"Jsme si vědomi významu této osobnosti a hledáme cestu, jak opravit mozaiku na chodníku. Jde ale o složitou záležitost, část totiž vlastní soukromý majitel. A uvažujeme i o návratu Sýkorových maleb na ochoz budovy u koupaliště," potvrdil litvínovský starosta Milan Šťovíček.
Sýkora a LitvínovLounský výtvarník Zdeněk Sýkora vytvořil pro město 4 díla, jež byla součástí vznikajících budov. Vůbec první se objevilo na koupališti u Koldomu, pro které navrhl 13 panelů pro ochozy. Roku 1975 navrhl mozaiku na stěnu atria KD Citadela a výzdobu jídelny základní školy v Hamru. Mozaika je dnes skrytá pod sádrokartonem, porcelánové elementy v jídelně už jsou nejspíš zničené. Nejrozsáhlejší je dílo z roku 1977, je to stometrová mramorová mozaika na chodníku a stěně nákupního střediska. Jako jediné vydrželo do současnosti. |
Koupaliště i budova, kde Sýkorovy malby byly, patří městu. Spravuje ji společnost Sportas, kterou rovněž vlastní Litvínov. Jednatel firmy Miroslav Otcovský by také rád Sýkorovo dílo na koupaliště vrátil. A chtěl by, aby ho zdobilo už v příští sezoně.
"Už jako klukovi se mi to zábradlí se zvláštními malovanými trojúhelníky líbilo. Nevěděl jsem přitom ani, že to je nějaké výtvarné dílo, jen mi to prostě přišlo hodně zajímavé. Když jsem se před pár měsíci stal jednatelem Sportasu, začal jsem se o možnost návratu maleb zajímat. Chtěli jsme se domluvit přímo s panem Sýkorou, ale bohužel už jsme to nestačili," poznamenal Otcovský.
Podoba ochozů zůstala na fotografiích
Slavný lounský výtvarník zemřel 12. července ve věku 91 let. (více zde) "Na podzim se ale chystáme za paní Sýkorovou a pokusíme se najít původní dokumentaci k výzdobě ochozů a podle ní navrátit tato výtvarná díla tam, kam patří," dodal Otcovský.
Podoba litvínovského koupaliště v minulosti (vlevo) a dnes
Malby pro ochozy koupaliště navrhl Sýkora počátkem 60. let. Bylo to několik obdélníkových ploch prvního a druhého patra montované budovy, kde bývaly převlékárny. Při rekonstrukci v 90. letech se ale malby neobnovily a zcela zmizely.
Podle Otcovského se tehdy nejspíš ani nevědělo, že se likviduje dílo známého umělce, protože ochozy léta nikdo ani neudržoval. Jejich podoba je ale zachována na několika fotografiích.