Litoměřickou nemocnici prodávat nechceme, rozhodli občané v referendu

  22:53aktualizováno  9. listopadu 13:10
Obyvatelé Litoměřic si nepřejí prodej nemocnice do soukromých rukou. Rozhodli o tom v pátečním referendu, které bylo historicky první v dějinách města. Dorazilo k němu 52,31 procent obyvatel, čímž byly splněny podmínky pro to, aby bylo platné a závazné.

Protestní akce proti prodeji litoměřické nemocnice a pochod do centra města. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

„Dostavilo se více než zákonem stanovených 35 procent oprávněných osob a pro odpověď ano hlasovala nadpoloviční většina osob, které se hlasování zúčastnily, což je více než 25 procent všech oprávněných osob,“ informovala předsedkyně místní komise referenda Martina Skoková.

Fotogalerie

Na otázku, zda občané chtějí, aby město bezodkladně zastavilo jakoukoliv formu převodu vlastnictví či provozování nemocnice na jakýkoliv subjekt, který není ve výhradním vlastnictví státu, kraje či obce a zachovaly nemovitosti nemocnice i provozní majetek společnosti ve výhradním vlastnictví státu, kraje či obce, odpovědělo téměř 96 procent lidí kladně.

„Z výsledku referenda jsme nadšení. Je skvělé, že se lidé zvedli a vyjádřili svůj názor. Teď budeme čekat na další kroky radnice, která nejspíše povede jednání s Krajskou zdravotní,“ sdělila členka petičního výboru Lucie Horáková.

„Jsem opravdu ráda, že více než 53 % Litoměřičanů využilo demokratického nástroje, spojilo se a přišlo vyjádřit své stanovisko radním našeho města. A tím ukončili veškeré pokusy o jakýkoliv převod nemocnice do soukromých rukou. Všem, kteří se zúčastnili a vyslovili se pro zachování nemocnice ve veřejném vlastnictví moc děkuji,“ neskrývala své nadšení ani Alena Rožcová, která jako zmocněnkyně přípravného výboru a členka petičního výboru od března bojuje za zachování nemocnice především ve vlastnictví města.

S výsledky referenda jsou spokojení i zástupci města. „Já osobně jsem věřil, že lidé v takto důležité otázce přijdou, což se i naplnilo. Účast překonala naše očekávání, znovu jsme se přesvědčili o tom, že většina lidí v Litoměřicích jsou lidé aktivní a zodpovědní,“ pochvaloval si starosta Ladislav Chlupáč (ODS).

„Je to úžasný výsledek. Výsledky referenda nám v mnoha směrech ulehčily situaci,“ doplnil místostarosta Karel Krejza (ODS) s tím, že město už před časem zahájilo jednání o možném převodu nemocnice pod Krajskou zdravotní. Ta v kraji provozuje už pět nemocnic a opakovaně projevila zájem i o převzetí té v Litoměřicích.

Několik stovek lidí protestovalo a podepisovalo petici proti prodeji akcií...

Město bude nyní se společností dál jednat, k převodu by podle Krejzy mohlo dojít už v prvním čtvrtletí příštího roku. „Termín bude záviset na tom, jak rychle se nám podaří zpracovat znalecké posudky. Věřím ale, že když to půjde hladce, mohlo by k převodu nemocnice dojít na jaře,“ sdělil.

Referendum v Litoměřicích se konalo poté, kdy město oznámilo, že zvažuje prodej nemocnice, neboť je její provoz čím dál nákladnější a v budoucnu by ho nemuselo utáhnout. To však vyvolalo bouři nevole a obav z možného omezení rozsahu péče soukromým vlastníkem pouze na lukrativní obory. Petiční výbor původně chtěl, aby se referendum konalo v termínu nejbližších voleb, tedy na podzim příštího roku. Mělo totiž obavy z nízké účasti. Ty se ale nenaplnily.

Autor:
  • Nejčtenější
Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Slavia - Teplice 3:0, mistr vedl po penaltě, výhru jistil góly v závěru

Suverénní slávistická jízda nejvyšší fotbalovou soutěží pokračuje - mistr porazil na startu druhé poloviny základní...

KOMENTÁŘ: Skandální víkend sudích. Proč jsou tak trapní a dělají kiksy?

Vypadá to, že čím víc kol se odehraje, tím větší chaos bude. Pak se totiž nevyznáte, komu vlastně rozhodčí ve fotbalové...

Balutovi mohou přitížit gesta. A zasáhl vůbec Kodeš slávistu Olayinku?

Rumunský fotbalista Alexandru Mihail Baluta z Liberce po červené kartě odcházel ze hřiště, palcem pravé ruky si třel o...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z Korkiakoskiho se stal v Česku profík: Vše předčilo moje očekávání

Když poprvé uslyšel o nabídce z Litoměřic, sedl Markus Korkiakoski k internetu a zjišťoval cokoliv o městě a...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky

Shoda pachových stop přispěla k usvědčení vraha i z loupežného přepadení

Milan Oračko, jenž si nyní odpykává patnáctiletý trest za vraždu družky, dostal u mosteckého okresního soudu i...

Ústecká zoo má konečně veterináře, sehnala ho až na třetí pokus

Teprve na třetí pokus se městu Ústí nad Labem podařilo ve výběrovém řízení sehnat stálého veterináře pro místní...

Nad referendem o litoměřické nemocnici visí otazníky, možná se zopakuje

Více než polovina oprávněných voličů se v pátek zúčastnila historicky prvního referenda v Litoměřicích. Téměř 96...

Gymnazista vytvořil profesionální aplikaci, která šetří práci fotografům

Student gymnázia v Dubí přišel se zcela novým způsobem, jak s pomocí umělé inteligence zrychlit vystavování fotografií...

PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?
PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?

Zima pomalu, ale jistě klepe na dveře, a proto je nejvyšší čas myslet na zimní obutí vašeho dítěte. Dětská nožka roste rychlostí blesku, a tak se každoročnímu nákupu sezónní obuvi nevyhnete.

Najdete na iDNES.cz