Jezero v lomu ČSA se může plnit sto let. Voda bude toxická, mají strach místní

  7:07
Na dně velkolomu Československé armády (ČSA) na Mostecku, kde loni skončila těžba, se rodí nové jezero. Zatím má hloubku kolem dvaceti metrů, v budoucnu má však mít dvakrát větší rozlohu než nedaleké jezero Most. Kritici však upozorňují na riziko toxicity vody v nádrži. A navzdory tvrzením odborníků nevěří, že si příroda s člověkem narušeným prostředím dokáže poradit sama.
V lomu ČSA vzniká jezero, část území po těžbě chce stát nechat přirozenému...

V lomu ČSA vzniká jezero, část území po těžbě chce stát nechat přirozenému vývoji. Některým se však záměr nelíbí. | foto: Miroslava Strnadová, MF DNES

Vznik jezera je součástí plánu na ekologickou obnovu vytěžené krajiny. Na rozdíl od zmíněného jezera Most se to v lomu ČSA nebude plnit uměle zbudovaným přivaděčem, voda se v něm bude shromažďovat přirozeně – z dešťových srážek, přítoků z horských svahů a podzemních vod.

Naplnění rozměrné zbytkové jámy tak potrvá desítky, možná i sto let. Nyní je zde několik jezírek na dně, po jejich spojení vznikne jezero o ploše pět kilometrů čtverečních.

V krajině zdevastované lomem ČSA vykvete jezero, příroda i byznys. Proměna startuje

Historie lomu ČSA se píše už více než sto let a místní hnědé uhlí je označováno jako nejkvalitnější v Evropě. Lom se rozkládá na místě, kde se dříve nacházelo rozlehlé Komořanské jezero, které postupně vysychalo. S rozvojem těžby úplně zaniklo, aby se uvolnil prostor pro dobývání uhlí.

Těžba také stála za zánikem řady obcí. Po jejím ukončení měla přijít člověkem řízená rekultivace tak, se území v co nejkratší době proměnilo v obyvatelné.

Před dvěma lety ale vláda souhlasila s novým plánem rekultivace, který počítá s tím, že se část území – 18 procent – ponechá přirozenému vývoji. Tzv. přirozená sukcese má vytvořit krajinu s různými biotopy a pestrou škálou druhů. Ušetřené peníze, které by jinak padly na nákladnou rekultivaci řízenou člověkem, mají jít obcím v okolí na jejich rozvojové projekty.

Místní by chtěli rychlejší obnovu krajiny

Zatímco přírodovědci plán vítají a těší se, že budou sledovat sílu přírody, ozývají se kritické hlasy místních. Ti by chtěli rychlejší obnovu krajiny po vzoru jezera Most.

„Přirozená sukcese lomu ČSA je ekologický pseudonesmysl, podpořený líbivým a manipulativním pí ár. Příroda si v takto zdevastovaném území sama neporadí. Je potřeba jí pomoct, pošťouchnout ji,“ říká při pohledu na těžební jámu odpůrce plánu Tomáš Šolar.

„Nakonec i obce dostanou míň peněz, než jim bylo slíbeno,“ tvrdí dále Šolar. Žije v nedaleké obci a lom velmi dobře zná. Do loňského roku pracoval pro těžaře ze skupiny Sev.en. Teď se s někdejším zaměstnavatelem kvůli výpovědi soudí.

Roky měl na starosti rekultivace okrajových částí lomu. Na těchto plochách vznikly lesní porosty, obhospodařovaná pole, pastviny, vodní plochy. „Pak jsou tu plochy, na kterých se technická rekultivace nedělala, nechaly se přírodě a po třiceti letech je to ve stavu savany, která každé tři roky zahořela,“ tvrdí.

Bude to degradované území, varuje Šolar

Šolar patří ke spolku Krajina budoucnosti, který plán přírodní obnovy kritizuje. Podle nejpesimističtějšího scénáře se za pár let může ukázat, že přirozená obnova nevychází.

