Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 3. prosince 2021 Svatoslav

Dobové vory doplavily do Litoměřic kmeny na opravu historického domu

  18:15
Na Lodní náměstí v Litoměřicích dnes dorazilo netradiční plavidlo. Tesaři, kteří připravují opravu historického krovu domu Kalich, totiž připlavili pět spojených vorů, jejichž dřevo zpracovávají pomocí původních technologií. Dřevo napřed dva a půl měsíce máčeli v Labi pod jezem v Českých Kopistech.

„Ve čtvrtek jsme všech pět vorových tabulí vyzvedli a svázali do takzvaného pramenu. Délku má 32 metrů, což s ponořenými vesly vyjde na celkem 40 metrů. Vor řídí plavec pan Jankovský, který má i vrátenský patent, tedy něco jako řidičák na vor,“ popisuje majitel společnosti tesařství Čenda z Litoměřic Zdeněk Oravec, který se už řadu let podílí na obnově kulturních památek.

Pramen vorů vyplul z Českých Kopist. „Všechno jsme se snažili udělat pomocí dobové technologie. Na předáku jsou nožice, ve kterých jsou usazená rudlata, tedy řídicí vesla. Na zadáku je opačina, což je veslo, které se používá, když se pramen potřebuje dostat do boku,“ vysvětluje tesař.

„Na zadáku je také osazen šrek, šrekování je totiž starý způsob brzdění pramenu, kdy se štíhlý kmen vsune do díry ve voru a zapře se o dno řeky. Na prostředním voru je ohniště, což je také původní prvek, neboť vory plující v noci musely být osvětlené,“ doplňuje tesař.

Čistě historický ráz plavidla však narušují dva benzinové motory. „Předák vorové tabule jsme museli osadit závěsným pohonem, protože podle současného plavebního řádu se v řece nesmí pohybovat volně plující plavidlo,“ krčí rameny Oravec.

Fotogalerie

Plavbu vorů po celé trase sledovali diváci a k pramenu se připojilo i několik doprovodných plavidel a armádních člunů. Velký dav voraře přivítal na Lodním náměstí v Litoměřicích, kde zakotvili.

„V neděli ráno vory vytáhneme za pomoci dobrovolných hasičů, kteří nám je pomohou ostříkat od nečistot. Pak je dopravíme na Mírové náměstí, kde dřevo nejprve necháme asi týden vysychat a pak ho začneme před zraky veřejnosti opracovávat. Protože se pracuje s mokrým dřevem, vše tesáme s nadměrkami,“ líčí Zdeněk Oravec.

Všechny otesané díly pak řemeslníci odvezou do odvětrávané haly, kde je nechají do příštího roku vysychat.

Krov na Kalichu z roku 1569 je unikát nejen v České republice, ale i v oblasti severně od Alp, jde o zcela ojedinělou takto zajímavou dochovanou konstrukci, proto jej chceme rekonstruovat s poučeným pohledem a dobovými prostředky,“ zdůrazňuje historik Kamil Podroužek z katedry historie Univerzity J. E. Purkyně.

Před začátkem rekonstrukce proto odborníci starý krov podrobně prozkoumali. „Zjistili jsme, že zde byly použity dvě technologie. Pro trámy ležící na zdivu byla použita penetrace dřeva spočívající v namáčení v takzvané mrtvé vodě. Kmeny se daly do rybníka do bláta, které tím, jak si ho dřevo natáhlo, pomohlo zpevnit jeho povrch,“ objasňuje Podroužek.

„Pro pružné prvky bylo zase použito luhování dřeva plavením v tekoucí vodě. Ukázaly to stopy na dřevě, které bylo použito v krovech. Naši jsme na něm dlaby, které tam nepatří, a vysekané vorové žabky, což nás dovedlo k myšlence, použít k opravě dřevo z vorů plavených po řece,“ dodává historik.

