Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 17. září 2021 Naděžda

Afričan dostal za znásilnění dívky na Litoměřicku o dva roky vyšší trest

  8:48aktualizováno  11:10
Ústecký krajský soud zpřísnil trest Abdallahu Ibrahimu Diallovi, jenž podle obžaloby loni na Litoměřicku znásilnil šestnáctiletou dívku. Místo dvou let má ve vězení strávit čtyři roky. Senát mu zároveň potvrdil ústavní léčení.

„Vzhledem ke všem okolnostem se dvouletý trest uložený soudem prvního stupně jeví jako mírný. Nevedl by ke splnění zákonem požadovanému účelu,“ uvedl Roman Dobeš, předseda odvolacího senátu, který tedy vyhověl odvolání státní zástupkyně.

„Věk poškozené, způsob útoku, jeho průběh, dokonaná soulož, nejisté možnosti resocializace. To vše hovoří v neprospěch obžalovaného,“ podoktl Dobeš. „Pokud jde o ústavní psychiatrické léčení, to považuje odvolací soud, stejně jako soud prvního stupně, za nezbytné,“ zmínil Dobeš.

Muž podle znalců trpí schizofrenií. Zkoumání jeho duševního stavu zabralo v rámci prvoinstančního soudního řízení několik měsíců a účastnilo se ho několik odborníků.

Původně se přitom v kauze se znalcem nepočítalo. Jenže Diallo se choval velice nestandardně. Ve vazbě odmítal dodržovat hygienu, byl agresivní vůči ostatním, měl neopodstatněné záchvaty smíchu, stěžoval si, že slyší hlasy. Zvláštně se projevoval i u jednotlivých jednání hlavního líčení, kde například neustále vstával nebo požadoval čokoládu.

Litoměřická soudkyně Alexandra Šetková se proto rozhodla podrobit muže znaleckému zkoumání. Odborníci nakonec došli ke shodnému závěru, že trpí schizofrenií. Ti z pražských Bohnic nicméně, na rozdíl od původního znalce, uvedli, že jeho ovládací a rozpoznávací schopnosti nebyly zcela vymizelé.

Právě kvůli Dialově stavu sáhli v Litoměřicích po trestu na spodní hranici, která má rozpětí od dvou do deseti let, a k uložení psychiatrického ústavního léčení.

„Stav zmenšené příčetnosti není polehčující okolnost,“ upozornil soudce Dobeš, proč odvolací senát trest odnětí svobody zpřísnil. Verdikt je pravomocný.

Diallo, jenž byl dosud ve vazbě, tak už byl převezen do věznice. Až tam rozhodnou, zda si nejprve odpyká trest odnětí svobody, nebo zda nejdříve poputuje do léčebny. Znalci už dříve konstatovali, že by u Dialla bylo vhodné ho nejprve zaléčit.

Před odvolacím senátem muž, jenž stejně jako dříve mluvil francouzsky, také vystupoval zmateně. Ptal se, proč je před soudem, o jaké řízení se jedná. Zároveň dokola opakoval, že dostal knihu se státním znakem. Měl na mysli prvoinstanční rozsudek. Po vyhlášení rozhodnutí ho dokonce předseda nechal kvůli jeho projevům předčasně odvést.

Ke skutku došlo loni v červnu u Lukavce na Litoměřicku. Dívka před prvoinstačním soudem nevypovídala. Senát její výpověď pouze přehrál, a to bez přítomnosti veřejnosti.

4. června 2020

Jak vyplývá z rozsudku, který následně redakce iDNES.cz na základě svobodného přístupu k informacím získala, poškozená uvedla, že ji Diallo došel, chytil kolem ramen a ukázal na trávu. „Řekla mu: Ne, děkuji a chtěla jít dál. On ji chytil za rameno a shodil do trávy,“ stojí v provinstančním rozsudku.

Nejprve se snažila bránit odstrkováním či šťoucháním muže do oka a křičela o pomoc, pak ale raději přestala. „Snažila se ho odstrčit, ale on měl sílu. Měla velký strach, aby ji nezabil. Věděla, že snažit se utéct nemá smysl, proto se přestala bránit, jen ležela na trávě a chtěla, aby ji nechal být,“ uvádí dále dokument.

Pak se podle ní zvedl, pozdravil, sebral jí mobil a začal odcházet. Policii přivolali muži z auta, které si dívka následně stopla. Nedaleko se pohybujícího Dialla muži hlídali, aby neodešel. Cizinec podle nich nijak neprotestoval.