„Bude to degradované území, kam lidé nebudou moci chodit, a kdo pak uhradí rekultivace? Těžař už zde nebude, takže náklady v miliardách korun ponese stát,“ varuje Šolar a dodává: „Těžba uhlí vzala mnoha lidem domovy, a proto by území těžaři měli vrátit lidem, ne žábám a čolkům.“

Šolar uvádí, že petici spolku proti ukončení řádných rekultivací v lomu podepsalo několik tisíc lidí. Současně ale přiznává, že blízké obce jsou k plánu na přirozenou proměnu území shovívavé.

Tvrzení Šolara a spolku o experimentu, který nevyjde, jdou proti argumentaci státu a odborníků na biodiverzitu. Ti naopak říkají, že původní rekultivační plány z dob komunismu jsou přežité a vytvářejí monotónní krajinu, druhově chudou. Proto dal stát zelenou ekologické obnově, o které se referuje jako o největším ekologickém projektu u nás.

V lomu se vyskytuje na 300 ohrožených druhů

Velká část lomu se má navíc stát národní přírodní památkou. Přírodovědci zjistili, že v lomu ČSA a jeho okolí se vyskytuje zhruba 300 ohrožených druhů zapsaných do červených seznamů, dalších sto patří mezi zákonem zvláště chráněné druhy. Pod ochranu spadne přibližně 12 kilometrů čtverečních.

„Je fascinující pozorovat, jak se příroda dokáže sama obnovovat. V ČR máme jen málo míst v otevřené krajině, kde má prostor k samovolnému vývoji. Jedním z mála jsou nerekultivované plochy v lomu ČSA, kde vzniklo pestré společenství rostlin i živočichů,“ uvedl loni v březnu při oznámení prohlásit území lomu národní přírodní památkou ministr životního prostředí Petr Hladík.

„Věřím, že se tato nová součást chráněné přírody, v jejíž blízkosti se nachází i národní přírodní rezervace Jezerka a zámek Jezeří, stane vyhledávaným turistickým cílem, místem pro relaxaci a oslavou jedinečné přírodní energie,“ dodal Hladík.

Další část území bude využita pro energetické a další investiční účely. Například na místě někdejšího hlubinného dolu Centrum vznikne po demolici památkově nechráněných budov průmyslová zóna.

Voda v jezeře bude podle spolku toxická

Krajina budoucnosti má vůči projektu i další výtky. Upozorňuje třeba na to, že voda v jezeře bude toxická. Spolku se již dříve podařilo odebrat z lomu vzorky. Rozbor ukázal, že je ve vodě 800krát víc arzenu, než jsou povolené normy. Nad limity jsou i další těžké kovy.

„Důlní voda je obecně toxická a na ČSA obzvlášť. Jezero bude jedovaté a životu nebezpečné,“ tvrdí Šolar s tím, že tomu by se předešlo důkladnou sanací dna a rychlým napuštěním jako v případě jezera Most.

Těžaři toto tvrzení rázně odmítají s tím, že složení vody je monitorováno a začíná se v ní objevovat život.

„Na kvalitu vody v budoucím jezeře dohlížejí odborné firmy a vzdělávací instituce. Podle posledních kontrolních rozborů je z pohledu chemického složení vody vidět, že jednotlivé nádrže na dně zbytkové jámy lomu, které se jednou propojí v budoucí jezero, se oproti předchozím odebíraným vzorkům zásadně zlepšily,“ uvedla mluvčí Sev.en Česká energie Eva Maříková. Hodnoty uváděné spolkem považují těžaři za nevěrohodné.

„Už dnes se v některých nádržích objevuje plůdek perlínů a zelení skokani. Ve všech nádržích se vyskytuje fytoplankton a zooplankton. Pozorován byl i vířník, známý dosud celosvětově jen z několika lokalit s důlními vodami obdobného charakteru,“ vyjmenovala také Maříková.