Dřevo máčené pod jezem v Českých Kopistech tesaři spojili do vorů a takzvaného pramenu a připravili na plavení do Litoměřic

9. srpna 2019

Hlavním účelem procesu máčení v proudící „živé“ vodě je, aby dřevo ztratilo své přirozené pnutí. „Při tesání se pak nebude kroutit a nemělo by ani tolik praskat. Ale hlavně se máčením vylouhují a vyplaví látky, které chutnají dřevokaznému hmyzu, třeba škrob nebo cukr. Teď už by například tesařík o takové dřevo neměl mít zájem,“ doplňuje Oravec.

Litoměřický dům Kalich je považován za ikonu města. „Původní báň byla znakem vinařství, později když se jeden z majitelů domu Mrázů dal ke kališníkům, se stal z báně kalich. Už nám to zůstalo a kalich se stal jedním z hlavních symbolů našeho města,“ podotkl starosta Ladislav Chlupáč.

Věž a krovy Kalichu poškodily dřívější nesystematické stavební zásahy. „Zejména úpravy dělané od šedesátých let nerespektovaly typ krovu a došlo i ke statickým chybám,“ doplnil Podroužek.

  • Nejčtenější

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Trhy si vzít nenecháme, rozhodli v Mostě. Vánoční přejmenovali na farmářské

Místo vládou ve čtvrtek zakázaných adventních trhů uspořádá město Most na 1. náměstí Zimní farmářské trhy. Vedení...

Sparta urvala výhru, Kladno obralo Boleslav. Otáčely i Vítkovice s Hradcem

Úterní program 28. kola hokejové extraligy dostal díky střetnutí Litvínova s Hradcem speciální náboj. Na východ Čech...

Matiční ulice známá plotem proti nepřizpůsobivým možná změní písmeno v názvu

Ústecká Matiční ulice, která se před lety stala pro svět nešťastným symbolem rasismu kvůli stavbě plotu mezi činžáky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zapálíme služebnu, abyste zdechli, hrozila žena policistům po smrti Roma

Podmíněný trest uložil teplický okresní soud ženě, která vyhrožovala smrtí policistům v souvislosti s jejich červnovým...

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

Pachatel neznámý, řekla policie a případ Pacmana v poli řepky odložila

Policie odložila případ vysekání Pacmana do řepkového pole společnosti Agrobech z koncernu Agrofert. Uvedla to Česká...

Jízda z Rumburku do Prahy se protáhne, dopravce zrušil autobusovou linku

Od pondělí přestaly jezdit autobusy vypravené dopravcem Quick bus na lince Rumburk - Varnsdorf - Česká Lípa - Praha....

V horském údolí nestihli opravit most, provizoria se místní kvůli zimě bojí

Prunéřovský potok v údolí Myší díra v Krušných horách na Chomutovsku překlenul železný provizorní most. Oprava...

Investor chystá u Ústí výstavbu rodinných domů pro movitější klienty

Více než padesát rodinných domů má v příštích letech vyrůst na Slunečné pláni v ústecké části Dobětice. Podle záměru...

Zákeřná rakovina endometria. Jaké jsou varovné příznaky?

O rakovině děložního čípku se hovoří často, už proto, že je jí možné předejít očkováním. Ženské orgány však může...

Žena u porodu dítěte kamarádky zjistila, že ho má s jejím manželem

Osmadvacetiletá Hailey Custerová z Arizony zažila nepříjemný šok, když pomáhala přivést na svět dítě nejlepší...

Divadlo stahuje představení. Autor trvá na černošském herci, Sokol nestačí

Obsazením černošského herce si nově podmiňuje britský autor Martin McDonagh inscenování své hry Ujetá ruka (Behanding...

Ve StarDance předčasně skončil Mirai Navrátil

Ještě před sobotním večerem StarDance je jasné, že se s taneční soutěží musí rozloučit zpěvák Mirai Navrátil. Vyšel mu...

Silná sluneční bouře může uvrhnout do tmy celé kontinenty, varuje vědkyně

Koronavirová pandemie nám ukázala, že nejsme na podobnou krizi připraveni. Podle amerických vědců bychom na tom byli...