Před referendem o budoucnosti nemocnice sílí v Litoměřicích nervozita

  11:57aktualizováno  11:57
Nervozita před referendem o litoměřické městské nemocnici, které se bude konat v pátek 8. listopadu, roste. Lidé mají rozhodnout, zda nemocnice zůstane ve veřejném sektoru, tedy městská či krajská, nebo zda přejde do soukromých rukou.

Litoměřická nemocnice - pohled z letadla. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Petiční výbor SOS Nemocnice Litoměřice kritizuje vedení města, které již nemocnici provozovat nechce kvůli rostoucím dotacím špitálu, za to, že se dohodlo s Ústeckým krajem a Krajskou zdravotní (KZ) na vytvoření společného memoranda o možném začlenění špitálu do KZ, ale tento krok oficiálně nijak nezveřejnilo.

„Pokud vedení města současné jednání s Ústeckým krajem a KZ, která spravuje pět největších nemocnic v regionu, myslí vážně, bylo by logické, aby zastupitelé závazně odhlasovali, že město bude jednat pouze s Krajskou zdravotní a referendum by se nemuselo konat,“ řekl za petiční výbor Radek Pešout.

Fotogalerie

Město by tak ušetřilo statisíce korun za jeho konání. Výbor chtěl referendum až příští rok s krajskými volbami, aby se zúčastnilo více lidí. Přesto ho petičníci dál podporují.

Podle vedení města Litoměřic informace o jednání s krajem a KZ byla na webu města.

„Musí se číst tisková prohlášení. Podařilo se nám s krajem a KZ domluvit a máme návrh postupu, který bude v memorandu. To nyní připravují právníci,“ sdělil litoměřický místostarosta Karel Krejza (ODS).

„Postup by měl být jednoduchý, bude ovšem nutné vyhotovit znalecké posudky hodnoty nemocnice, protože transakce je navrhována i s nemovitostmi,“ dodal Krejza, který je současně člen dozorčí rady KZ. Podle něj by memorandum mělo být hotové tento týden.

Pro referendum se podepsalo 5 500 obyvatel města

Petiční výbor od začátku bojuje za to, aby nemocnice zůstala městská nebo přešla pod Krajskou zdravotní. Petici za zachování nemocnice ve veřejnoprávním sektoru podpořilo 10 tisíc občanů, referendum pak 5 500 obyvatel města.

„Referendum podporujeme a děláme letáčky, aby lidé přišli. Pokud ale nedopadne dobře, obáváme se, že město si dál bude dělat, co chce. Vidíme to tak, že nebudou jednat dál s krajem a budeme na začátku,“ vyslovila své obavy Alena Rožcová z petičního výboru.

„Nemocnice půjde do veřejné soutěže. Podle nás je záměr vedení města prodat ji společnosti Penta, která o ni má dlouhodobý zájem. My usilujeme o to, aby byla veřejnoprávní a pro obyvatele zachována akutní lůžková péče,“ dodala Rožcová.

Podle Krejzy však usnesení zastupitelstva veškeré kroky vedoucí k prodeji nemocnice soukromému partnerovi zrušilo.

Směřujeme k tomu, abychom se dohodli s KZ, prohlásil Krejza

„To se stalo a dostali jsme od zastupitelů mandát pouze pro jednání s KZ. Nevím, jakou další garanci by petiční výbor chtěl? I kdyby listopadové referendum bylo neplatné, směřujeme všechny kroky k tomu, abychom se dohodli s KZ,“ prohlásil Krejza.

„Vše naznačuje, že se tak stane. V tom problém nevidím. Ten je v tom, že zřejmě někdo chce, abychom se rychle nedohodli. A vedení města to není,“ doplnil Krejza.

Do rozhodnutí referenda město žádné kroky dělat nemůže. Petiční výbor však termín referenda napadl u soudu, protože nesouhlasí s termínem jeho konání. Jeho rozhodnutí by mělo padnout do konce října.

Prvního května protestovalo proti prodeji akcií nemocnice několik stovek lidí:

„V tom případě podle mne někdo nechce, abychom se s KZ dohodli. Ať lidé řeknou u referenda ano, nebo ne, budeme jednat s KZ a můžeme se rychle dohodnout. Pokud budeme muset podle rozhodnutí soudu čekat rok, uvidíme, jaká pak bude vůle kraje. Bude to podle mne mnohem složitější a situace nemocnice bude mnohem nestabilnější,“ varoval Krejza.

Návrh krajskému soudu na ochranu nevyhlášeného referenda příští rok současně s volbami do krajských zastupitelstev podal 1. října petiční výbor.

„Využili jsme zákona právní ochrany referenda. Pokud by nám vyšel vstříc, všechny kroky o převodu nebo prodeji nemocnice by musely být pozastaveny do krajských voleb v příštím roce,“ potvrdila Rožcová.

  • Nejčtenější
Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Slavia - Teplice 3:0, mistr vedl po penaltě, výhru jistil góly v závěru

Suverénní slávistická jízda nejvyšší fotbalovou soutěží pokračuje - mistr porazil na startu druhé poloviny základní...

KOMENTÁŘ: Skandální víkend sudích. Proč jsou tak trapní a dělají kiksy?

Vypadá to, že čím víc kol se odehraje, tím větší chaos bude. Pak se totiž nevyznáte, komu vlastně rozhodčí ve fotbalové...

Balutovi mohou přitížit gesta. A zasáhl vůbec Kodeš slávistu Olayinku?

Rumunský fotbalista Alexandru Mihail Baluta z Liberce po červené kartě odcházel ze hřiště, palcem pravé ruky si třel o...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z Korkiakoskiho se stal v Česku profík: Vše předčilo moje očekávání

Když poprvé uslyšel o nabídce z Litoměřic, sedl Markus Korkiakoski k internetu a zjišťoval cokoliv o městě a...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Zabít nudu, nastřelit se. Na drogách jsou i školáci z dobrých rodin

Ritalin, deset tablet. Kdo se přidá?“ ptá se čtrnáctiletý školák na sociální síti ostatních kamarádů. Netrvá to ani pět...

  • Další z rubriky

V počítačích jsme za Západem měli zpoždění 10 až 15 let, vzpomíná technik

Jiří Pavliš měl jako jeden z mála lidí v Československu možnost pracovat s osobními počítači. S čím se před rokem 1989...

Shoda pachových stop přispěla k usvědčení vraha i z loupežného přepadení

Milan Oračko, jenž si nyní odpykává patnáctiletý trest za vraždu družky, dostal u mosteckého okresního soudu i...

Maringotka principála Kludského se po desetiletích vrátila do Jirkova

Po mnoha desetiletích se do Jirkova vrátila obytná maringotka z roku 1926, která patřila cirkusovému principálovi Karlu...

V listopadu 89 nikdo nečekal takové sociální rozdíly, říká hejtman z KSČM

Před třiceti lety pracoval Oldřich Bubeníček na OV KSČ v Teplicích. Členem komunistické strany byl tehdy rovných...

Najdete na iDNES.cz