Výhrady lidí zazněly při veřejném projednání návrhu aktualizace zásad územního rozvoje Ústeckého kraje. O tom, zda se začne těžit kov, který se využívá při výrobě autobaterií, rozhodne investor asi na přelomu roku.
K návrhu aktualizace může veřejnost do 9. června zasílat připomínky, úřad je zpracuje a následně předá návrh krajským zastupitelům ke schválení. „V principu se jednalo přibližně o deset změn, které se v rámci projektu zrodily jako určitý ústupek všech zúčastněných stran,“ řekl Ivo Pěgřímek, ředitel Severočeských dolů, které mají nadpoloviční podíl v těžební společnosti Geomet.
EU podpořila těžbu lithia na Cínovci, zařadila ji mezi strategické projekty![]() |
Největší změnou je přesun zpracovatelského závodu, dále změny v oblasti zásobování vod a koridoru pro další sítě.
Největším vítězstvím pro okres Teplice je podle starosty Košťan Tomáše Svády (nez.) přesunutí zpracovatelského závodu. O dopravě či spodních vodách s těžařem obce diskutují.
Jeden z občanů se ptal na počet spojů z Újezdečku, kde bude překladiště, do Prunéřova. Zástupce investora řekl, že počet průjezdů vlakových souprav za den bude maximálně 40, v neděli se jezdit nebude a ve všední den pouze od 06:00 do 22:00. Další lidé se dotazovali na vliv na životní prostředí, krajinný ráz nebo na dopad těžby na člověka. Vše bude teprve řešit takzvaná velká EIA, tedy komplexní posouzení vlivu na životní prostředí.
Zásoby lithia v oblasti Cínovce a Horního Slavkova na Sokolovsku se staly ložiskem strategického významu, rozhodla o tom v březnu vláda. Lidi z Teplicka zajímalo, zda se tak bude záměr těžby posuzovat podle liniového zákona a zda bude možné například vyvlastnění některých domů v blízkosti překladiště. Obavy se snažili předkladatelé aktualizace a zástupci ministerstva průmyslu a obchodu rozptýlit.
Starosta Košťan by rád měl záruky, že plochy vymezené pro těžbu a zpracování lithia nezůstanou v zásadách územního rozvoje, pokud se projekt neuskuteční. Tomáš Sváda je přesvědčený o tom, že při současných cenách lithia investice není výhodná jinak než s dotací. „Pokud se těžit lithium nebude, plochy by mohl využít někdo jiný k jiné těžbě,“ upozornil starosta.
Ať je lanovka níž. Kraj a obce zasypaly resort výhradami kvůli těžbě lithia![]() |
Geomet očekává podle Pěgřímka ke konci roku dokončení studie proveditelnosti, kde budou dořešeny všechny detaily ohledně těžby. Pěgřímek řekl, že předpokládá rozhodnutí akcionáře (ČEZ) o těžbě na přelomu roku.
Lithium je považováno za kov budoucnosti, v Česku jsou podle odhadů asi tři procenta světových zásob – naprostá většina na Cínovci a malé množství ve Slavkovském lese. Ložisko u Cínovce je největší v Evropě.