Chemička v Záluží začala vyrábět letecký petrolej, plánuje i vyvážet

  8:05aktualizováno  8:05
Z chemičky v Záluží u Litvínova vyjíždí nový produkt. Vlastník závodu Unipetrol tady začal vyrábět letecké palivo JET A-1, které je vhodné pro většinu proudových letounů. Dosud k tomu využíval jen rafinerii v Kralupech nad Vltavou. Firma je jediná, kdo tento druh paliva v zemi produkuje.

Chemopetrol v Záluží u Litvínova | foto: Martin Adamec, MAFRA

„Reagujeme tím na rostoucí poptávku po leteckém palivu,“ řekl Krzysztof Zdziarski, předseda představenstva skupiny Unipetrol, která spadá do polské PKN Orlen. 

„Rozšířením výroby do Litvínova můžeme efektivněji rozložit výrobní kapacity, zvýšit flexibilitu distribuce a účinněji reagovat na sezonní výkyvy ve spotřebě paliva,“ dodal.

Firma do rozšíření výroby na sever Čech investovala přes sto milionů korun. „Tímto krokem zvýšíme své výrobní kapacity pro letecké palivo zhruba o třicet procent zhruba na 200 tisíc tun ročně,“ uvedl mluvčí Unipetrolu Pavel Kaidl.

Palivu JET A-1 se říká letecký petrolej. Společnost ho v současné době dodává na pražské letiště Václava Havla nebo Správě státních hmotných rezerv.

Palivem chce zásobovat i zahraniční letiště

V budoucnu by ale palivo z Litvínova mohlo putovat i na další místa. „Jsme připraveni jím zásobovat také jiná letiště v České republice i blízkém či vzdálenějším zahraničí, jako jsou například letiště v Drážďanech, Lipsku, Vratislavi, Krakově či v Bratislavě a Košicích,“ podotkl Kaidl s tím, že výroba a prodej JET A-1 jsou z hlediska ziskovosti vysoce atraktivní.

„Výrobu leteckého petroleje v Litvínově jsme zvažovali několik let. Neuskutečňovala se ať už kvůli vlastnickým poměrům v litvínovské rafinerii, či podmínkám na trhu. To se však v posledních letech změnilo,“ poznamenal. 

Výroba leteckého paliva ale není jedinou událostí letoška v litvínovské chemičce. V závěru roku plánuje Unipetrol dokončit největší investici v historii českého chemického průmyslu, a sice stavbu polyetylenové jednotky PE3 za 8,5 miliardy korun. 

„Díky nové jednotce zvýšíme kapacitu výroby polyetylenu více než dvojnásobně, až na 275 tisíc tun ročně,“ sdělil Tomáš Herink, člen představenstva Unipetrolu.

Témata: Ústecký kraj, Most

Nejčtenější

Za brutální vraždu kvůli opravě auta dostali mladíci 22 a 23 let

Obžalovaní z vraždy (zleva Tomáš Pavlis a Adam Kužel) před vynesením rozsudku

Ústecký krajský soud vynesl rozsudek nad dvojicí mladíků za brutální vraždu jejich vrstevníka loni v lednu u Bitozevsi...

Školáka při nehodě zachránilo, že se v autobusu připoutal, ocenila policie

Autobus částečně přepadl na bok do potoka a zůstal zaklíněný o strom. (9. ledna...

Policie vyzdvihla zodpovědnost školáka, který cestoval v autobusu, jenž ve středu havaroval na Ústecku. Chlapec byl ve...

Husté sněžení a vítr v Česku. Bez elektřiny je přes šest tisíc odběratelů

Současný obrázek typický pro sněhem zapadlé krušnohorské obce

Sněžení a silný vítr nadále komplikuje život v Česku. Podle ČEZ je nyní bez proudu přes šest tisíc odběratelů, E.ON...

Na Ústecku uhořel třináctiletý chlapec, další je vážně popálený

Při požáru chatky v Habrovanech na Ústecku (12. ledna 2018)

Při požáru chatky v Habrovanech na Ústecku uhořel v noci na sobotu třináctiletý chlapec. Další, patnáctiletý hoch, má...

Paneláky mohou sloužit ještě sto let, říká jejich někdejší vývojář

Na ústeckých sídlištích Severní Terasa, Stříbrníky (na snímku) a Dobětice stojí...

V panelácích žije v Ústeckém kraji 41 procent lidí. Životnost těchto domů se kdysi odhadovala na čtyřicet let....

Další z rubriky

Na Ústecku uhořel třináctiletý chlapec, další je vážně popálený

Při požáru chatky v Habrovanech na Ústecku (12. ledna 2018)

Při požáru chatky v Habrovanech na Ústecku uhořel v noci na sobotu třináctiletý chlapec. Další, patnáctiletý hoch, má...

O titul Rozhledna roku se ucházejí i dvě vyhlídky z Děčínska a Lounska

Vyhlídková věž na vrchu Rubín u Podbořan

Hned dva své zástupce má sever Čech v anketě Rozhledna roku 2018, kterou už popáté pořádá Klub přátel rozhleden. Jde o...

V Hřensku se zřítil balvan velikosti dodávky, poškodil náhon vodopádu

V Hřensku se zřítil obří balvan

Vlivem tání sněhu a dešťů se v sobotu v Hřensku nad parkovištěm u vodopádu, kudy se chodí na Pravčickou bránu, uvolnil...

Najdete na iDNES.cz