Díky tomu, že do jezera nebude voda přitékat z řeky, má být dokonce čistší než jezero Most, které je dopouštěno vodou z Ohře. „Nebude znečištěno činností člověka jako voda v řekách, kam se dostávají odpadní vody, chemické látky z polí či léky včetně antikoncepce,“ uvedl hydrolog těžařů Petr Urban.

Na zahlazení důlní činnosti padnou dvě miliardy

Připomínky spolku odmítl báňský úřad a letos v březnu posvětil plán sanace vytěženého území, který počítá s přirozenou sukcesí. Vyčíslil také, kolik bude na zahlazení důlní činnosti potřeba – 1,8 miliardy korun. To je zhruba polovina sumy, která byla v minulosti veřejně uváděna. Je to mimo jiné i díky tomu, že část území bude bez zásahu ponechána přírodě.

Spolek proti rozhodnutí úřadu podal odvolání. „Případně podáme žalobu k soudu,“ řekl Šolar s tím, že by nebyla první.

Těžaři území opustí v roce 2027. Pak přejde na státní podnik Diamo, Agenturu ochrany přírody a krajiny a další vlastníky. Do té doby mají těžaři připravovat dno a svahy budoucího jezera – sanují je, aby utěsnili uhelnou sloj, a v rámci sanačních prací odtěžují zbytky uhlí. „Svahy a dno budou upravené do bezpečného profilu, který požaduje báňský úřad,“ uvedl závodní lomu Pavel Kounovský.

V létě těžaři část území lomu, kam byl dosud zákaz vstupu, zpřístupní veřejnosti. Lidé si budou moci prohlédnout krajinu pěšky nebo na kole. Dostanou se k jezírkům Hedvika a Marcela či ke slunečním hodinám.

Z těchto míst příchozí uvidí jak dno budoucího jezera, tak současnou práci horníků. „Místa, kde hrozí nějaké nebezpečí, budou vyznačená,“ upozornila Maříková.

21. května 2021

Nejčtenější

Pán domu Grigar o ústecké štaci či moderátorkách: Žena říká, bacha na ně!

Pohoda, klídek a fotbálek. Bývalá ligová stálice Tomáš Grigar ve svém ústeckém angažmá pookřál. Ve 42 letech usiluje o postup do druhé ligy, konečně si užívá volné víkendy s rodinou, nonstop vtipkuje...

Odborníci odstřelili v Ústí nad Labem tovární komín. Spadl jinam, než čekali

Odborníci v sobotu odstřelili železobetonový tovární komín ve čtvrti Neštěmice v Ústí nad Labem. Byl ve špatném technickém stavu. Do komína udělali 154 vrtů, do nichž nabili 13 kilogramů plastické...

Dítě zabily zplodiny. Soud poslal technika, který neodborně zapojil kotel, do vězení

Okresní soud v Lounech potrestal dvěma lety vězení a pětiletým zákazem činnosti technika Karla Ulricha. Důvodem je jeho nedbalost při zapojování automatického kotle na pevná paliva a následná...

Jezero v lomu ČSA se může plnit sto let. Voda bude toxická, mají strach místní

Na dně velkolomu Československé armády (ČSA) na Mostecku, kde loni skončila těžba, se rodí nové jezero. Zatím má hloubku kolem dvaceti metrů, v budoucnu má však mít dvakrát větší rozlohu než nedaleké...

Rozsáhlá razie. NCOZ zasahuje ve třech krajích kvůli ovlivňování zakázek

Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) od úterního rána zasahují v Plzeňském, Karlovarském a Ústeckém kraji. Jde mimo jiné o údajné ovlivňování zakázek na ochranu objektů...

Výš s Kanaďany? Mají mentalitu jako Češi, říká ústecký manažer

Sázka na Kanaďany? V hokejovém světě by to nikoho nepřekvapilo, ve volejbalovém je to spíš rarita. S Brazilci či Balkánci se extraligové Ústí dvakrát v řadě zřítilo do baráže, pro příští sezonu zkusí...

