Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nudil se, tak začal dloubat do dřeva. Jeho betlémy viděly už tisíce lidí

  11:35
Na okraji Litvínova stojí krásný hrázděný domeček, uvnitř sedí dědeček a … skromně vypráví příběh, kterak si kdysi mladý lesák Jiří Šafránek začal krátit dlouhou chvíli hraním si se dřevem, až se propracoval k betlémům, které obdivují všude možně. A taky k hračkám, které jezdil prodávat do Německa a peníze vrážel do opravy historického stavení.
Pavlína a Jiří Šafránkovi s figurami z jednoho z betlémů

Pavlína a Jiří Šafránkovi s figurami z jednoho z betlémů | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

V kuchyni, která by bez přehánění mohla okamžitě posloužit jako kulisa pro natáčení pohádky, v rychlém sledu za sebou nabídne kávu, čaj i štamprli něčeho ostřejšího. V kamnech praská, prostorem zní i zvuk kukaček, na zdech visí malované talíře. Jen co dosedne na dřevěnou lavici pod oknem v rohu místnosti, pustí se zvesela do vyprávění o dětech, vnoučatech a pravnoučatech.

Když pak však dojde na hlavní téma rozhovoru, trochu se zarazí a mávne rukou. „Já vám nevím, jestli je pořádně co vyprávět. Starej dědek začal kdysi, když ještě nebyl tak starej, z nudy dloubat do dřeva a postupně vyrobil sem tam nějakou tu hračku a betlémy. Tím bysme mohli začít a asi i skončit,“ pokrčí rameny a pousměje se pětaosmdesátiletý Jiří Šafránek.

„Já z legrace říkám, že do toho dřeva tak akorát šťourá. A ono z toho nakonec vždycky něco vyleze,“ přisadí si vedle sedící o tři roky mladší manželka Pavlína.

Společně pak přinesou ukázat několik výsledků onoho „dloubání“. Třeba velkého houpacího koně. Jasný důkaz, že to pan domácí se skromností poněkud přehání. Ale „hlavní chod“ teprve přijde. Následuje betlém v podobě otevíratelného triptychu. Vzápětí se po stole kutálejí figury ze soustruženého betlému. „S těmi se máme fotit? Tak to tedy moment. Musím k Marušce najít Jožku,“ začne se paní Pavlína rychle přehrabovat v donesené krabici.

Kolik betlémů pan Šafránek dosud vyrobil, neví. Prý určitě desítky. Lidé či různé instituce si je od nich půjčují i kupují. Spoustu z nich, jak manželé říkají, udali jako dar.

Různé kravinky na zasněžené hájovně

Tento příběh začíná v roce 1961. Tehdy čtyřiadvacetiletý Jiří Šafránek se coby hajný dostal s rodinou na Červenou Jámu v Krušných horách. Romantická samota rok co rok zapadaná haldami sněhu. „A protože v zimě občas nebylo co dělat, tak jsem sáhl po dřevu a různě do něj rejpal. Půjčil jsem si nářadí a začal. Zkoušel jsem různé kravinky. Prvními jakž takž použitelnými výrobky byly štítky pod trofeje pro kamarády,“ vzpomíná Jiří Šafránek.

Na první betlém si troufl až o řadu let později. V době, kdy pracoval na Lesní správě v Litvínově. „Vystavil jsem si ho v kanceláři a čekal, co na to režimu nakloněné vedení. Naštěstí nic,“ směje se.

„Mezitím jsem taky zjistil, že spojení Krušné hory a betlémy k sobě z historického pohledu podle všeho příliš nepasuje. Nevím proč. Spojení Krušnohoří a hračky má obrovskou tradici, ale o betlémech skoro ani zmínka,“ pokračuje.

Betlém Jiřího Šafránka při výstavě na litvínovském zámku

U hraček se na chvíli zastavme. V příběhu totiž hrají důležitou roli. Také do jejich výroby se pan Šafránek během svých řezbářských pokusů pustil, že se však dostane až na takovou úroveň, aby se jednou podílely na jeho obživě, ho ani náhodou nenapadlo.

Když se na přelomu 80. a 90. let pozvolna začal blížit čas odchodu do důchodu, bylo nutné začít hledat náhradu za služební bydlení. Jen pár metrů od lesní správy, v zastrčeném koutu Litvínova, stála ruina určená ke zbourání. Manželé Šafránkovi v ní ale viděli to, čím bývala dřív – nádherný hrázděný dům. A rozhodli se, že ho zachrání.

„Barák byl doslova na spadnutí. Koupili jsme ho v podstatě za pár korun. A pak na něm deset let dělali. Nadřeli jsme se. Jirka byl dokonce několikrát na operaci tříselné kýly. Třeba tady byla puklina, do které jsem se celá vešla,“ vypráví Pavlína Šafránková a ukazuje na jednu z kuchyňských zdí stovky let starého objektu.

