domácích...

Skupinka výtržníků napadla dva chlapce. Útočníky policie zná, hochy hledá

Skupinka výtržníků napadla dva chlapce. Útočníky policie zná, hochy hledá

V obchodním centru Fórum v Ústí nad Labem napadla skupinka výtržníků dva chlapce. Ústečtí policisté žádají veřejnost o...

Řidič na parkovišti počastoval kolegu klaksonem, ten vytáhl zbraň

Zbraň (ilustrační foto)

Řidiči se nelíbilo, že na něj jiný na parkovišti ústeckého obchodního centra troubí. Zastavil, vystoupil a na...

Další z rubriky

Oprava zřícených hradeb v Lounech bude dražší, musí se vyřešit odvodnění

V historickém opevnění Loun došlo k vyvalení části hradeb v Žižkově ulici.

Oprava části historického městského opevnění v Lounech, která se zřítila v únoru letošního roku, bude více než...

Řidič u Duchcova zemřel v časných ranních hodinách po nárazu do stromu

Řidič v Brandýse nad Labem naboural do stromu a od nehody utekl (5.2.2016).

V obci Háj u Duchcova došlo v sobotu v šest hodin ráno k tragické dopravní nehodě. Třicetiletý řidič osobního...

Dobré pivo bude, úrodu chmele na Žatecku pomohly vylepšit nedávné deště

Chmelové šištice.

Dešťové srážky z minulých dnů pomohou vylepšit letošní úrodu chmele. Její sklizeň má začít kolem 20. srpna. Odhad...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz