„Motýli v poslední době mizejí z osídlené krajiny. Proto se pro ně snažíme vytvářet při zakládání nových zemědělských rekultivací vhodné podmínky, které jim vyhovují a udrží je zde,“ vysvětlil Stanislav Brož, vedoucí rekultivací společnosti Vršanská uhelná ze skupiny Sev.en, která se o bývalý lom Šverma stará.
Na pravidelně udržovaných zemědělských plochách nemají motýli vhodné podmínky k žití, místo proto bude osázeno pestrou skladbou rostlin, změní se také způsob seče.
„Louky se v současné době sečou většinou celé naráz. Některé druhy květin tak nemají čas se vysemenit a i dobře založenou louku časem nahradí pouze travní porost. Proto se musí květinová louka sekat postupně po částech. Jen tímto způsobem si květinová louka udrží dlouhodobě svůj charakter a dokáže poskytnout ‚pastvu‘ hmyzu i motýlům,“ doplnil Brož.
Když dá člověk ruce pryč. Proměnu lomu po těžbě uhlí nechají na přírodě![]() |
Kromě kvetoucí louky se na nově zakládané rekultivaci vysadí také sad ovocných stromů.
„Sady ovocných stromů se v krajině kolem menších sídel, dříve vesnic, dnes obcí a měst, běžně vysazovaly. Na rekultivace chceme vrátit místní odrůdu hrušně koporečku, ale také například třešně, jabloně a další ovocné druhy,“ popsal Brož s tím, že sad bude celkem čítat více než stovku stromů.
5. září 2022 |