S referendem o nemocnici litoměřičtí radní do příštího roku čekat nechtějí

  16:01aktualizováno  16:01
Plné emocí bylo čtvrteční zasedání litoměřického zastupitelstva, které jednalo o litoměřické městské nemocnici. Opozici v čele s hnutím ANO, podporované lékaři a desítkami nespokojených obyvatel, se nepodařilo zastavit vedením města zvažovaný pronájem, prodej či převod 49 procent akcií nemocnice.

Nemocnice Litoměřice | foto: Pavel Křivohlavý, 5plus2.cz

Vedení města v čele s ODS tak dál může pokračovatv hledání strategického partnera pro zdravotnické zařízení, které pečuje o 150 tisíc obyvatel z Litoměřic a okolních měst i obcí.

Fotogalerie

„Vždy šlo o to sehnat silného partnera, aby nemocnice měla silnější pozici. Přišly nabídky od šesti zájemců, třeba firmy Agel, jednali jsme i s Krajskou zdravotní (společnost, která spravuje 5 největších nemocnic v regionu – pozn. red.),“ sdělil na zastupitelstvu radní Karel Krejza (ODS).

„Rozhodně není nic domluveno. Nyní počkáme do 30. června, kdy by městu měla být členy petičního výboru předložena otázka referenda o nemocnici, které bude vyhlášeno,“ dodal Krejza.

Právě kvůli zvažovanému prodeji nemocnice se ve městě konalo několik demonstrací a vznikla petice za vypsání referenda o dalším osudu špitálu. Podepsalo ji už šest tisíc lidí.

„Budeme bojovat dál. Chceme, aby nemocnice byla dál města a bylo garantováno zachování počtu akutních lůžek,“ podotkla vrchní zdravotní sestra litoměřické nemocnice Alena Rožcová, která je v týmu připravující referendum.

„Referendum by mělo být vyhlášeno příští rok současně s volbami do krajů, protože je šance, že přijde hlasovat mnohem více lidí. Ale budeme o termínu ještě jednat,“ dodala Rožcová.

Vedení města počká do 30. června

Jenže město až do příštího roku s vypsáním plebiscitu čekat nechce, a pokud členové petičního výboru do 30. června nepřijdou s vlastním návrhem, vyhlásí referendum samo ještě v tomto roce.

„Obávám se, že tak dlouho bychom čekat neměli. Celé město tuto situaci prožívá velmi emočně a nemocnici by to neprospělo,“ poznamenal Krejza.

Zatímco město říká, že od roku 2015 muselo na provoz nemocnice doplácet celkem 110 milionů korun, podle lékařů a nespokojených obyvatel není vůbec nutné nemocnici prodávat, protože je v dobré kondici a peníze města prý vůbec nepotřebuje.

„Město straší obyvatele, že na nemocnici musí doplácet. Hospodářský výsledek nemocnice je ale od roku 2006 vždy plusový, celkový zisk je 50 milionů korun a nemocnice investovala do vybavení 341 milionů,“ uvedl před zastupiteli Miroslav Janošík z odboru veřejných zakázek nemocnice.

„Nemocnice získala také dotace téměř za 200 milionů korun. Loni měl špitál zisk 11 milionů korun a od města dostal 10 milionů. Může si je nechat a stejně budeme v kladných číslech,“ doplnil Janošík.

Prvního května protestovalo proti prodeji akcií nemocnice několik stovek lidí:

Poněkud mírnější slova o případném zbavení se nemocnice než místostarosta Karel Krejza volil na zastupitelstvu starosta Ladislav Chupáč (ODS). Podle něj město nikdy nechtělo zdravotnické zařízení prodat, pouze zjistit, jakou má hodnotu, tržní cenu a jaký by o ni byl zájem.

„Hledáme způsoby, aby nemocnice fungovala dalších třicet let, a chceme znát všechny možnosti. Zjišťovali jsme také na kraji, zda nám na provoz přispějí, pokud nemocnice nebude součástí Krajské zdravotní. Stále nic nevíme,“ konstatoval starosta.

To ovšem podle náměstka hejtmana Stanislava Rybáka (KSČM), který se zasedání litoměřického zastupitelstva také účastnil, není možné, protože by šlo o nekalou veřejnou podporu. Ale potvrdil, že kraj má o nemocnici zájem kvůli zachování péče a variant je více.

„Město nás vyzvalo, abychom připravili nabídku na úplatný převod. Nejprve se ale musí celé město dohodnout, co chce. Nemůžeme připravovat a financovat návrh, když vše může být jinak,“ upozornil Rybák.

Na zastupitelstvu zazněl i požadavek na odvolání ředitele nemocnice Radka Lončáka (ODS), který je současně radním města, je tak podle kritiků ve střetu zájmů a nemůže bojovat pouze za nemocnici.

Nejčtenější

Stát podporuje lenost a zneužívání dávek, říká šéfka ústecké sociálky

Ivana Šťastná, vedoucí sociálního odboru ústeckého magistrátu.

Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá nový systém vyplácení sociálních dávek. Návrhy připomínkuje vedoucí...

Při srážce s autem vykolejil na Lounsku rychlík, škoda je dvacet milionů

Nehoda na přejezdu u Hořetic na Lounsku (16. července 2019)

Na Lounsku vjelo osobní auto před rychlík z Mostu do Plzně. Vážně vypadající nehoda nakonec skončila jen jedním lehkým...

Co může za sesuv na D8? Podle odborníků déšť a nezajištěný zářez

Podle odborníků z Technické univerzity Ostrava se ve svahu objevily trhliny už...

Nezajištěný zářez trasy dálnice ve svahu a silný déšť jsou podle odborníků z Technické univerzity Ostrava hlavními...

Pod lipami v Ústí ležely desítky čmeláků, zřejmě uhynuly vyčerpáním

Čmeláci pod lipami v Ústí zřejmě uhynuli vyčerpáním

Desítky mrtvých čmeláků a včel se v minulých dnech objevily v ulici Sociální péče na sídlišti Severní Terasa v Ústí nad...

Lákali chudé do Anglie a udělali si z nich otroky, viní žalobce manžele

Ústecký krajský soud začne brzy řešit rozsáhlý případ vykořisťování

Ústecký krajský soud začíná řešit případ manželů, kteří podle obžaloby vylákali do Anglie nejméně desítku krajanů na...

Další z rubriky

Zastupitelé Vroutku odmítli těžbu kaolinu, nechtějí žít v prachu a hluku

Kaolinový lom v Kaznějově na severním Plzeňsku.

Vroutečtí zastupitelé odmítli plánovanou těžbu kaolinu v dobývacím prostoru Skytaly, který se nachází nedaleko městečka...

Roudnický most čeká oprava, spojení by mohla zajistit provizorní lávka

Lidé z Vědomic přes most denně dojíždějí do práce nebo k lékaři a děti přes něj...

Obce v okolí Roudnice a Ústecký kraj se začaly připravovat na dopravní komplikace spojené s opravou historického mostu...

Most dálnice D8 u Prackovic mírně poklesl, oprava potrvá do listopadu

Začíná dopravní omezení na dálnici D8 na Prackovické estakádě

Dnes začaly práce na úpravě Prackovické estakády na D8 v Českém středohoří. ŘSD uvádí, že podloží je stabilní a...

Najdete na iDNES.cz