Vedle dívčiny výpovědi Afričana usvědčovaly také stopy jeho DNA na jejím oblečení a těle. Diallo, jenž u hlavního líčení mluvil francouzsky, se k činu nikdy nepřiznal. Jednou řekl, že si událost nepamatuje, pak vyloučil, že by s dívkou měl sex nebo vypověděl, že ji jen požádal o pomoc, přičemž ona začala křičet a utíkat.

Muž přijel do Česka poté, co ho v Německu propustili z drážďanského vězení, kde byl za nezaplacené pokuty. V sousední zemi údajně jezdil načerno nebo vyhrožoval sociálnímu pracovníkovi. V Německu v minulosti neúspěšně žádal o azyl. Protože ale u sebe neměl doklady, nemohli ho ze země vyhostit, neměli totiž kam.

O vyhoštění mluvil i předseda odvolacího senátu Dobeš. „Vyhoštění by se nabízelo, policistům se však dosud nepodařilo zjistit státní příslušnost obžalovaného,“ podotkl.

Na jednání přišli i členové a sympatizanti DSSS

Jednání proběhlo za zvýšených bezpečnostních opatření, protože přítomnost dopředu avizovali členové a sympatizanti Dělnické strany sociální spravedlnosti včetně jejího předsedy Tomáše Vandase. Kolem budovy soudu i přímo v ní se proto pohybovala řada policistů.

Když plně ozbrojení členové vězeňské stráže vedli Dialla do jednací síně, nedaleko stojící členové a sympatizanti DSSS na něj například pokřikovali, že je prase či bastard.

Kvůli kapacitě jednací síně se následně nedostali na jednání, což na chodbě komentovali například slovy, že se jedná o obrácený rasismus. Poté budovu opustili.

Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Krajští lídři: Zdeněk Matouš, Jaroslav Komínek, Andrej Babiš, Jaroslav Foldyna, Tereza Hyťhová, Karel Krejza, Ivan Bartoš

  • Nejčtenější

Krematorium dostalo pokutu. Špatně pálilo mrtvé, ostatky končily v pytlích

Ministerstvo pro místní rozvoj udělilo pokutu ve výši 191 tisíc korun firmě Krematorium Ústí nad Labem. Podle resortu...

Rytíři v azylu: dva tisíce fanoušků a pivní sprcha. K hokeji to nepatří, vadí Kubíkovi

S modlou Jaromírem Jágrem jen v civilu na střídačce, s 2 016 fanoušky v zádech a taky jejich pivní sprchou pokřtili...

Příjem žádostí o dotace trval deset sekund. Všechno v pořádku, říká kraj

Pouhých deset sekund trval příjem elektronických žádostí v letošním 2. kole dotačního programu Ústeckého kraje s názvem...

Rytíři uzavřeli spodní řady kotle kvůli pivní sprše. Polili i mládežníky, štve klub

Hokejové Kladno reaguje na pivní sprchu, která se při jeho páteční premiéře v chomutovském azylu snesla nejen na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Multirekordman Hübl: Říkají mi Dědku, ale díky Jágrovi jsem mladý

Premium Ve 43 letech stále nekončí s hokejem a nejspíš ani s lámáním rekordů, kterých drží v extralize devět plus jeden...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

Krematorium dostalo pokutu. Špatně pálilo mrtvé, ostatky končily v pytlích

Ministerstvo pro místní rozvoj udělilo pokutu ve výši 191 tisíc korun firmě Krematorium Ústí nad Labem. Podle resortu...

Neoprávněné odměny pro ústeckého hejtmana řeší policie, začaly výslechy

Případem neoprávněně vyplacených odměn pro ústeckého hejtmana Jana Schillera (ANO) a poslance a hlavního manažera hnutí...

Stavba dopravního uzlu v Litvínově se protáhne, hotovo má být v prosinci

Dvouměsíční zpoždění nabralo dokončování stavby nového dopravního terminálu v Litvínově. Původně se měl dopravní uzel,...

Připravíme Česko na Evropu bez Unie, říká krajská lídryně Trikolory Hyťhová

Před čtyřmi roky vstupovala Tereza Hyťhová do celostátní politiky jako krajský lídryně hnutí SPD, pro které v Ústeckém...

Gabriela Soukalová je poprvé maminkou, narodila se jí holčička

Bývalá biatlonistka Gabriela Soukalová (31) se stala maminkou. S partnerem Milošem Kadeřábkem přivítala moderátorka na...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Žena nemá žádné kamarádky, aby nesváděla svou postavou jejich partnery

Sedmadvacetiletá Moriah Millsová z Georgie se živí jako modelka a na své křivky je velmi hrdá. Nepodstoupila údajně...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Klamala ministry, investory i sebe sama. Srdcová královna byznysu čelí soudu

Ve Spojených státech začal soud s Elizabeth Holmesovou. Vkládali do ní naději bývalí američtí ministři i ostřílení...