V Rumunsku i na Aljašce

Oprava byla pochopitelně dost finančně náročná. Tehdy pomohly právě hračky, typické krušnohorské hračky, které pan Jiří vyráběl a jeho žena malovala. Šafránkovi je začali jezdit prodávat do Německa na trhy.

„Vždycky se mi vybaví příhoda se starším Němcem, co chtěl ode mě koupit dláto. Kvalitní nářadí je totiž opravdový poklad, který si musíte hýčkat. Nabídl 15 marek, já se ofrňoval. Když už jsme byli na 35 markách, vmetl mi do tváře: Dědku, o co ti jde, stejně umřeš. A naštvaně odešel,“ s úsměvem názorně předvádí Jiří Šafránek.

Naposledy byli za hranicemi na jarmarku asi před osmi lety. Tou dobou už se nad hračkami spíš jen rozplývali kolemjdoucí příslušníci starších generací, pořídit nějaký kousek potomkovi přišel málokdo.

Pavlína a Jiří Šafránkovi u svého hrázděného domu, který stojí na okraji Litvínova.

Betlémy tak dostaly definitivní přednost. „Vlastně mě až překvapilo, jak se vždycky líbily. I manželka mi je pokaždé chválila. A to už je, uznejte, co říct,“ šťouchne do paní Pavlíny, která se s manželem dělila o malování. Dnes má tuto část práce na starosti většinou dcera.

Mimochodem, rodina je prací se dřevem prostoupená. Schopným řezbářem je i syn Šafránkových, stejně tak jeden z vnuků. „Vzal jsem si ho do parády, když mu bylo asi deset, hned bylo vidět, že má velký talent. Kam se na něj hrabu,“ podotkne Jiří Šafránek.

Jeho betlémy jsou už roky k vidění na různých výstavách. Nejprestižnějším místem je bezesporu pražská Betlémská kaple. A například pro muzeum v Žatci před několika lety vyrobil chmelařský betlém z lipového dřeva, který se tam pak stal trvalou součástí sbírky.

„Jednou jsem jeden prodal i do rumunského Banátu, kde pořád žije početná komunita Čechů. Díky vnučce bych snad měl mít něco i na Aljašce,“ vybavuje si.

Na samouka, co se kdysi ve sněhem zapadané hájovně jen bránil nudě, docela dobré skóre. „Musíte umět kreslit, mít pořádné nářadí a dobré dřevo. Zbytek je sranda,“ culí se. Ve vedlejší místnosti leží další betlém připravený k prodeji. „Pořád mě to baví. Snad jich ještě zvládnu pár vyrobit.“

  • Nejčtenější

Učitelku zmátli rychlí žáci a omylem zkrátila přijímačky. Musí se zopakovat

17. dubna 2024  10:27

Několik dětí z devátých tříd si zopakuje přijímací zkoušky z matematiky na teplickém gymnáziu....

Násilí! křičeli Zítkovi příznivci u soudu a napadali stráž, aktivista nepřišel

19. dubna 2024  8:31,  aktualizováno  9:49

Známý aktivista Pavel Zítko dnes nedorazil k Okresnímu soudu v Chomutově, před kterým měl stanout...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rasový motiv, řekl žalobce o bitce v Dubí. Čtyřem obžalovaným navrhl vězení

22. dubna 2024  9:33,  aktualizováno  14:45

U teplického okresního soudu zazněly závěrečné řeči v případu napadení mladého muže na koupališti v...

Za napadení na koupališti v Dubí dostali tři muži až čtyřleté vězení

23. dubna 2024  10:45,  aktualizováno  11:41

Okresní soud v Teplicích poslal do vězení tři ze šesti obžalovaných v případu napadení mladíka na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lidé vyhráli. Lithium se patrně bude zpracovávat na Chomutovsku, ne u Teplic

24. dubna 2024  18:29

Lidé, kteří protestovali proti zpracování lithia v lokalitě Újezdeček u Košťan na Teplicku,...

Nejen politika, Růžička už zase i trénuje. Angažoval ho druholigový Most

24. dubna 2024  23:33

Trenér hokejových mistrů světa Vladimír Růžička si ve svém rodném kraji vyzkouší střídačku dalšího...

Sladká pomsta. Ústí svléklo Pardubice do naha a podruhé slaví semifinále

24. dubna 2024  21:11

Natřískaná hala burácela a slavila, domácí hrdinové si pořizovali tradiční, tentokrát hodně...

Lidé vyhráli. Lithium se patrně bude zpracovávat na Chomutovsku, ne u Teplic

24. dubna 2024  18:29

Lidé, kteří protestovali proti zpracování lithia v lokalitě Újezdeček u Košťan na Teplicku,...

Spolužáka kopali i bili pěstmi, za surové napadení dostali mladiství podmínku

24. dubna 2024  13:34,  aktualizováno  14:11

Okresní soud v Děčíně rozhodl o podmíněných trestech pro dva mladistvé, kteří loni v září brutálně...

Advantage Consulting, s.r.o.
CNC OPERÁTOR (30-38.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 38 000 Kč

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...