14. června 2025  11:43

Podnikatel neodstranil tobogan ze zahrady, černou stavbu bude řešit exekutor

Zmizet měl v polovině dubna, zatím však bez povolení postavený tobogan na zahradě domu podnikatele Petra Kubíka v Kladrubech na Teplicku stále stojí. Bez ohledu na to, že rozhodnutí, které...

14. června 2025  8:31

Šok, superstar Walton v Děčíně končí. Bolí to, říká ikona ligy. Myslí na Ústí?

Oblíbenec publika, miláček dětí, postrach soupeřů, pohodář i srdcař. Ikona basketbalové ligy A. J. Walton v Děčíně zdomácněl, ale čtvrtou sezonu v klubu nepřidá. Válečníci se s hvězdným rozehrávačem...

13. června 2025  11:22,  aktualizováno  14:30

Brozanský Ferguson končí. Němec je pan Někdo, Spartu by dal do kupy, tvrdí Kühn

Legendární Jiří Němec s fotbalovými Brozany srostl, teď třetiligový klub opouští. Strávil v něm s přestávkami 14,5 let a jako trenér ho vyzdvihl do historických výšin. Mužstvo přebírá další bývalý...

13. června 2025  13:35

Hádka mezi příbuznými se zvrtla. Vážně zraněný je v nemocnici, útočníka obvinili

Policie na Chomutovsku vyšetřuje pokus o vraždu. V zahradní chatce se pohádali dva příbuzní, rozepře skončila napadením čtyřicetiletého muže. S vážným zraněním skončil v nemocnici, kde musel okamžitě...

11. června 2025  10:23,  aktualizováno  13.6 11:59

Pověrčivý kouč. Na pohár Habanec nesáhl, neprozradí ani připravenou oslavu

Možná předvede kotoul a la Pavel Vrba nebo nějakou srandičku ve stylu ústeckého bizáru. O oslavách ani o budoucnosti se však kouč Svatopluk Habanec moc bavit nechce. Fotbalové Ústí sice ovládlo první...

13. června 2025  11:55

Na Děčínsku najel vlak do nastraženého kamení, strojvedoucí brzdil marně

U České Kamenice na Děčínsku najel vlak do nastraženého kamení na kolejích. Policie incident prověřuje pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci a hledá svědky. Událost se stala ve...

13. června 2025  11:51

V Ústí se pokusíme o malý zázrak, řekl Mužík. Jeho Domažlice doma padly

Dlouho drželi zajímavý výsledek, ve druhém poločase měli za stavu 1:1 několik možností jít do vedení. Jenže v závěru úvodního duelu baráže o postup do druhé ligy fotbalisté Domažlic dvakrát...

13. června 2025  10:03

Varnsdorf vysadí desítky stromů či obnoví tůně. Na boj se suchem má studii

Radnice ve Varnsdorfu na Děčínsku plánuje ve čtyřech místních lokalitách vysazovat nové stromy. Opatření, která vycházejí z nedávno zpracované odborné studie na zadržování vody v krajině, má přispět...

13. června 2025  9:24

Parcela ukrývala skrumáž lidských kostí, ostatky do hrobu někdo ledabyle naházel

Při výzkumu na okraji Vražkova na Litoměřicku odkryli archeologové tři zahloubené objekty. První obsahoval několik drobných kostí, druhý kostru skrčence, třetí ale ukrýval nejen keramické nádoby,...

12. června 2025  16:05

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Kanoistické ME v Račicích: rocková hvězda Dostál, život v úlech, těžká voda

Nejlepší jízda na vodě? Doma v Račicích! Čeští kanoisté včetně zlatých olympijských hrdinů Josefa Dostála a Martina Fuksy s nadšením vyhlížejí mistrovství Evropy, které hostí Labe Arena od 19. do 22....

12. června 2025  12:19

Obviněné podnikatele ze severu Čech bude policie vyšetřovat na svobodě

Policie propustila na svobodu čtyři podnikatele z Mostecka a Teplicka obviněné z krácení daně. Ve čtvrtek to řekla náměstkyně krajské státní zástupkyně Kateřina Doušová. Podle Národní centrály proti...

12. června 2025  9:40
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.